هیچ جای دنیا غیر از اقتصاددانان لیبرال نمی توانند مردم را بیچاره کنند | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
نقد بسته خورج از رکود از سوی دکتر تقوی

هیچ جای دنیا غیر از اقتصاددانان لیبرال نمی توانند مردم را بیچاره کنند

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۲۸ ۱۳۹۳/۰۸/۱۳

توجه به محیط کسب و کار، تسهیل افزایش سرمایه شرکت ها، توجه به بازار سرمایه، حذف ضامن،حمایت از دانش بنیان ها و معافیت های مالیاتی در بخش عرضه و تقاضای موثر در اقتصاد می توان کشور را از رکود تورمی خارج کند.

اشاره: نشریه همشهری اقتصاد در شماره بیشت و ششم خود پاییز 93 متنی را منتشر کرده که حاصل گفتگو با دکتر مهدی تقوی بوده است. تقوی در این گفتگو به نقد و بررسی سیاست های ابلاغی دولت در بسته خروج از رکود مطالبی را بیان کرده است.در ادامه بخشی هایی از این گفتگو را آورده ایم.

توجه به محیط کسب و کار، تسهیل افزایش سرمایه شرکت ها، توجه به بازار سرمایه، حذف ضامن،حمایت از دانش بنیان ها و معافیت های مالیاتی در بخش عرضه و تقاضای موثر در اقتصاد می توان کشور را از رکود تورمی خارج کند.اما آنچه در بسته دیده شده تا حدودی زیادی با آنچه گفته شد فاصله دارد.عضو هیئت علمی د انشگاه علامه طباطبایی معتقد است حمایت از تولید تنها راه خروج از رکود است.مشروح گفتگوی همشهری اقتصاد با دکتر مهدی تقوی را در ادامه آورده ایم.

به نظر شما بسته خورج از رکود دولت می تواند مشکل گشای اقتصادی کشور باشد؟

خیلی مختصر و مفید چرا رکود بوجود آمد همراه با تورم هدفمندی یارانه ها هدفمندی یارانه ها چرا رکود و تورم ایجاد کرد برای این ه انرژی که گران شد در واقع کارخانه ها و واحد های تولیدی بیچاره شدند تولید پایین آمد و نرخ های رشد منفی داشتیم92/91/90/89 هیچ کش نتوانست این شاهکار را بزند غیر از اقتصاددانان لیبرال.این اقتصاددان هایی که طرفدار سیستم سرمایه داری هستند.نرخ های تورم هم از طرف دیگر رفت بالا و این خود به تنهایی یک شاهکار است.من کتابی در باب رشد اقتصادی در حال ترجمه هستم هیچ جای دنیا غیر از اقتصاددانان لیبرال نمی توانند مردم را بیچاره کنند.

طیف اقتصاددانان صنعتی شریف لیبرال های اصلی هستند و دهه هفتاد هم همین مشاوره را به آقای هاشمی دادند الان هم بحث خورج از رکود را اینها مطرح کرده اند!؟

دولت دهم را این افراد در موقعیت نامناسب اقتصادی قرار دادند.اگر بسته خروج این ها را جلو برود به هیچ جا نمی رسد

شما راه کارهایی که از طرف این طیف از اقتصاددانان که دارد تجویز می شود را معقول می دانید؟

اگر این ها معقول حرف بزنند،معقول این است که شما با هدفمندی منحنی هزینه های بنگاه ها را کشیدی به سمت چپ و بالا این باعث تورم و رکود شده حالا این منحنی را باید بکشی به سمت راست و پایین هر دانشجویی در سر کلاس من این را یاد گرفته است.در واقع راه حل این است که به تولید کننده کمک کنید.

دانلود متن کامل

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب