ابوالــمشاغل نوبل گرفت! | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
پشت پرده ی اهدای نوبل اقتصاد به مارسل تیرول

ابوالــمشاغل نوبل گرفت!

نویسنده: حسین حیدری رمی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۹:۲۳ ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

بر اساس اعلامیه آکادمی علوم سوئد برای معرفی کردن تیرول 61 ساله به عنوان حائز جایزه نوبل 2014 که در 54 صفحه به چاپ رسیده، اینطور بیان شده که “دستیافت کلی تحقیقات تیرول از مجموع دست یافتهای علمی جداگانه اش بیشتر است.”

نوبل امسال به یک شیوه حیات فکری داده شد

ژان مارسِل تیرول (Jean Marcel Tirole)، اقتصاددان فرانسوی، در 9 اوت سال 1953 میلادی (مصادف با 17 مرداد سال 1332، برای ما ایرانیها، 11 روز پیش از سرنگونی دولت دکتر مصدق!) در شهر “ترویه” (Troyes) فرانسه به دنیا آمد. تیرول در سال 1976 از “مدرسه پُلی تِکنیک[1]” پاریس و در سال 1978  از “مدرسه ملی احداث پُل و بزرگراهها” در پاریس مدرک مهندسی دریافت و به عنوان “عضو نخبه سپاه پُل سازی، آبها و جنگلها”ی دولت فرانسه (انجمن مهندسان پل سازی و راه سازی در فرانسه که فارغ التحصیلان برتر مدرسه ملی احداث پل و بزرگراهها و خصوصاً مدرسه پلی تکنیک که هر دو تحت مدیریت دولتی هستند به عضویت آن در می آیند)، فارغ التحصیل شد. او تحصیلات تکمیلی اش را در “دانشگاه دوفین پاریس” هم پِی گرفت و در سال 1976، علاوه بر مهندسی، مدرک کارشناسی ارشد تحقیقی(DEA) و در سال 1978 همزمان با به پایان رساندن دوره مدرسه احداث پل و بزرگراهها، دکترای “ریاضیات تصمیمی”(decision Mathematics) دریافت کرد. در سال 1981، تیرول از “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT) دکترای اقتصادش را با رساله ای به نام “مقالاتی در باره نظریه اقتصاد” و تحت نظر اقتصاددان مشهور و برنده نوبل اقتصاد سال 2007 میلادی، “اریک ماسکین”(Eric Maskin) دریافت کرد.

تیرول، اکنون استاد اقتصاد “مدرسه اقتصاد تولوز”، که در زمان حیات ژان-ژاک لافون”(ژان-ژاک لافون، اقتصاددان فرانسوی و متخصص در اقتصاد بخش عمومی و اقتصاد اطلاعات بود) با او در تأسیس این موسسه علمی همکاری کرده بود، و مدیر “بنیاد ژان-ژاک لافون” در همین موسسه و مدیر علمی “موسسه اقتصاد صنعتی” در شهر تولوز فرانسه است. پس از اخذ مدرک دکترا از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در سال 1981، تیرول  به مدت سه سال تا سال 1984، در “سپاه پل سازی، آبها و جنگلها”ی دولت فرانسه کار کرد و از سال 1984 تا سال 1991، به عنوان استاد در MIT به عنوان استاد اقتصاد تدریس کرد. او از سال 1994 تا 1996 میلادی در مدرسه پلی تکنیک پاریس استاد اقتصاد بود.او همچنین استاد موقعیتی MIT و نیز “مدرسه مطالعات عالی علوم اجتماعی”(EHESS) است.

تیرول در سال 1998 میلادی، ریاست “انجمن اقتصادسنجی” اروپا و در سال 2001 میلادی هم “ریاست انجمن اقتصاد اروپا” را بر عهده داشته است. تیرول از سال 2008 عضو “شورای تحلیلهای اقتصادی”، از سال 2011 عضو “آکادمی علوم اخلاقی و سیاسی” و از سال 2013 عضو “شورای تحقیقات استراتژیک” فرانسه است.

تیرول در حدود 200 مقاله تخصصی در زمینه اقتصاد و مالیه و 10 کتاب که شامل عناوین “نظریه سازماندهی صنعتی”، “نظریه بازی (به همراه “درو فادِنبِرگ) “، “نظریه ای درباره مشوقها در زمینه تقاضا و وضع مقررات( به همراه ژان-ژاک لافون)” ،” تنظیم عادلانه بانکها (به همراه ماتیا دوواتریپون)”، “رقابت در صنعت مخابرات (به همراه ژان-ژاک لافون)”، “بحرانهای مالی”، “نقدینگی”، و “نظام پولی جهانی” و “نظریه تأمین مالی شراکتی” هستند، در کارنامه انتشارات خود دارد. تحقیقات نظری او در زمینه های “سازماندهی صنعتی”، “تنظیم”، “نظریه بازی”، “مالیه و بانکداری” ، “روانشناسی” ، “اقتصاد محض” و “مالیه بین الملل” و “اقتصاد کلان” صورت گرفته اند.

و اینک، نوبل

بر اساس اعلامیه آکادمی علوم سوئد برای معرفی کردن تیرول 61 ساله به عنوان حائز جایزه نوبل 2014 که در 54 صفحه به چاپ رسیده، اینطور بیان شده که  “دستیافت کلی تحقیقات تیرول از مجموع دست یافتهای علمی جداگانه اش بیشتر است.” این بیان را میتوان، حاکی از این حقیقت دانست که، این فضای فکری تیرول و به بیانی آشنا تر، روش شناسی او و رویکرد او به موضوعات بوده اند که او را شایسته بالاترین افتخار در علوم اقتصادی کردند. در اینجا سعی شده است تا ذیل پنج مورد، زمینه هایی را که او در آنها، تلاشی جدی به انجام رسانده معرفی شوند.

1_ تنظیم بازار

در دهه 1980 میلادی، تیرول درباره این که چگونه میتوان انحصارهای چندجانبه یا صنایعی را که در تملک چند بنگاه هستند درک و عملکردشان را تنظیم کرد، “تورستِن پِرسون(Torsten Persson)” استاد اقتصاد در دانشگاه استکهلم که ریاست کارگروه اهداء نوبل اقتصاد را بر عهده داشت، در این باره میگوید : “کسانی که پیشتر در این باره تحقیق میکردند، به دنبال یک ابزار منفرد بودند، در حالیکه تبرول و همکاران او نشان دادند آنچه که ما میخواهیم، یک جعبه ابزار کامل است.”

2_ سازماندهی صنعتی

مقاله ای که تیرول در سال 1984 در نوشتن آن همکاری کرد، یک راهنمایی نظری درباره این که بنگاههای تثبیت شده در بازار چگونه باید با تازه واردها برخورد کنند، ارائه داد که در آن این نکته را مطرح کرد که تزریق پول به یک کسب و کار برای جلوگیری از پیشرفت تازه وارد ها حتی میتواند “انگیزه برای پاسخ مصرانه به رقیبان را هم کاهش دهد.” در چنین مواردی، ” بنگاهها باید بر عکس، بر سیاست “خود را به ضعف زدن” تکیه کرده و خود را “پدرخوانده های تجارت” معرفی نکنند.

3_ حبابهای دارائی

 تیرول در مقاله ای به سال 1985 میلادی، سه شرط لازم برای تشکیل یک حباب را معرفی کرد: دوام، کمیابی و اعتقادات عمومی، “امکان پذیر بودن ایجاد مقدار بیش از حدی از یک دارایی، ممکن است از ایجاد یک حباب جلوگیری کند.” تیرول ادامه میدهد :” شرط کمیابی توضیح میدهد که  چرا در نگاه اول، معمولاً حبابها دارایی هایی را تحت تأثیر قرار میدهند که به دلایل تاریخی امکان بازتولیدشان وجود ندارد.

4_ کمک های دولتی برای نجات بانکها (bailouts)

تعدادی از مقاله هایی که تیرول با همکاری دیگر افراد در دهه 90 میلادی به چاپ رسید بسیاری از مشکلاتی را که در جریان بحران 2008 میلادی، به بخش مالی اقتصادها آسیب وارد کرد، پیش بینی کرده است. این تحقیق ها نظامهای تسویه را ارزیابی کرده و  معلوم میکند که دولتها در صورت بروز یک بحران نظام مند قادر نخواهند بود تا بانک ها را با کمک هایشان نجات دهند. دو سال پیش (در سال 2012) او نظری راجع به این که چگونه میتوان یک بازار مالی در شرایط بحران را از نو آغاز کرد، مطرح و الگویی را معرفی کرد که در آن تنظیم کننده های بازار اقدام به خرید دارایی های بی ارزش کرده و آنها را در مقابل دارایی هایی با کیفیت متوسط وام میدهند.

5_ قطع ید تنظیم

تیرول، به همراه همکار دیرینه اش، ژان-ژاک لافون مدلی را برای رفع این مشکل که بعضاً تنظیم کننده ها(وضع کنندگان مقررات) توسط صنعت مورد تنظیم، بازداشته میشوند، یعنی شرایطی که در آن فرآیند تنظیم به جای آنهایی که مصرف کننده اند، تولیدکنندگان کالاها را منتفع میکند، پیشنهاد کرد.

مطالب مرتبط:

تیرول، برنده نوبل اقتصاد کیست؟

 


[1] École Polytechnique

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب