گروه BRICS؛کابوس جدید امریکا | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
کوتاه و خواندنی

گروه BRICS؛کابوس جدید امریکا

گروه ترجمه سایت مدرسه اقتصاد/حامد سعیدی صابر

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۵۷ ۱۳۹۳/۰۶/۱۰

برنامه‌های اعلام شده از سوی سران این گروه برای اصلاحات در وضعیت ارزی جهان و نیز اصلاحات اساسی در نهادهای بین المللی موجب شده است که ایالات متحده امریکا دغدغه‌ی جدیدی به نام گروه BRICS را در فهرست بلندبالای نگرانی‌های خود ثبت کند.

 [1] BRICS عنوان گروهی متشکل از پنج قدرت اقتصادی نوظهور جهان است که همگی آنها عضو گروه G20 نیز می‌باشند. سابقه‌ی تشکیل این گروه به سال 2006 باز می‌گردد که طی آن وزرای خارجه چهار کشور برزیل، روسیه، هند و چین طی جلسات متعددی بنیان‌های اولیه تشکیل گروه BRIC را بنا نهادند. پس از این مرحله، مذاکرات کارشناسی مکرری طی دو سال به صورت فشرده به انجام رسید و سرانجام در شانزدهم می 2008، تشکیل گروه BRIC به شکل رسمی اعلام گردید. نخستین اجلاس رسمی گروه در 16 ژوئن 2009 در روسیه با حضور لوئیز داسیلوا، دیمیتری مدودف، منموهان سینگ و هوجین تائو رهبران برزیل، روسیه، هند و چین در بالاترین سطح دیپلماتیک برگزار شد. اهداف اصلی گروه BRIC در نخستین اجلاس این چنین اعلام گردید:

– بهبود شرایط جهانی اقتصاد

– اصلاحات اساسی در نهادهای مالی بین المللی

– برنامه‌ریزی در جهت همکاری موثرتر کشورهای عضو به منظور هم‌افزایی بیشتر

یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در این اجلاس، لزوم اتخاذ تدابیر جدید در مورد ذخایر ارزی جهانی بود، به نحوی که در برنامه جدید، ذخایر ارزی از تنوع، پایداری و قابلیت پیش‌بینی تحولات برخوردار باشند.

در سال 2010 افریقای جنوبی تلاش‌های جدی خود را برای پیوستن به گروه BRIC آغاز نمود و در همان سال توانست موافقت گروه را برای پذیرش در به دست آورد. بنابراین نام گروه BRIC از به BRICS تغییر یافت که در آن حرف S نمایانگر حضور افریقای جنوبی در این گروه بود. بدین ترتیب در اجلاسی که در سانیای چین در سال 2011 برگزار شد ژاکوب زوما رئیس جمهور افریقای جنوبی نیز به عنوان یکی از اعضای اصلی حضور یافت.

اساسنامه‌ی BRICS به عنوان یک سازمان مستقل بین المللی در جهت همکاری‌های تجاری، سیاسی و فرهنگی میان کشورهای عضو در سال 2011 به تصویب رسید.

به هرحال قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این گروه بر کسی پوشیده نیست. برخی از عوامل قدرت این گروه از این قرار هستند:

– اعضای این گروه حدود 3 میلیارد نفر از جمعیت جهان یعنی بالغ بر 40 درصد کل جمعیت دنیا را در اختیار دارند.

– تولید ناخالص داخلی BRICS در مجموع معادل 16 تریلیارد دلار است که بیش از 20 درصد تولید ناخالص داخلی جهان محسوب می‌گردد.

– این گروه مجموعا بالغ بر 4 تریلیون دلار ذخایر ارزی در اختیار دارد.

این ویژگی‌ها و نیز برنامه‌های اعلام شده از سوی سران این گروه برای اصلاحات در وضعیت ارزی جهان و نیز اصلاحات اساسی در نهادهای بین المللی موجب شده است که ایالات متحده امریکا در کنار فشارهای ناشی از بحران اقتصادی داخلی و نگرانی جدی از بیداری ضداستعماری کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای اسلامی و کشورهای در حال توسعه، دغدغه‌ی جدیدی به نام گروه BRICS را در فهرست بلندبالای نگرانی‌های خود ثبت کند.

***

پاورقی

[1] BRICS متشکل از حروف ابتدایی نام کشورهای عضو یعنی Brazil، Russia، India، China و South Africa است.

۱ دیدگاه