تبدیل روابط اجتماعی به روابط بازاری/فعالیت مردم صرفا برای افزایش مطلوبیت/وجود بازاری برای ازدواج و طلاق | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گری بکر و نگاه اقتصادی به زندگی

تبدیل روابط اجتماعی به روابط بازاری/فعالیت مردم صرفا برای افزایش مطلوبیت/وجود بازاری برای ازدواج و طلاق

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۳:۳۱ ۱۳۹۳/۰۸/۳

فعالیت مردم در هر زمینه برای افزایش رفاه شان است این فرض که بی امان و بی تزلزل به کار می رود شالوده رویکرد اقتصادی است به رفتار انسان.رویکرد اقتصادی در همه جا قطع نظر از این که کالا چیست صادق است.

 به تازگی بعضی اقتصاددان ها طرح های بلند پروازانه ای دست گرفته اند می گویند علم اقتصاد صرفا نظریاتی درباره تولید و مصرف کالاهای مادی نیست.علم رفتار انسان ا. محور این علم را یک فکر ساده و در عین حال جهان شمول تشکیل می دهد این که در همه ی عرضه ای زندگی رفتار انسان را می توان با این فرض توضیح داد که مردم تصمیم های شان را با سنجش قیمت و منفعت گزینه هایی که در برابر شان دارند و انتخاب آن گزینه ای که به گمان شان بیشترین خیر و فایده را برایشان دارد می گیرند.

اگر این نظر درست باشد هر چیزی قیمتی پیدا می کند قیمت ممکن است آشکار باشد مثل قیمت اتومبیل، یخچال ویا نهفته مثل قیمت روابط خانوادگی،ازدواج،بچه دار شدن،تربیت، عمل مجرمانه،مشارکت سیاسی، حفظ محیط زیسیت و حتی جان انسان.

رساترین نماینده این دیدگاه یک اقتصاددان در دانشگاه شیکاگو به نام گری بکر است که آن را در کتاب رویکرد اقتصادی به رفتار انسان مطرح کرد.او این نظر سنتی که می گوید اقتصاد عبارت از مطالعه تخصیص کالا های مادی قبول ندارد می نویسد علت این که نظر سنتی تا امروز دوام آورده اکراه از محاسبه برخی انواع رفتار انسان با ریاضیات خشک علم اقتصاد بوده است.

بکر می خواهد این اکراه را از ما بگیرد. به گفته بکر فعالیت مردم در هر زمینه برای افزایش رفاه شان است این فرض که بی امان و بی تزلزل به کار می رود شالوده رویکرد اقتصادی است به رفتار انسان.رویکرد اقتصادی در همه جا قطع نظر از این که کالا چیست صادق است.

وی این ادعا را با تحلیل اقتصادی ازدواج و طالاق ثابت می کند:

براساس رویکرد اقتصادی انسان موقعی تصمیم به ازدواج می گیرد که می بیند سود آن بیشتر از سود مجرد ماندن و یا ادامه دادن جستجوی همسر مناسب تر است.به همین ترتیب شخص متاهل زمانی به ازدواج اش پایان می دهد که می بیند سود مجرد شدن و یا ازدواج با فرد دیگری بیشتر از زیان جدایی از جمله زیان های جدایی جسمانی از فرزندان اش تقسیم دارایی های مشترک با همسر اش هزینه های قانونی طلاق و … است.از آنجا کسانی بسیاری هم برای ازدواج دوباره پیدا می شوند می توان گفت بازار ازدواج هم وجود دارد.

بکر دو کار عمده در اقتصاد انجام داد؛ نخست اینکه فرض متداول در بین اقتصاددانان درباره عقلانیت انسان را به تمامی اشکال رفتاری شامل موضوعات غیر‌اقتصادی که با معاملات بازار در بین افراد سروکار ندارند به کار برد. با این فرض که انسان‌ها عقلایی رفتار می‌کنند و به دنبال حداکثرسازی مطلوبیت خود هستند. بکر همچنین به تحلیل تصمیماتی مربوط به ازدواج، طلاق، بچه دارشدن، جرم، مجازات و اعتیاد پرداخت.

 دومین کار عمده او به توضیح نحوه عملکرد بازار نیروی کار مربوط می‌شود. او به گسترش ایده سرمایه انسانی کمک کرد و به اقتصاددانان در درک تبعیض در بازار کار یاری رساند.

آنچه در ادامه آورده می شود ترجمه ایست از سخنرانی بکر در مراسم دریافت جایزه نوبل رشته اقتصاد در سال 1992 میلادی تحت “The Economic Way of Looking at Life”.

این متن توسط حسین تسلیمی کارشناس ارشد اقتصاد ترجمه و تنطیم و در فصل نامه اقتصاد سیاسی،زمستان 85 منتشر شده است.

***

در پژوهش هایی که داشته ام از رویکرد اقتصادی برای تحلیل قضایای اجتماعی که در محدوده ای فراتر از آن مسائلی است که معمولا از سوی اقتصاددانان مطرح می شود استفاده کرده ام.این سخنرانی چنین رویکردی را توصیف خواهد کرد و آن را با مثال هایی که به قرعه از کار های گذشته و حال انتخاب شده اند روشن خواهد ساخت.

برخلاف تحلیل پیروان مارکس رویکرد اقتصادی ای که من بدان اشاره دارم فرض را بر این نمی گذارد که انگیزه افراد منحصرا ناشی از خود خواهی یا منفعت آنهاست در اصل این نوعی روش تحلیل است که انگیزه های ویژه ای را مفروض نمی داند.من سعی کرده ام که به همراه سایرین به منظور انجام کاوش عمیق تر اقتصاددانان را از فروض محدودی در مورد نفع شخصی دور کنم و تاکید کنم که رفتار ها از دستگاه ارزش ها و رجحانات غنی تری مشتق می شوند.

دانلود متن کامل مقاله

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب