تربیت چند اقتصاددان، دلیل اصلی ارائه این درس برای دانشجویان/اندیشه های آدام اسمیت در روم باستان وجود داشته است | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی جلسه اول

تربیت چند اقتصاددان، دلیل اصلی ارائه این درس برای دانشجویان/اندیشه های آدام اسمیت در روم باستان وجود داشته است

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۹:۱۳ ۱۳۹۳/۰۷/۱۰

در حال حاضر قدیمی ترین اندیشه های اقتصادی مربوط به یونان و روم باستان است که یکی از دلایل آن موقعیت جغرافیایی روم و ارتباط با بسیاری از قوم ها و ملل دیگر بوده است و همین باعث بسط قوانین شده است.

طبق اعلام گذشته پایگاه مدرسه اقتصاد قصد دارد کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی دکتر مسعود درخشان که به تازگی برای دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار شده است،به صورت کامل پوشش دهد.

لذا سعی می شود حداکثر بعد از هر جلسه کلاس خلاصه از آن به همراه صوت کلاس بر روی سایت قرار بگیرد.آنچه در ادامه آورده می شود خلاصه ای از اولین جلسه کلاس تاریخ عقاید دکتر درخشان است که تقدیم دانشجویان گردیده است.

مهمترین مواردی که در جلسه اول دکتر درخشان بدان ها اشاره داشتند:

1.دلایل مطالعه سیر تحول اندیشه اقتصادی

2.عدالت هموراه توسط فلاسفه و دولتمردان مورد اشاره بوده است ولی اقتصاددانان راهکاری نسبت به حل آن ندارند.

3.رابطه بین مطالب کتاب جمهوری افلاطون و مباحث کمونسیم

4.مباحث مربوط به حقوق طبیعی در روم باستان ارتباط نزدیکی با مبانی روش سناختی سرمایه درای لیبرالی دارد.

5.تبیین شرایط تاریخی قرون وسطی و جایگاه حاکمیت سیاسی اسلام

دکتر درخشان در این جلسه بعد از توضیحات اولیه تربیت چند اقتصاددان را دلیل اصلی ارائه این درس برای دانشجویان عنوان کرد.وی در ادامه با بسط نکاتی که در بالا به دان اشاره داشتیم سخان خود را دنبال کرد.

در خشان در ابتدا به اهمیت مطالعه تاریخ اشاره کرد و 2 دلیل را برای مطالعه تاریخ برشمرد: اول آن باید برای تحلیل اقتصاددانان گذشته در مورد مسائل نگاهی جامع به تاریخ داشته باشیم.دوم این که تاثیرات اندیشه های اقتصادی را بر زندگی اقصادی سیاسی و… مردم جهان شناسایی کنیم.

درخشان در شروع بحث خود به موضوع کتاب جمهوری که بحث تقسیم کار است اشاره کرد و از قول افلاطون عنوان کردکه دولت ها به واسطه تقسیم کار بوجود می آیند.تقسیم کاری که به دلیل عدم تساوی طبیعی در مهارت انسان ها و تعداد نیاز ها بشر شکل می گیرد

افلاطون خود به برده داری را موجه می دانسته است زیرا آنها باید وظایف معینی را انجام دهند تا نیاز های انسان های آزاد برطرف شود و انسان های آزاد به امور امنیت و مدیریتی شهری را به عهده بگیرند.

این اندیشه شبیه سوسیالیسم طبقات بالاست و این می تواند نوعی کومونسیم دانست یعنی کسی مالک چیزی در جامعه نیست.

در حال حاضر قدیمی ترین اندیشه های اقتصادی مربوط به یونان و روم باستان است که یکی از دلایل آن موقعیت جغرافیایی روم و ارتباط با بسیاری از قوم ها و ملل دیگر بوده است و همین باعث بسط قوانین شده است.

تفاوت منطق افلاطونی با منطق روم باستان در بحث مالکیت ذهنین و عینیت است.در واقع افلاطون ذهن را بر عینیت مالک می دانستند و در روم باستان عینیت را بر ذهنیت.

گفته می شود بسیاری از قوانین موجود شکل گرفته است ریشه در اندیشه های روم دارد.به طور مثال اندیشه های آدام اسمیت در روم باستان وجود داشته است و این به دلیل مالکیت عینیت بر ذهنیت است.

در این مالکیت عینیت بر ذهنیت اندیشه فرد گرایی،مالکیت شخصی و آزادی نامحدود و آزادی در قرار داد ها تبدیل به اصول طبیعی انسان می شود.

دکتر درخشان در ادامه به بحث تاریخی مهم قرون وسطی اشاره کردند.قرون وسطی بین سال های 473 میلادی و 1453 میلادی گفته می شود یعنی چیزی حدود 1000 سال.در این بین اسلام بین سال های 700 تا 1200 میلادی در اوج قدرت خود بوده است و قلمرو آن تا جنوب فرانسه و اسپانیا،هند و حتی چین گسترش یافته بود.

دکتر درخشان ضمن اشاراتی تاریخی به احوال دوران قرون وسطی گریزی به اوضاع ایران و و بویژه حاکمیت اسلام در شرق داشتند.

فایل سوالات جلسه اول

 صوت جلسه اول کلاس

دانلود فایل تصویری جلسه اول

مطالب مرتبط:

سال تحصیلی جدید و کلاس درس تاریخ عقاید اقتصادی دکتر درخشان

۳ دیدگاه