عباس از تو ممنونیم که اینگونه هستی… | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
پرونده ای در تمجید از دکتر عباس میر آخور اقتصاددان برجسته در حوزه اقتصاد اسلامی

عباس از تو ممنونیم که اینگونه هستی…

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۳:۴۲ ۱۳۹۳/۰۵/۲۸

آنچه در مورد عباس میرآخور می توانم بگویم آن است که وی دانش وسیع و فروتنی زایدالوصف را با هم دارد.یک دوست فوق العاده و معلمی که عطش سیری ناپذیر
وی برای دستیابی به حقیقت، همه آنانی را که با وی حشر و نشر دارند تحت تاثیر قرار داده است.

فصلنامه تازه‌های اقتصاد ، به بهانه حضور دکتر عباس میر آخور در تهران و شرکت در بیست و سومین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی پژوهشکده پولی و بانکی، پرونده‌ای تحت عنوان «اقتصاددان مسلمان: در ستایش عباس میرآخور» را به معرفی شخصیت و ویژگی‌های این استاد شهیر بین‌المللی اختصاص داده است.

 شرح یک زندگی

img_5595تجلیل از خدمات علمی استاد دکتر عباس میرآخور از زبان دکتر سید کاظم صدر

عباس میر آخور در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد.دوران نوجوانی را در بازار در کنار پدرش به اشتغال پرداخت. به رغم موفقیت در کسب و کار،علاقه به تحصیل موجب شد که با همان پس اندازی که در بازار به دست آورده بود،عازم کشور آمریکا شده و در آنجا به تحصیل بپردازد.از این پس زندگی وی همه علمی است؛اگر چه به خاطر قابلیت های ذاتی،همواره کارهای مدیرتی در دانشگاه ها موسسات علمی را نیز به عهده داشته است.

تا قبل از سال 1355 در دانشگاه ها موسسات علمی آمریکا مشغول به تحصیل و تدریس بود.در سال مزبور برای دیدن اقوام خود و همچنین تحقیق پیرامون اقتصاد اسلامی به ایران آمد.در این مدت با همکاری جمعی از دوستان به مطالعات اولیه در زمنیه اقتصاد اسلامی پرداخت.پس از بازگشت به آمریکا اقتصاد اسلامی اولویت اصلی کار ها و تحقیات او شد.پس از مدتی در صندوق بین المللی پول به عنوان پژوهشگر مشغول به کار شد و با دوست یابی و جذب و تشویق پژوهشگران به فعالیت در زمینه اقتصاد اسلامی موفق شد بانکداری اسلامی را به عنوان یک روش علمی در صندق و بین المللی پول به تصویب برساند.

تمام دانشگاهیان کا در زمینه اقتصاد اسلامی را با کتاب اقتصادنا تالیف شهید محمد باقر صدر شروع می کنند.میر آخور یکی از مبلغان مکنب این شهید است.یکی زا اولین تالیفات او با آقای باقرالحسنی در همین زمینه است. با توجه به اینکه در کشورهای غیراسلامی مبانی دین اسلام ناشناخته است، او یکی از محورهای اصلی فعالی تهای خود را معرفی مکتب اقتصاد اسلامی قرار داد. به همین جهت مقدمات استفاده از منابع اصلی این مکتب را با تحصیل
زبان عربی و ارتباط با اساتید حوزوی آغاز و سپس به مطالعه قرآن، کتب تفسیری، منابع روایتی ماندد بحارالنوار و منابع فقهی قدیم و جدید از جواهر گرفته تا کتاب البیع امام خمینی و نیز کتب روایتی اهل سنت یعنی صحاح سته پرداخته است.

آنچه تحقیقات میرآخور را برجسته  و ممتاز می گرداند کارهای علمی او در زمینه اقتصاد و بانکداری اسلامی است.از آنجا که تحریم ربا یکی از قواعد اصلی دادو ستد های مدت دار است بدیهی است که هر محقق اسلامی فعالیت اقتصادی خود را با این قواعد شروع می کند.نخست باید نشان داد که در یک نظام اسلامی تمام فعالیت های مدت دار از قبیل پس از انداز و سرمایه گذاری قابل انجام است و سپس تفاوت و اثار این فعالیت های مدت دار از قبیل پس انداز و سرمایه گذاری قابل انجام است و سپس تقاوت و آثار این فعالیت ها ئر مقایسه با نظام ربوی چیست.

دانلود فایل کامل شرح یک زندگی 

معتقد جازم

235092_850استاد مجید رضایی:دکتر میر آخور اعتقاد راسخ به توانایی اسلام در حل مشکلات زندگی دنیا دارد

دکتر میر آخور اعتقاد جازمی به اقتصاد اسلامی داشته و دارد و این ناشی از اعتقاد راسخی است که به اسلام و توانایی آن در حل مشکلات زندگی دنیا و آخرت دارد.توصیه اکید او به طلابی که اقتصاد می خوانند آن بوده است که شناخت مبانی اقتصاد اسلامی مثل سود و انگیزه اخلاقی مهمترین مسائل اقتصاد اسلامی است و تا زمانی که مبانی به دقت حل نشود الگو سازی و ارایه مدل کار ساز نیست.افراد زیادی هستند که قدرت ارائه مدل های ریاضی را داراهستند ولی ارائه مبانی که بتوان ذر مدل ها از آن استفاده کرد از عهده کسانی بر می آید که با مبانی دینی به خوبی آشنا باشند.

دانلود فایل کامل معتقد جازم

34036_168بزرگ ماندنی

سید محمد حیسن عادلی: اعتبار دکتر میر آخور در مجامع بین المللی

آقای دکتر میرآخور را اینجانب به عنوان یکی از نظری هپردازان بانکداری اسلامی می شناسم ولی در عین حال از مدیریت اجرایی قوی برخوردار بوده است و لذا در این مختصر به دو بعد از عملکرد ایشان اشاره می کنم.

1- در زمینه نظری و علمی نخستین اقدامی که ایشان کرد این بود که بنا بر خواسته ما و بر اساس توافقی که با مدیر عامل صندوق شده بود آقای دکتر میرآخور با تهیه گزارشی بسیار پر بار و مستدل بانکداری اسلامی را ب هطور رسمی و برای نخستین بار به بخش تحقیقات صندوق معرفی کرد. به خاطر دارم وقتی برای بحث درباره آن گزارش همراه آقای دکتر میرآخور با آقای مایکل موسی رئیس وقت و دانشمند بخش تحقیقات صندوق روب هرو شدیم آقای موسی از مدل ارائه شده توسط وی نه تنها نتوانست ایرادی بگیرد بلکه آن را تحسین کرد.

2- در بعد مدیریتی به زودی دکتر میر آخور در چند جبهه خوش درخشید ایشان نماینده گروه کشورهایی بود که هر کدام با چال شهای متفاوتی دست و پنجه نرم می کردند. اما وی با درایت و توانمندی علمی که داشت توانست منویات اقتصادی کشورهای گروه خود را در صندوق به کرسی بنشاند. به غیر از ایران که نه درخواست وامی داشت و نه با صندوق برنامه ای داشت بقیه کشورها چالش های زیادی با صندوق داشتند.

دانلود فایل کامل بزرگ ماندنی

اقتصاددان مسلمان

صادق بختیاری: علاج بحران، بازگشت به اقتصاد اسلامی است

گرچه دکتر میرآخور کتا بها، مقالات و تحقیقات گسترد های در زمین ههای مختلف اقتصادی از اقتصاد خرد گرفته تا مباحث اقتصاد ریاضی و مدلسازی اقتصادی منتشر کرده ولی زمینه و هسته اصلی  تالیفات وی را اقتصاد اسلامی تشکیل می دهد. افزون بر این می توان تلاشهای نامبرده را در مقوله اقتصاد اسلامی به سه دسته عمده تقسیم کرد:

الف- در زمینه مکتب فکری اقتصاد اسلامی، فلسفه اقتصاد اسلامی که بیشتر مبتنی بر توضیح و تشریح دیدگا ههای شهید صدر و استفاده از منابع اصیل به ویژه قرآن جهت استخراج قوانین و رفتارهای مورد  تایید اسلام است.وی اخیرا نیز درسی تحت عنوان اقتصاد قرآنی (Quranic Economics) ارائه می کند که در آن بیشتر بر تفسیر اقتصادی قرآن و توضیح و تشریح مبانی و پایه های مکتب اقتصادی اسلام تاکید دارد.

ب_ از آنجا که نامبرده مدت زیادی در صندوق بی نالمللی پول به فعالیت اشتغال داشته است،در این دوره بیشتر به فکر تبیین و تشریح مدلهای کمی تحلیلی مبتنی بر اقتصاد اسلامی و مدلهای کلان سنجی شامل مصرف و سرمایه گذاری در اقتصاد بدون بهره بوده اند.

ج_ کمک عمده دیگری که دکتر میرآخور به توسعه اقتصاد اسلامی کرده اند آموزش دادن و متقاعد کردن بسیاری از کارشناسان ارشد صندوق به انجام کارهای علمی و مشترک بر اساس مالیه اسلامی بوده است.

دانلود متن کامل اقتصاددان مسلمان

2170fd88f84bdc25d949c3f559d7ae02پایه گذار دانشکده اقتصاد الزهرا

دکتر مهدی تقوی:پایه گذار دانشکده اقتصاد الزهرا و مدیر گروه اقتصاد دکتر میرآخور بود. رفتاری بسیار صمیمی و دوستانه داشت و مورد احترام همه همکاران بود. این دانشکده که مقایسه با دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و شهید بهشتی بسیار جوان بود، توانست به سرعت رشد کند و امروز تا سطح دکترا دانشجو بپذیرد. شکل گیری و توسعه دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا ناشی از درایت و کوشش و تلاش دکتر میرآخور است. با وجود اینکه مدت زمانی طولانی است که از ایران به آمریکا بازگشته همیشه در یاد و خاطره دوستان و آموزش دیدگان دوره های اول رشته اقتصاد در دانشگاه الزهرا باقی مانده است.

دانلود متن کامل پایه گذار دانشکده اقتصاد الزهرا

مرد افسانه ای

عبیدالله عصمت پاشا(رئیس تحصیلات تکمیلی اینسیف): میرآخور توانایی تحلیل کمی، نظریه پردازی اقتصادی و دانش قرآنی مذهبی را یکجا دارد.

 از نظر شخصیت،پروفسر عباس از معدود افرادی است که توانایی در تحلیل کمی،  نظریه پردازی اقتصادی و دانش قرآنی مذهبی را یکجا در خود جمع کرده اند.همه این توانایی ها در فردی جمع شده است که بسیار متواضع است. در حالی که اساسا خضوع و فروتنی وی، او را کاملا متفاوت می کند.
پروفسور عباس مردی افسانه ای است که با سخت کوشی، در کارهای روزمره نیز مشارکت فراوان دارد. ما همه در اینسیف مدیون این مرد متواضع هستیم که از ایران به ما رسیده است.

دانلود متن کامل مرد افسانه

اخلاق و اعتبار

محمدرضا جاجیان: آقای دکتر میرآخور در صندوق، مجامع اسلامی و اقتصادی از اعتبار خاصی برخوردار هستند. این اعتبار نه تنها ناشی از جنبه های علمی ایشان،بلکه ویژگی های اخلاقی ایش همچون سعه صدر و رعایت اصول اخلاقی است.

علاوه بر ویژگی های پیش گفته، تقید ایشان به نماز اول وقت و نماز جمعه قابل اشاره است. اینجانب خاطره نمازهای جمع های که ایشان به عنوان امام جماعت در ساختمان مرکزی صندوق بین المللی پول برگزار و خطبه های نماز را به شیوایی به زبان انگلیسی ایراد می کردند، فراموش نمی کنم.

دانلود متن کامل اخلاق و اعتبار

آقای رئیس

01محمد هادی مهدویان:نقش پراهمیت و پررنگ میرآخور در هیات اجرایی صندوق بین المللی پول

در تمام سالهایی که ایشان نقش هیات اجرایی (Dean) ریاست صندوق را به عهده داشتند باظرفیت بسیار بالایی مسایل و مشکلات این موسسه بزرگ را حلو فصل می کردند و غالباً ایشان به عنوان مرجع بی طرف مورد پذیرش در زمینه های اختلافی، مورد رجوع قرار می گرفته اند. آقای دکتر میرآخور از قوه اقناع، نفوذ و بسط کلام و عمق فکری بالایی برخوردار است و این ویژگ یها همراه با تسلط کامل و مثال زدنی ایشان به زبان انگلیسی جایگاهی را در هیات اجرایی صندوق به ایشان داده بود که کمتر عضوی از هیات اجرایی صندوق از آن برخوردار بوده است.

دانلود متن کامل آقای رئیس

51wNpgI2U3L._SS500_معرفی برخی آثار و تالیفات دکتر میر آخور

1_ جهانی شدن و نظام مالیه اسلامی(عباس میر آخور،حسین عسکری،ضمیر اقبال)

این کتاب توسط دفتر توسعه و نوآوری شرکت توسن در مالزی در سال 2009 منتشر شذه در سال 1391هم توسط موسسه عالی مدیریت دانش به فارسی ترجمه و  منتشر شده است.

2_ تسهیم سود در مالی؛ جایگزینی در مالی اسلامی(عباس میرآخور،حسین عسکری، دکتر ضمیر اقبال و دکتر نورالدین کرینچه)

این کتاب در سال 2011 توسط انتشارات جان وایلی به چاپ رسیده است.

3_ ثبات مالی اسلامی: ایجاد یک محیط منعطف مالی برای آیند های ایمن (عباس میرآخور،حسین عسکری، دکتر ضمیر اقبال و دکتر نورالدین کرینچه)

این کتاب توسط انتشارات جان وایلی در سال 2010 به چاپ رسیده است.

4_ مسائل جدید در مالی و اقتصاد اسلامی؛پیشرفت یا رکود (عباس میرآخور،حسین عسکری، دکتر ضمیر اقبال)

این کتاب در سال 2008 توسط انتشارات جان وایلی به چاپ رسیده است.

5_ اسلام و توسعه؛چارچوب نهادی ( عباس میر آخور،حمید ادریس سماوی)

 این کتاب در سال 2009 توسط انتشارات علمی بین المللی منتشر شده است.

6_ بازار های سرمایه اسلامی؛رویکرد تطبیقی( عباس میر آخور،عبید الله عصمت بکا)

این کتاب در سال 2013 توسط انتشارات جان وایلی منتشر شده است.

7_ مطالعات نظری پیرامون بانکداری و مالی اسلامی(عباس میر آخور،محسن خان)

این کتاب یک بار در سال 1988 و با ویرایشی جدید در سال 2005 توسط انتشارات اسلامی بین الملل منتشر شده است.

دانلود متن کامل معرفی 7 اثر از دکتر میر آخور

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب