تئوری بازار خود تنظیم گر، به نابودی جوهر انسانیت منجر می شود | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گذری بر مهمترین اثر کارل پولانی

تئوری بازار خود تنظیم گر، به نابودی جوهر انسانیت منجر می شود

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۰:۱۰ ۱۳۹۳/۰۸/۱۲

تز من این است که ایده بازار خود تنیم گر بر نوعی آرمان شهر محض دلالت داشت، چنین نهادی نمی توانست مدد مدیدی وجود داشت باشد مگر این که جوهر انسانی و زیست محیطی جامعه را نیست و نابود می ساخت

اشاره: کتاب دگرگونی بزرگ به عنوان مهم ترین اثر کارل پولانی که در سال ۱۹۴۴ نوشته شده است، در سال ۱۳۹۱ در ایران توسط محمد مالجو به فارسی ترجمه و توسط شرکت نشر و پژوهش شیرازه کتاب، منتشر شد. آنچه در ادامه آورده می شود یادداشتی در نقد و بررسی این کتاب که در آخرین شماره خود پاییز 93 منتشر شده است.

دگرگونی بزرگ آنگونه که کارل پولانی در این کتاب توضیح می‌دهد، آن دگرگونی مفردی است که پیش از آنکه در عمل باعث دگرگونی‌های بزرگی شود که بخش اعظم کتاب به شرح و توضیح آن اختصاص دارد، در اندیشه به وجود آمد. آن دگرگونی مفرد، چیزی نیست مگر جدا کردن یا همان منفک کردن مقوله اقتصاد از سایر مقولات اجتماعی. بخش مهمی از کتاب دگرگونی بزرگ شرح و بسط مصائبی است که این طرز تفکر به جامعه و بیش از هر جای دیگری در زادگاهش انگلستان وارد آورد، و همچنین توضیح تلاش‌های عبثی که برای مهار تبعات منفیِ آن صورت گرفت. به این اعتبار، کتاب دگرگونی بزرگ شرح چگونگیِ تخلیه شدن توان تمامی نهادهای دموکراتیک در حوزه سیاست و صنعت به دلیل پذیرفتن و اجرایی کردن تفکری است که بر لزوم تفکیک اقتصاد از جامعه و وادار کردن سایر حوزه‌های فعالیت اجتماعی بشر به گردن گذاشتن به الزامات آن بود.

بازار خود تنظیم گر، که از سوی سرمایه داران مورد حمایت قرار گرفت، مشکلات عدیده ای برای جامعه به وجود آورد. هر چه نظام سرمایه داری در صدد حل بحران شد نتوانست به مشکلی سر سامان دهد و تنها به باز تولید بحران ها دامن زد. بازار با دخالت در بسیاری از عرصه ها جامعه را در معرض تهدید قرار داد.به گونه ای که این مشکلات با تار و پود جامعه عجین شد.لذا جامعه همچون همیشه برای مقالبه با این وضعیت برآمد.اتفاقی که چندین بار در تاریخ رخ داده است.این واکنش نه از سوی هیچ نظام یا عامل خارجی بلکه به صورت خودجوش و از بطن جامعه ظهور کرد.تا بتواند از منافع خود دفاع کند. در این جا می توان به یکی از نکات ظریف در باره این کتاب توجه کرد و آن هم وجود علوم متعدد در این اثر است این نکته ایست که کتاب “دگرگونی بزرگ” را حداقل از منظر روش تحقیقی متفاوت جلوه می دهد به جرات می توان گفت استفاده از علوم مختلف در بررسی یک کتاب آنقدر کار مشکلیست که نتنها زمان مطالعه فراوارنی را می طلبد بلکه هرکس توانایی ورود به این چارچوب را نخواهد داشت.ممکن است برخی در حوزه های مختلف نظراتی را داشته باشند.اما باید توجه کرد صرف اطلاعات دانش سطحی نمی تواند چند ساحتی یک پدیده را بررسی کرد اما متاسفانه این قبیل بررسی ها را می توان در جوامع متعددی دید مشکلی که می توان به عنوان آفت علم در یک جامعه نام برد که ممکن است کشور را قهقرای فقر علمی بکشاند.

“تز من این است که ایده بازار خود تنیم گر بر نوعی آرمان شهر محض دلالت داشت، چنین نهادی نمی توانست مدد مدیدی وجود داشت باشد مگر این که جوهر انسانی و زیست محیطی جامعه را نیست و نابود می ساخت.اگر استمرار می یافت انسان را جسما نابود می کرذ و محیط پیرامون آن را به برهوت تبدیل می کرد.جامعه ناچار بود به اقداماتی برای حمایت از خویشتن مباردردت بورزد.اما هر اقدامی که به کار می بست خود تنظیم گری بازار را تضعیف می کرد و حیات صنعتی را مختل می ساخت و از این رو جامعه را به نحوه دیگری به مخاطره می افکند، همین دو راهی بود که نظام بازار را به مسیر محتومی می کشاند و سازمان اجتماعی میتنی بر آن را سرانجام در هم شکست.”(ص50)

دانلود متن کامل 

مطالب مرتبط:

پرونده کتاب دگرگونی بزرگ

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب