انقلاب دریانوردی؛یک ضرورتی عینی و فاقد ریشه های علمی(ذهنی) | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی جلسه پنجم

انقلاب دریانوردی؛یک ضرورتی عینی و فاقد ریشه های علمی(ذهنی)

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۰:۲۱ ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

مدت زمانی که جنگ های صلیبی به طول انجامید حدودا از سال 1000 میلادی تا سال 1400 میلادی بود. جنگ های صلیبی از اتفاقات مهم تاریخی است که متاسفانه در ایران مورد مطالعه جدی واقع نشده است.

طبق اعلام گذشته پایگاه مدرسه اقتصاد قصد دارد کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی دکتر مسعود درخشان که به تازگی برای دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار شده است،به صورت کامل پوشش دهد.

آنچه پیشرو دارید جلسه پنجم کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی دکتر درخشان است.

در بررسی تاریخ اندیشه ها باید علل چرایی اندیشه ها و پدیده ها را جویا شد. هر اتفاقی در تاریخ دلیلی دارد. ابعاد مختلف این دلایل را باید در ضرورت های تاریخی و اجتماعی جست. هر اتفاقی به معنی شکل بندی جدیدی در اجتماع است که تحت تاثیر شکل گیری نیروهایی خاص بوقوع می پیوندد. ما باید بفهمیم که چرا این نیروها ایجاد شد و قانونمندی حاکم بر انها چگونه است. از این طریق می توانیم تغییرات را پیش بینی و مدیریت کنیم. در ذهن هرکدام از ما مدلی وجود دارد که از طریق آن موضوعات و پدیده ها را تحلیل می کنیم و پس از هر تحلیل مدل ذهنی مان را تکامل می بخشیم و دوباره به تفسیر موضوعات می پردازیم. در اثر بحث ها و مطالعات مدلهای ذهنی ارتقا می یابد و تفکر شکل می گیرد.

در این جلسه مطالب گذشته را با دیدی دقیق تر مرور خواهیم کرد.

سیستم فئودالیسم بر مبنای کشاورزی کشاورزان (serfs) بود. کسانی که حاصل تلاش آنها نظام فئودالی را زنده نگه می داشت. فئودال ها از حکومت استقلال داشتند و تحت حاکمیت آنها نبودند. این حکومت ها بودند که در مواقع جنگ و مشکلات دست به دامن فئودال ها می شدند. در آن زمان دولت مرکزی مقتدر مجهز به ارتش و… در اروپا وجود نداشت. اما چرا به مرور زمان نظام فئودالی و حاکمیت کلیسا تضعیف شد؟ پاسخ این سوالات را باید در جنگ های صلیبی جست و جو کرد.

مدت زمانی که جنگ های صلیبی به طول انجامید حدودا از سال 1000 میلادی تا سال 1400 میلادی بود. جنگ های صلیبی از اتفاقات مهم تاریخی است که متاسفانه در ایران مورد مطالعه جدی واقع نشده است. وقتی حکومت اسلامی به بیت المقدس حمله کرد و قدس را تصرف کرد ضربه ی محکمی بر پیکره مسیحیت وارد شد. تا قبل از آن مسیحیت تنها قدرت بلامنازع جهان بود و رقیبی نداشت و تمدن بزرگ روم غربی را نیز تصرف کرده بود اما فتح بیت المقدس توسط مسلمین ، اسلام را در مقابل کلیسا قرار داد. تحت تاثیر همین امر کلیسا علیه مسلمانان اعلام جهاد کرد.

چنگ های صلیبی ویژگی های قابل توجهی مخصوصا برای مسیحیان داشت.

1-ارتش کلیسا از تمام اروپا جمع شده بود. در ان زمان کل اروپا تحت حاکمیت سیاسی کلیسا بود و با فراخوان کلیسا ارتش فراوانی از سراسر اروپا جمع شد. اقوامی که دور هم جمع شدند کسانی بودند که تا قبل از این شناخت و تعاملی نسبت به هم نداشتند و در مواردی جنگ و خونریزی داخلی را تجربه کرده بوند.

2-مسیحیان بنام سربازان حضرت مسیح به جنگ رفتند و صلیب پارچه ای به عنوان نماد بر پیراهن خود دوختند که مورخان راوپایی بعدها از همین جا این جنگ ها را “صلیبی” نامیدند.

در این جنگ ها مسلمانان دشمن خود را “frank”( اصطلاح فرنگ درباره غرب از همین جا امد) و مسیحیان دشمن خود را “بربر” می نامیدند.

هجوم از اروپای شمالی به فلسطین مستلزم پیمودن مسیری طولانی است و فراهم آوردن این لشکر کشی ها در طول دوره ای 400 ساله موجب پیشرفت صنایع اروپایی شد. ارتش صلیبی عمدتا از serf ها بودند ، در نتیجه زمین های کشاورزی نیروی کار زیادی را از دست داد. هزینه های جنگ توسط فئودال ها تامین می شد که بار مالی سنگینی را در طول 400 بر این نظام متحمل کرد. این دو عامل در طول 400 سال به شدت نظام فئودالی را تضعیف کرد. این جنگ های طولانی مدت به مرور زمان طبقه ای جدید را در جامعه ی اروپا از فرماندهان نظامی بوجود آورد که تا قبل از آن نفوذ چندانی در نظام اجتماعی اروپا نداشتند. قدرتمند شدن نظامی ها و ضعف فئودالیسم و کلیسا نطفه ی تشکیل حکومت های ملی و حاکمیت های سیاسی مقتدر را بست. با ضعف نظام فئودالی و روابط و جنگ های 400 و آشنایی مسیحیان با جهان اسلام به مرور تجارت رونق گرفت و به انقلاب تجاری منجر شد. تجارت ادویه ( مخصوصا دارچین) از شرق به اروپا بسیار رونق گرفت. تجارتی که در این جریانات شکل گرفت تحت ضابطه ی دین نبود و به همین ترتیب قدرت نفوذ کلیسا در بین بخش مهمی از جامعه به شدت تضعیف شد. پس از اینکه عثمانی جاده ی ابریشم را مسدود کرد اروپاییان در پی راهی جایگزین برای ادامه تجارت به انقلاب دریانوردی رسیدند. انقلاب دریانوردی ضرورتی عینی بود که فاقد ریشه های علمی بود. بعد از انقلاب دریانوردی ، انقلاب علمی بوقوع پیوست. فهم رابطه ی این انقلاب ها بسیار مهم است.

فایل سوالات جلسه پنجم

دانلود صوت جلسه پنجم

دانلود فایل تصویری جلسه پنجم

مطالب مرتبط:

جلسه اولجلسه دوم / جلسه سوم/ جلسه چهارم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب