تحریم روسیه؛فراتر از مناقشه بر سر اوکراین | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
هر هفته با یک ترجمه_27/حامد سعید صابر

تحریم روسیه؛فراتر از مناقشه بر سر اوکراین

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۰:۱۰ ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

اتحادیه‌ی اروپا همچنین اعلام نمود که پرونده الحاق روسیه به اتحادیه‌ی اروپا را به طور کامل بسته است و تمامی شرکت‌هایی را که مالکیت بیش از 50 درصد آن با دولت روسیه است از حضور در بازارهای سرمایه‌ی اروپا منع خواهد نمود.

آنچه در ادامه می بینید یادداشتی است از حامد سعیدی صابر در خصوص تحریم های روسیه از سوی غرب.در این یادداشت کوتاه سعی شده است علت های این تحریم از سوی اروپا و آمریکا مورد بررسی دقیق تری قرار گیرد 

مارس سال 2014 میلادی دوره‌ی زمانی مهمی در تحولات بین‌المللی به حساب می‌آید. در این برهه، رفراندوم جدایی منطقه کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه در این منطقه برگزار گردید و مردم این منطقه با اکثریت قاطع به جدایی از اوکراین رای مثبت دادند. این موضوع سرآغاز تنش‌های فراوانی در روابط بین‌الملل بود. امریکا و کشورهای غربی در اعتراض به آنچه که «تهدید صلح، امنیت، ثبات و تمامیت ارضی اوکراین» نامیدند اقدام به تحریم‌های یک جانبه بر علیه روسیه نمودند. باراک اوباما رییس جمهور امریکا نیز در همین زمان صراحتا اعلام نمود که این شروع یک حرکت جدی برای به انزوا کشاندن هر چه بیشتر روسیه است.

تحریم‌های امریکا در درجه‌ی نخست از برخی اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای دولتی روسیه آغاز گردید و هر روز ابعاد گسترده‌تری یافت. امریکا در ابتدا هفت تن از مقامات ارشد روس را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و اعلام نمود که این افراد ممنوع السفر بوده و دارایی‌هایشان در ایالات متحده امریکا بلوکه خواهد شد. اما هر روز افراد جدیدی به این لیست اضافه شدند و در مراحل اولیه این فهرست به 77 شخص و در حال حاضر به 119 شخصیت حقیقی و حقوقی رسیده است.

از سوی دیگر اتحادیه‌ی اروپا نیز همگام با ایالات متحده امریکا، تحریم‌هایی را برعلیه روسیه اعمال نمود. در 31 جولای 2014 اتحادیه‌ی اروپا، تحریم‌هایی را برعلیه روسیه به تصویب رساند. برای نخستین بار در طول تاریخ تشکیل اتحادیه‌ی اروپا، هر گونه تعاملات نظامی از جمله خرید و فروش تسلیحات و همکاری‌های نظامی با روسیه قطع شد. اتحادیه‌ی اروپا علاوه بر این، همانند امریکا تعدادی از اشخاص و شرکت‌های روسی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. اقدام مهم دیگر این اتحادیه با همکاری امریکا و کانادا، تحریم بخشی از صنایع نفت و گاز روسیه نظیر تکنولوژی‌های حفاری بود؛ اقدامی که با اعتراض شرکت‌های چند ملیتی نفتی که پایگاه آنها در خود اروپا بود مواجه گردید. همچنین تجارت با روسیه در مورد کالاهایی که مصرف دوگانه نظامی و غیرنظامی دارند با محدودیت‌ها و کنترل‌های سخت‌گیرانه‌ای همراه شد. دیگر اقدام خصمانه غرب بر علیه روسیه بلوکه نمودن تمامی اموال و دارایی‌های روسیه در اروپا و امریکا بود.

اتحادیه‌ی اروپا همچنین اعلام نمود که پرونده الحاق روسیه به اتحادیه‌ی اروپا را به طور کامل بسته است و تمامی شرکت‌هایی را که مالکیت بیش از 50 درصد آن با دولت روسیه است از حضور در بازارهای سرمایه‌ی اروپا منع خواهد نمود.

گروهی از کارشناسان معتقدند علت این تحریم‌های امریکا و غرب بر علیه روسیه در واقع چیزی فراتر از مناقشه روسیه و اوکراین است. رکود بی‌سابقه‌ی اقتصادی غرب، ورشکستگی اقتصادی بسیاری از کشورهای اروپایی، جنبش 99 درصدی وال استریت در ایالات متحده امریکا، موج بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و افریقا و شکست‌های پی در پی صهیونیست‌ها از جریان مقاومت و بسیاری مسائل دیگر، امریکا و غرب را در ضعیف‌ترین وضعیت خود در طول چند دهه‌ی گذشته قرار داده است. امریکا برای منحرف کردن اذهان عمومی از این شکست‌ها از سویی و کاهش قدرت رقیب دیرینه‌ی سیاسی و اقتصادی خود در بلوک شرق یعنی روسیه از مدت‌ها پیش به دنبال اجرای برنامه منزوی کردن روسیه بود و مناقشه‌ی کریمه فقط این بهانه را به دست غرب داد.

باید به این موضوع اشاره کنیم که عنوان تحریم برای اقدامات غرب چندان هم صحیح نیست زیرا در ادبیات سیاسی جهان هر گونه تحریم باید از کانال سازمان ملل و در نهایت شورای امنیت عبور کند اما ناگفته پیداست که هرگونه تصمیم و اقدامی در این شورا بر علیه روسیه توسط این کشور وتو خواهد شد و در نهایت با توجه به ساختار ناقص سازمان ملل در هیچ زمانی نه تنها بر علیه روسیه بلکه برعلیه هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت کوچکترین تحریمی به تصویب نخواهد رسید.

 آسیب‌های غرب از تحریم روسیه

جدا از تحریم‌های متقابلی که روسیه بر علیه  امریکا و غرب اعمال نموده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، خود تحریم بر علیه روسیه به نوعی خودزنی غرب و به ویژه اروپا به شمار می‌رود. روسیه که یکی از بزرگ‌ترین منابع گاز و نفت جهان را در اختیار دارد منطقه‌ی بسیار خوب و استراتژیکی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفتی بزرگ بوده است. بی پی انگلستان، اکسون موبیل امریکا و استات‌اویل نروژ از جمله‌ی شرکت‌هایی هستند که با روسیه قراردادهای بلند مدتی را به امضا رسانده‌اند و سرمایه گذاری‌‌های کلانی را نیز انجام داده‌اند. بنابراین تحریم روسیه خسارت‌های فراوانی را به این شرکت‌ها وارد نموده و از سوئی بازار انرژی را بی‌ثبات‌تر از قبل خواهد نمود.

از طرف دیگر چون تحریم‌های غرب بر علیه روسیه از کانال شورای امنیت عبور نکرده است دست شرکت‌های متعلق به آسیای شرقی نظیر چین و کره‌جنوبی برای جایگزینی این شرکت‌های غربی بازتر است بنابراین یکی‌ دیگر از نگرانی‌های سرمایه‌گذاران غربی در روسیه این است که به ویژه شرکت‌های چینی به شکلی جایگزین آنان گردند که حتی در صورت رفع تحریم‌ها هم، راهی برای بازگشت آنها وجود نداشته باشد.

جنگ سرد جدیدی در راه است؟

اما روسیه نیز در قبال تحریم‌های امریکا و اروپا اقدامات متقابلی را در دستور کار خود قرار داد. این کشور در نخستین گام، برخی اشخاص و شرکت‌های امریکایی و اروپائی را در لیست سیاه قرار داد. هفت تن از مشاوران اوباما و چندین عضو پارلمان امریکا از جمله مک کین از جمله این افراد هستند.

اما روسیه در مهم‌ترین اقدام خود واردات مواد غذایی از غرب را ممنوع اعلام کرد. مسکو در این راستا هر گونه واردات گوشت، ماهی، مرغ، میوه، سبزیجات، شیر و سایر لبنیات از امریکا، کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، استرالیا و کانادا را به مدت یک سال تحریم نمود. این تحریم‌های متقابل خشم کشاورزان اروپایی را به همراه داشته است. کارشناسان زیان این تحریم، صرفا بر اقتصاد کشورهای اتحادیه‌ی اروپا را  بالغ بر 5 میلیارد یورو ارزیابی نموده‌اند.

در گام بعد روسیه واردات خودرو و منسوجات از این کشور ها را نیز ممنوع کرده است. روسیه به طور جدی در حال بررسی سایر گزینه‌ها برای پاسخگویی متقابل به اقدامات غرب است. توقف عرضه‌ی گاز به اروپا، توقف استفاده از دلار، قطع همکاری فضایی و بستن حریم‌ هوایی روسیه به سوی شرکت‌های هوایی غرب از گزینه‌های محتمل روسیه برای پاسخگویی به غرب است.

این اقدامات نشان می‌دهد که روسیه قصد کوتاه آمدن از مواضع خود را ندارد و روسیه قصد دارد در عمل به جهان ثابت کند که دیگر ابزار تحریم‌ کارایی ندارد؛ واقعیتی که ایران پیش از این در موضوع هسته‌ای برای جهانیان اثبات نموده بود.

 منابع

– The economic effects of the EU’s Russia sanctions and Russia’s  counter sanctions, MINISTRY OF FINANCE, FINLAND, September 2014.

– What are the sanctions against Russia?, RUSSIA CONSULTING, 2014.

– Beyond the Sanctions: Russia, the West, and Ukraine , Clifford G. Gaddy and Barry W. Ickes, 2014.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب