پرونده کتاب_2 | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
 • نقد بیل گیتس بر " چرا ملت ها شکست می خورند"+پاسخ مولفین
  ۱۳۹۳/۰۳/۱۴ ۱۳:۰۰

  بیل گیتس:من تحليل نويسندگان را مبهم و ساده يافتم/مولفین:در کتاب از بیل گیتس تعریف نشده است

  عاصم اوغلو و رابينسون كتاب مهم «چرا ملت‌ها شكست مي‌خورند»را منتشر و در آن نكات قابل توجهي را مطرح كرده‌اند. برخي از شخصيت‌هاي علمي و فعالان اقتصادي جهان از جمله بيل گيتس نقد خود را بر كتاب ياد شده انتشار داده‌اند.

 • پویا جبل‌عاملی / مترجم کتاب
  ۱۳۹۲/۱۱/۳۰ ۱۱:۴۷

  نهادگرایی جدید چگونه تاریخ را تفسیر می‌کند؟

  کتاب «چرا کشورها شکست می‌خورند؟» مدلی ساده اما به نهایت کارآمد را برای تحلیل تاریخ اقتصادی – سیاسی کشورها ارائه می‌دهد. با وجود این می‌توان مثال‌های نقضی را آورد که شاید همخوانی زیادی با این مدل ندارد.

 • از سوي مرکز پژوهش‌هاي مجلس انجام شد؛

  تلخیص و نقد کتاب «چرا ملت ها شکست می خورند؟»

  نویسندگان کتاب «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند » “دارن عاصم اوغلو” و “جیمز رابینسون” بر این باورند که کیفیت نهادها و به خصوص نهادهای سیاسی است که سرنوشت اقتصادی آنها را رقم می‌زند.

 • محمد رضا فرهادی پور/مترجم
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۹ ۱۷:۲۸

  شاهزاده وگدا

  کتاب حاضر حاوی 15 فصل است که ضمن ارائه و بررسی مثال‌های متعدد تاریخی‌، فرآیندهای توسعه اقتصادی در دل نهادهای سیاسی و نحوه اثرگذاری تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی سیاسی بر عرصه اقتصاد و نحوه تعامل و دخل و تصرف سیاست در اقتصاد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 • برشی از پیش‌گفتار کتاب/محمود صدری
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۸ ۲۳:۵۳

  راهی نو در تاریخ‌نگاری اقتصادی

  «چرا کشورها شکست می‌خورند» اساساً راجع به وضع اقتصادی انواع جوامع از جماعات و آبادی‌های اولیه تا کشورهای امروزی است؛ اما ارجاعات پرشمار مولفان به تجربه‌های جهانی، به کتاب خصلتی تاریخی هم داده است.

 • نگاهی به کتاب چرا کشور ها شکست می خورند

  سرچشمه‌هاي قدرت فقر و غناي كشورها

  در این کتاب استدلال می شود که تلقی مصری های حاضر در میدان التحریر از تلقی اغلب دانشگاهیان و مفسران، درست تر است. در حقیقت، مصر دقیقا به این علت فقیر است که تحت حکومت نخبگان معدودی بوده است.