عدم شکل گیری دو قطبی فقیر و غنی در بازار اسلامی/مسئولین قبل از هر تصمیم اقتصادی مطالعات لازم را باید داشته باشند | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
تشریح ویژگی‌های بازار و اقتصاد اسلامی از زبان استاد رحیم پور ازغدی پش از خطبه های نماز جمعه/2

عدم شکل گیری دو قطبی فقیر و غنی در بازار اسلامی/مسئولین قبل از هر تصمیم اقتصادی مطالعات لازم را باید داشته باشند

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۵۴ ۱۳۹۳/۰۶/۲۲

حسن رحیم پور ازغدی با اشاره به فرمایشات امام رضا (ع) نسبت به اقتصاد و بازار اسلامی، اظهارداشت: حضرت می‌فرمایند نگذارید در بازار اسلامی نمادهای اشرافیت پدیدار شود.

به گزارش پایگاه مدرسه اقتصاد، حسن رحیم پور ازغدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران این هفته با اشاره به فرمایشات امام رضا (ع) نسبت به اقتصاد و بازار اسلامی، اظهارداشت: حضرت می‌فرمایند نگذارید در بازار اسلامی نمادهای اشرافیت پدیدار شود.

لازم به ذکر است این سخنرانی دومین جلسه از سلسله سخنرانی های “بازار و اقتصاد اسلامی” است که پیشتر جلسه اول آن را منتشر کرده ایم.

هیچ کس مالک هیچ چیز نیست مگر اینکه مالک همه چیز خداست

رحیم‌پورازغدی مشکلات اقتصادی را از جمله آفت‌های اجتماعی هر جامعه‌ای دانست و با بیان اینکه باید مشکلات اقتصادی و راهکارهای تحقق اقتصاد اسلامی و مقاومتی در نماز جمعه تبیین شود، گفت: امروز می‌خواهم درباره اصول اقتصاد اسلامی در بیان امام رضا(ع) چند روایت از ایشان نقل کنم تا وقتی ما از این پس به زیارت امام رضا(ع) می‌رویم اما رضا را بهتر بشناسیم.

این کارشناس مسائل دینی اصل ” هیچ کس مالک هیچ چیز نیست مگر اینکه مالک همه چیز خداست” را از اصول مهم بازار اسلامی در بیان امام رضا(ع) دانست و گفت: امام رضا(ع) فرمود: هیچ کس مالک هیچ چیز نیست، مگر مجازاً مشروط نسبی و موقت. چرا که مالک حقیقی فقط الله است و آنچه در اختیار ماست عاریه و امانت است. این اصل علی‌رغم اینکه یک اصل اخلاقی، فرهنگی و عرفانی است یک اصل مهم اقتصادی نیز هست چرا که اگر ما به این اصل توجه کنیم دیگر خود را مالک داشته‌های خود نمی‌دانیم و با حرص و طمع عمل نمی‌کنیم و اقتصاد سرمایه‌داری را شکل نداده و با من‌محوری و اقتصاد لیبرال سرمایه‌داری مبارزه می‌کنیم.

عدم شکل گیری دو قطبی فقیر و غنی در بازار اسلامی

وی گفت: انسان باید بداند بنده است و خدا مالک او و مالک تمام دارایی‌هایش است. بنده مملوک است نه مالک، پس وقتی متوجه باشیم که مالک نیستیم انفاق می‌کنیم و حرص و ولع سرمایه‌‌داری را نمی‌خوریم.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه امام رضا(ع) فرمودند در اقتصاد اسلامی همه با هم برادر و خواهر هستند و باید مانند برادر و خواهر با یکدیگر برخورد کنند، گفت: در این اصل که امام‌رضا(ع) به آن تاکید کرده است انسان در بازار اسلامی حق ندارد به طرف مقابلش همانند شکار و طعمه نگاه کند بلکه باید بداند آن طرف برادر و خواهر اوست نه شکار.

وی افزود: طبق اصلی که امام رضا(ع) برای بازار اسلامی ترسیم کرده دو قطبی فقیر و اشرافی نباید شکل بگیرد. اینکه برخی دوقطبی تشکیل بدهند و بگویند مثلا این سفره برای فقراست و آن سفره برای اغنیاء با اقتصاد اسلامی سازگاری ندارد.

رحیم پورمسئولین قبل از هر تصمیم اقتصادی مطالعات لازم را باید داشته باشند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نفی شبکه طبقاتی در اقتصاد را از دیگر اصول اقتصاد و بازار اسلامی در بیان امام رضا(ع) دانست و اظهار داشت: امام رضا(ع) فرمودند: خداوند کسی را دوست دارد که از منافع خودش برای منافع دیگر بگذرد و حق دیگران را تضییع نکند.

این استاد علوم انسانی در ادامه گفت: امام رضا(ع) فرمودند هیچ تصمیم اقتصادی نباید گرفته شود مگر اینکه پیش از تصمیم مطالعات لازم انجام شود تا آن تصمیم علمی باشد. لذا علمی بودن تصمیمات اقتصادی از دیگر اصول اقتصادی در کلام و بیان امام رضا(ع) است. ما طبق این اصل باید بدانیم که تمام تصمیماتمان باید علمی باشد.

وی افزود: نمایندگانی که در مجلس قانون می‌نویسند بدانند بدون آگاهی حق تصمیم‌گیری ندارند. اینکه بخشی از نمایندگان در لحظه تصمیم می‌گیرند که چه رایی بدهند و یا مثلا در طرح دادگستری و قوه قضائیه بدون مطالعه نظر می‌دهند درست نیست دولت هم همین طور است باید بنا به تعبیر امام‌ رضا(ع) قبل از هر تصمیم اقتصادی مطالعات لازم راداشته باشند و تصمیم غیرعلمی نگیرند.

رحیم‌پور ازغدی گفت که مسئولان و کسانی که برای مردم و کشور تصمیم می‌گیرند در صورتی که آگاهی لازم را نسبت به تصمیمات خود ندارند و تصمیماتشان غیرعلمی است بنابه روایت امام رضا(ع) نزد خداوند مسئول هستند وباید پاسخگو باشند.

 ما باید عادلانه عمل کنیم و کسانی که ارزان می‌فروشند را ساماندهی  کنیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اصلاح نظام مالیاتی، بانکی و اقتصادی را از جمله لوازم تحقق بازار اسلامی دانست و گفت: امیرالمومنین علی(ع) وقتی یک فروشنده فقیر را در کنار یک فروشنده غنی می‌دید که یکی گران و دیگر ارزان می‌فروخت، ارزان‌فروش را تقویت می‌کرد و از گرانفروش می‌خواست تا عادلانه عمل کند اما متاسفانه من شنیده‌ام ماموران وقتی با یک فردی که در خیابان یک کالایی را ارزان می‌فروشد برخورد می‌کنند و می‌گویند آن مغازه‌دار چون ۳ میلیون اجاره می‌دهد حق دارد گران بفروشد و شما حق فروش ندارید. این روش با روش امیرالمومنین(ع) یکسان نیست ما باید عادلانه عمل کنیم و کسانی که ارزان می‌فروشند را ساماندهی و تقویت کنیم.

 کار و عقل جمعی یعنی تصمیم‌گیری براساس وجدان و خرد جمعی

وی توجه به کار و عقل جمعی را از دیگر اصول بازار اسلامی دانست و گفت: کار و عقل جمعی یعنی تصمیم‌گیری براساس وجدان و خرد جمعی، ما باید براساس وجدان طوری عمل کنیم که به فقرا کمک شود.

رحیم‌پور ازغدی گفت: خداوند همانند نماز انسان‌ها را مکلف کرده است که برای کمک به گرفتاران، قرض‌داران و کسانی که ورشکست شده‌اند کمک شود و کسانی که توانایی دارند کمک فقرا کنند. خمس برای همین است، لذا باید یک پنجم مازادی که افراد دارند برای کمک به فقرا و ترویج ارزش‌ها و عدالت صرف شود؛ امام معصوم فرمود باید تا جایی به فقرا کمک شود تا آنها بتوانند حج بروند نه اینکه برخی فکر می‌کنند تا جایی باید به فقرا کمک شود که حد بخور و نمیر باشد.

 در شرایط محاصره و تحریم نباید کالاهای لوکس وارد کشورهای اسلامی شود

وی نظارت بر بازار را از دیگر اصول بازار اسلامی دانست و تصریح کرد: مال افراد همانند جان آنها مقدس است، لذا در اقتصاد اسلامی تولید ثروت نامناسب نیست بلکه زهد و ساده‌زیستی در مصرف است. در اقتصاد اسلامی اینطور نیست افرادی که پول دارند هر کاری که دلشان خواست بکنند، بلکه در اقتصاد ما در نظام مالیاتی واحد همه باید عادلانه مورد توجه باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از واردات بی‌رویه گفت: در شرایط محاصره و تحریم نباید کالاهای لوکس، غیرضروری و حتی بعضا مضر وارد کشورهای اسلامی شود. برخی ماشین‌های گرانقیمت که در ام‌القرای جهان اسلام تردد می‌کند بعضا حتی در کشورهای سرمایه‌داری هم نیست و اگر باشد کم است.

رحیم‌پورازغدی با بیان اینکه ایمان به خدا، عشق به مردم و خدمت به آنها از جمله مواردی است که امام رضا برای تحقق جامعه عقلانی به آن اشاره کرده است، گفت: ما در جامعه عقلانی باید به همه خدمت کنیم حتی به آنها که گناهکار هستند، البته کسانی که منادی گناه نبودند و گناهشان شخصی بوده است. در جامعه عقلانی مردم باید همدیگر را دوست داشته باشند و نه تنها عاشق هم باشند بلکه این عشق را اظهار کنند و این اصل در اقتصاد هم بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه در بازار اسلامی کالای تقلبی به مشتری تحویل داده نمی‌شود، گفت: اینکه فردی صرفا نماز می‌خواند کافی نیست بلکه انسان باید امانتدار و صادق باشد. امانتداری و صداقت نیز از اصول مهم در بازار اسلامی است.

جلسه اول تشریح ویژگی های بازار اسلامی یکی از خطر های پیش روی اقتصاد مقاومتی مصرف زدگی جامعه است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب