پولانی؛ اقتصاددانی برای تمام تاریخ!/چگونه ایدئولوژی بازار آزاد در خدمت گروه های صنعتی بزرگ در می آید؟ | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
جورف استگلیتز از پولانی و کتاب اش می گوید

پولانی؛ اقتصاددانی برای تمام تاریخ!/چگونه ایدئولوژی بازار آزاد در خدمت گروه های صنعتی بزرگ در می آید؟

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۱۵ ۱۳۹۳/۰۸/۱۵

در میان تزهای اصلی کتاب اندیشه هایی از این قبیل خودنمایی می کند که بازارهای خود تنظیم گر هرگز کار نمی کنند نقاط ضعف بازار ها نه فقط در طرز کار درونی شان بلکه همچنین در پیامد های آنها چنان زیاد است که مداخله دولت را لازم می سازد و آهنگ تغییر از اهمیت وافری در تعیین این پیامد ها برخوردار است.

اشاره: کتاب دگرگونی بزرگ برای اولین بار بعد از حدود 60 سال به قلم محمد مالجو ترجمه گردیده است.در ویراست جدید کتاب که در سال 2001 صورت گرفت جوزف استگلیتز مقدمه ایی بر آن نوشت.در ترجمه فارسی این کتاب دکتر مالجو این مقدمه را جذف کرده است.در ادامه این مقدمه که در  کتاب ماه علوم اجتماعی شماره 85 و 86 منتشر شده است را آورده ایم.

دگرگونی بزرگ اثر کلاسیک پولانی، منتشر شده در 1944 جدی ترین نقدی ایست که تاکنون بر آموزه ی لیبرالیسم بازار وارده شده آموزه ای که از دهه 1980 بدین سو تحت عنوان تاچریسم و ریگانیسم و نئولیبرالیسم و اجماع واشنگتنی علی الاصول آموزه ی غالب در عرصه سیاست و اقتصاد جهانی بوده است.اما انتشار کتاب پولانی مصادف بود با آغاز جنگ سرد میان ایالات متحده و شوروی سابق که اهمیت آورده ی پولانی را تا آغاز دهه ی 1990 به محاق تاریکی فرو برد.البته در گرماگرم منازعات قطبی شده میان مدافعان سرمایه داری و طرفداران سوسیالیسم جای چندان هم برای استدلال های وزین پولانی نبود. از این رو تنها پایان جنگ سرد در آغاز دهه 1990 بود که توجهات را بیش از پیش به کار سترگ و نقد عمیق او از آزمانشهر بازار خود تنطیم گر جلب کرد.عرضه ی ویراستی جدید از اثر کلاسیک پولانی در سال 2001 به بازار کتاب البته نشانه ای از همین موج مطالعات جدید در زمینه آثار و آرای پولانی است.

POLANYI KARL - The Great Transformation - v.1.0به همین مناسبت در ادامه پیشگفتار پر مغزی را در اختیار خوانندگان قرار می دهیم که جوزف استگلیتز بر ویراست جدید کتاب نگاشته است.

باعث خوشحالی است که دیباچه را بر کتاب کلاسیک کارل پولانی می نویسم، کتابی که دگرگونی بزرگ تمدن اروپایی از دنیای پیشا صنعتی به عصر صنعتی شدن وجابجایی اندیشه ها ایدئولوژی و سیاست های اجتماعی و اقتصادی همراه آن را توضیح می دهد. چون دگرگونی تمدن اروپا شبیه دگرگونی ای است که کشور های در حال توسعه ی جهان امروز با آن مواجه اند اغلب به نشر می رسد که گویا پولانی مستقیما در باره زمانه ما صحبت می کند.استدلال ها و دغدغه های وی هم صدا با مسائلی است که معترضان و شورشیان به خیابان ریخته در سیاتل و پراگ در سالهای 1999 و 2000 در مخالفت با نهادهای مالی بین المللی مطرح ساختند. در مقدمه ای بر چاپ نخست کتاب در 1944 یعنی زمانی که صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و سازمان ملل فقط بر روی کاغذ وجود داشت ار.ام.مک ایور پیشگویی مشابهی کرد و هشدار داد امروز اهمیت اصلی (این کتاب) در درسی است که برای سازندگان سازمانهای بین المللی آتی به همراه دارد. اگر آنها از مطالب این کتاب درس می گرفتند و با جدیت به آن عمل می کردند سیاست های مورد حمایت این سارمان ها تا چه حد بهتر می شد!

تلاش برای خلاصه کردن کتابی با چنین پیچیدگی و نکته سنجی در چند سطر البته دشوار و شاید نادرست باشد. در حالی که جنبه هایی از زبان نوشتاری و سطح علم اقتصاد کتابی که نیم قرن پیش نوشته شده امروزه از قابلیت دسترسی به آن می کاهد مسائل و دیدگاههایی که پولانی مطرح کرد اهمیت خود را از دست نداده است. در میان تزهای اصلی کتاب اندیشه هایی از این قبیل خودنمایی می کند که بازارهای خود تنظیم گر هرگز کار نمی کنند نقاط ضعف بازار ها نه فقط در طرز کار درونی شان بلکه همچنین در پیامد های آنها چنان زیاد است که مداخله دولت را لازم می سازد و آهنگ تغییر از اهمیت وافری در تعیین این پیامد ها برخوردار است.تحلیل پولانی روشن می سازد که دکترین های رایج علم اقتصاد پخش شونده مینی بر اینکه همه ی مردم از جمله فقرا از مواهب رشد بهرمند می شوند پشتیبانی تاریخی اندکی کسب کرده است.او همچنین تعامل بین ایدولوژی و گروههای خاس را روشن می سازد:چگونه ایدئولوژی بازار آزاد در خدمت گروه های صنعتی بزرگ در می آید و چگونه این گروه ها ایدئولوژی را به صورت گزینشی انتخاب کرده و هر زمان نیاز به تعقیب اهداف خویش داشته باشند دولت را به مداخله فرا می خوانند.

دانلود متن کامل پیش گفتار کتاب دگرگونی بزرگ

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب