درس گفتار دکتر درخشان با موضوع فلسفه کاربرد ریاضیات در اقتصاد/جلسه نهم | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
فلسفه ریاضیات در اقتصاد + دانلود صوت

درس گفتار دکتر درخشان با موضوع فلسفه کاربرد ریاضیات در اقتصاد/جلسه نهم

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۰:۲۸ ۱۳۹۳/۰۷/۳

خیلی از اقتصاددانان مثل دبرو معتقد هستند که شروع اقتصاد کلاسیک جدید از زمان فوندرمن است. دبرو می گوید«کتاب فوندرمن سطح جدیدی از دقت های منطقی و استدلال های اقتصادی به وجود آورده است».

در سال گذشته دکتر مسعود درخشان برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه امام صادق مبحثی را تحت عنوان فلسفه کاربرد ریاضیات مطرح کردند.در این سلسله درس گفتار به مباحثی همچون سیاست های پشت پرده  تعمیق ریاضیات در اقتصاد،فلسفه ریاضیات در اقتصاد و … می پردازد.

آنچه در ادامه می بینیم قسمت  نهم این درس گفتار است:

خیلی از اقتصاددانان مثل دبرو معتقد هستند که شروع اقتصاد کلاسیک جدید از زمان فوندرمن است. دبرو می گوید«کتاب فوندرمن سطح جدیدی از دقت های منطقی و استدلال های اقتصادی به وجود آورده است».

مارشال که یک ریاضی دان بود برای استفاده از ریاضی در آنالیز اقتصادی خیلی محتاط بود اما به هر حال کتابش سنتزی از اقتصاد اسمیت و ریکاردو و جان استوارت میل و اقتصاد ریاضی کلاسیک یعنی کورنو، جوونز و والراس است. مارشال توجه ویژه ای به آنالیز های غیر اقتصادی داشت. کتاب وی به مدت 30 سال در دانشگاه های اروپا تدریس می شد. در این مدت هیچ کاری برای توسعه ی اقتصاد ریاضی انجام نگرفت و بیشتر به اصلاح کارهای گذشتگان پرداخته می شد. در این 30 سال باولی، ایوانس و ویکسل مهمترین اقتصاددانان ریاضی بودند. باولی در سال 1924 کتاب معروفش را منتشر کرد. علی رغم اینکه او یک آماردان و اقتصاددان شناخته شده ای بود، کارهای وی هیچ تاثیری بر روند تحقیقات اقتصادی نگذاشت. ایوانس دانش آموخته ی ریاضی در دانشگاه هاروارد بود. وی در سال 1930 کتاب « مقدمه ی ریاضی بر اقتصاد» را نوشت، اما با وجود این کارهایش باعث نشد که سطح تحقیقات در اقتصاد تغییری کند. ویکسل می خواست یک پروفسور ریاضی شود اما وقتی دکترای خود را در ریاضی گرفت وارد اقتصاد شد و به مطالعه ی علم اقتصاد پرداخت. ویکسل هم نتوانست در تحقیقات اقتصادی از ریاضیات چنان استفاده کند که مسیر تحقیقات اقتصادی را تغییر دهد.

در دهه ی 1920 مهمترین کاری که صورت گرفت این بود که از حساب تغییرات استفاده کردند ولی این کار هیچ تاثیری بر روند تحقیقات اقتصادی نگذاشتند. فرانک رمزی که یک ریاضی دان معروف بود از حساب تغییرات استفاده کرد تا رفتار پس انداز را مشاهده کند. وی 2 مقاله درباره ی مالیات ارائه داد. دومین مقاله ی وی باعث شد که عصر جدیدی به وجود آید. کینز می گوید« مقاله ی رمزی مهمترین کمکی است که تا به حال به اقتصاد ریاضی شده است». اما تا سال 1960 هیچ اقتصاددانی از کار رمزی استفاده نکرد. پس اگر حرف کینز درست است، چرا هیچ کس حدود 30 سال به کارهای رمزی اشاره ای نکرد؟

علی رغم این کوشش های فردی اقتصاددانان، جامعه ی اقتصاددانان به آنالیز های غیر اقتصادی مارشال وفادار بودند. اکنون با توجه به دلایل زیر فرضیه ی دبرو را رد می کنیم: 1- دبرو معتقد بود که کار فوندرمن مهمترین کار انجام گرفته در حوزه ی اقتصاد ریاضی است اما کینز مطالعات رمزی را مهمترین کار انجام شده در اقتصاد ریاضی می داند در حالی که رمزی در سال 1928 اما فوندرمن در سال 1944 زندگی می کردند. به علاوه «کانتروویچ» که قبل از فوندرمن می زیست کارهای بزرگی در علم اقتصاد انجام داد. 2- دبرو می گوید که فوندرمن موسس اقتصاد ریاضی جدید است، در صورتی که فوندرمن و مورگن اشتاین شدیداً با ریاضیات و استفاده از آن در اقتصاد مخالفت می کردند. البته منظور از ریاضیات، ریاضیات والراسی است. فوندرمن در کتابش ریاضیات والراسی را نقد و استراتژی بازی را تایید می کند. اما کتاب تئوری بازی فوندرمن هم هیچ تاثیری بر اقتصاد ریاضی نگذاشت.

البته از دیدگاه ریاضی ، دیدگاه فوندرمن و مورگن اشتاین نقطه ی جدایی از سنت والراس بودند و از این رو می توانند نقطه ی شروعی برای اقتصاد ریاضی باشند اما کار آنها حتی توسط اقتصاددانان ریاضی هم نادیده گرفته شد تا اینکه اخیرا تئوری بازی آنها وارد اقتصاد خرد شد.

3- علی رغم تاکید فوندرمن و مورگن اشتاین که باید در اقتصاد از تئوری بازی استفاده شود، هیچ کس این کار را انجام نداد و همه ی مطالعات بر ویژگی های مسیر بهینه ی رشد متمرکز شد.

در هر حال نمی توان فراموش کرد که فوندرمن و مورگن اشتاین کارهای دقیقی در اقتصاد انجام دادند. اما باز هم این کارهای دقیق را نمی توان آغازی برای دوران جدید اقتصاد ریاضی دانست.

دانلود صوت جلسه نهم

مطالب مرتبط:

معرفی درس گفتار دکتر درخشان

جلسه اول جلسه دوم جلسه سوم جلسه چهارم جلسه پنجم جلسه ششم جلسه هفتم  جلسه هشتم

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب