رونمایی از مستند «فاکتور صوری» در ابتدای پائیز | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
سفیر فیلم و مستندی در نقد و بررسی وضعیت بانکداری در ایران

رونمایی از مستند «فاکتور صوری» در ابتدای پائیز

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۳:۵۷ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

طلبه‌ی جوان راوی این مستند، در سفر به شهرهای مختلف کشور برای یافتن پاسخ سوال‌های خود، به میزان اجرایی شدن قانون بانکداری بدون ربا می‌پردازد و همچنین بررسی نواقص موجود در این قانون و عملکرد ناقص نظام بانکی در عملیاتی کردن آن از جمله محورهای این مستند هستند.

سیدمهدی کرباسی، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «فاکتور صوری»  از رونمایی این مستند در ابتدای پائیز امسال خبر داد و گفت: نسخه نهایی «فاکتور صوری» اثر جدید سفیرفیلم آماده شده است و پس از برنامه‌ریزی، رونمایی و اکران‌های دانشگاهی آن در ابتدای پائیز امسال انجام می‌شود.

این مستندساز در ادامه افزود: آهنگسازی این کار اخیرا توسط پارسا هروی به اتمام رسیده است. اکران‌های خصوصی این فیلم برای کار‌شناسان و مسئولان این حوزه در حال انجام است. هدف از اکران‌های خصوصی دغدغه‌سازی و ایجاد جریان فکری-رسانه‌ای در مسئولان امر است تا به اقدام عملی در این حوزه منجر شود.

تهیه‌کننده «فاکتور صوری» درباره این مستند گفت: پروژه‌ مستند «فاکتور صوری» در راستای دغدغه‌های اقتصادی نظام جمهوری اسلامی طراحی و تولید شده است و به مقوله‌ بانکداری اسلامی و بررسی وجود پدیده شوم ربا در معاملات بانکی می‌پردازد. این مستند ضمن بررسی روال رایج در سیستم بانکی کشور به مشکلات مردم در مواجهه با بانک‌ها پرداخته و به این سوال همیشگی پاسخ می‌دهد که آیا معاملات بانکی رایج از نظر شرعی مورد تایید هستند یا خیر و سپس به واکاوی مسائل پیرامون بانکداری اسلامی می‌پردازد.

کرباسی در ادامه افزود:طلبه‌ی جوان راوی این مستند، در سفر به شهرهای مختلف کشور برای یافتن پاسخ سوال‌های خود، به میزان اجرایی شدن قانون بانکداری بدون ربا می‌پردازد و همچنین بررسی نواقص موجود در این قانون و عملکرد ناقص نظام بانکی در عملیاتی کردن آن از جمله محورهای این مستند هستند.

محورهای اصلی این مستند عبارتند از:

– تبیین شرعی بودن کلیات قانون بانکداری اسلامی سال 62

– انتقاد نسبت به اجرانشدن، بداجراشدن و نبود دغدغه های اجرای صحیح قانون سال 62 در اکثریت بندها

– انتقاد نسبت به متن قانون فعلی از حیث «ایده آل نبودن» و «ناعادلانه بودن»

کرباسی خاطرنشان کرد: در این مستند با افراد خبره و عالم در زمینه بانکداری اسلامی همچون سیدعباس موسویان عضو شورای فقهی بانک‌ مرکزی، محمدحسین حسین‌زاده بحرینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی، ایرج توتونچیان استاد دانشگاه،  ژولین پلیسیه دکترای اقتصاد اسلامی دانشگاه تولوز فرانسه و سبحانی استاد دانشگاه مصاحبه شده است. همچنین سیدمحمد جعفری، راوی این مستند جوان طلبه‌ای است که سوالاتی در این مورد ذهنش را مشغول کرده است و در جستجوی پاسخ آنهاست.

وی ادامه افزود: نسخه نهایی «فاکتور صوری» آماده شده و رونمایی از این مستند، اوایل پاییز سال جاری برگزار خواهد شد.

مستند 45 دقیقه ای «فاکتور صوری» در موسسه سفیرفیلم تولید شده است که کارگردانی آن را سیدمهدی کرباسی و نویسندگی آن را رضا صادقی به عهده دارند.

در ادامه تیزر این مستند که چند روز پیش توسط سفیر فیلم منتشر شد قرار داده ایم.

مطالب مرتبط:

ممانعت از نمایش مستند «فاکتور صوری» در همایش بانکداری اسلامی

«فاکتور صوری» مستندی تاثیر گذار و دارای ساختار مناسب

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب