دکتر پیغامی و اقتصاد مقاومتی | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
 • درسگفتار اقتصاد مقاومتی دکتر عادل پیغامی/ بخش ششم
  ۱۳۹۳/۰۶/۲ ۲۰:۳۰

  می‌گویند علت افزایش تورم، افزایش نقدینگی است؛ این یک آدرس غلط است

  اگر نیازهای اساسی را به فضای تولید ببریم، «نهاده های مورد نیاز تولید»، «کالاهای استراتژیک» و «کالاهای واسطه ای استراتژیک» نیاز اساسی محسوب می شودند، ممکن است برای شرکت ایران خودور یک محصول و یک دانش، نیاز اساسی باشد و اگر تحریم بشود و تامین نشود، برای همین من نیازهای اساسی را تعمیم می دهم به همه «کالاهای استراتژیک» چه در حوزه خانوار و چه در حوزه غیر خانوار.

 • درسگفتار اقتصاد مقاومتی دکتر عادل پیغامی/ بخش پنجم

  وقتی اقتصاد مقاومتی یک گفتمان ‏است یعنی از سطح قوا باید به دل مردم و حرکت‎های خودجوش برود

  تاکید بر «مقاوم سازی اقتصاد ملی» در برابر تهدیدات و توان تحریم شکنی، یعنی نگاهش بر این است که ما حتماً دچار تهدید و تحریم هستیم از سوی دشمن، که باید در مقابل آنها مقاوم باشد، البته می شود تهدید را با توجه به مباحث بعدی، یک تهدید از نوع «عام» دید، خوب اقتصادها همیشه در معرض انواع تهدیدها هستند، همیشه در همه اقتصادهای دنیا، سودجویان و رانت خواران یا speculator ها هستند، که سفته بازان سعی می کنند سیستم را با نوعی نوسانات دچار کنند، تهدیدات یک امر خیلی ویژه یا خاص نیست، همه با آن مواجه هستند.

 • مباحث کلاس دکتر «عادل پیغامی» در موسسه طلوع/4:

  کودکان کره‌ای در تابلوی مدارس‌ در سال‌های 1960 نام کسانی را که جنس خارجی می‌خریدند، می‌نوشتند و جلویش حک می‌کردند: خائن به میهن!

  اقتصاد فقط « بانک، مالیات، سازمان برنامه و … » نیست، آموزش و پرورش هم هست و آموزش و پرورش باید بچه های ما را «کارآفرین» بار بیاورد، رسانه ها هم هستند، نمایش نامه نویس ها و شعرنویس ها هم هستند، و اینها حلقه های مفقوده در اقتصاد ایران هستند.

 • مباحث کلاس دکتر «عادل پیغامی» در موسسه طلوع/3:

  ما اگر نتوانیم اقتصاد مقاومتی را به زبان دانشگاهی اقتصاددانان و به زبان زنان خانه دار تعریف بکنیم، باخته ایم

  سوال اصلی ما این است که وجه غالب اقتصاد ما چیست؟ و چه باید باشد؟ اقتصاد مقاومتی در یک نگاه کارکردش این است که وجه غالب الگوهای ما، فکر ما و نگاه ما به اقتصاد، نیازهایش، آسیب شناسی هایش، راهکارهایش و آینده شناسی هایش را به ما بدهد و ما را تبدیل کند به یک برآیند جمعی عمومی، این لازمه هر نوع تغییر است.

 • مباحث کلاس دکتر «عادل پیغامی» در موسسه طلوع/2:

  اقتصاد مقاومتی برنامه کوتاه مدت نیست؛ یک پروسه و یک راهبرد کلان است

  نوع رفتار ما با تئوری های اقتصادی غرب باید به گونه ای باشد که یک قوه پالایش و نقد داشته باشیم که اگر بتوانیم پیج و مهره های آن را باز کنیم و درون آن را ببینیم که اگر با اصول اسلامی پیدا کنم–که البته تشخیص خلاف اصولی اسلامی بودن مجتهد می خواهد

 • مباحث کلاس دکتر «عادل پیغامی» در موسسه طلوع/1:
  ۱۳۹۳/۰۵/۲۹ ۲۳:۴۵

  اقتصاددانان غیروطنی خیلی راحت‌تر منطق «اقتصاد مقاومتی» را درک می‌کنند

  در هر صورت این جریان اقتصاد مقاومتی یک جریان سیاست زدهِ کوتاه مدتِ ایدئولوژیکِ سیاسی نیست، به همین دلیل به نظر می رسد اساساً غلط است که ما اقتصاد مقاومتی را economy Resistance ترجمه کنیم! چرا اصلاً ترجمه کنیم، مگر آنها کباب ما را Steak ترجمه کردند، کباب؛ Kebab است و امام؛ Imam است. لذا ما هم باید بگوئیم : Moqawama economy