مایکل سندل و موسسه اشراق | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
باز خوانی کتاب"آنچه با پول نمی توان خرید"

مایکل سندل و موسسه اشراق

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۰:۱۰ ۱۳۹۳/۰۵/۱۹

قیمت گذاشتن روی چیز خوب زندگی ممکن است مایه ی فساد آن ها شود.به این خاطر که بازار فقط کالا پخش نمی کند،نوع نگاه به کالا را هم نشان می دهد و تبلیغ می کند.

چندی قبل گروه اقتصادی موسسه اشراق که  متشکل از فارغ التحصیلان مقاطع مختلف اقتصاد است،به بازخوانی کتب اقتصادی همت گمارده است.

در این بین برای شروع فعالیت خود کتابی در خور تامل را انتخاب کرده اند.“آنچه با پول نمی توان خرید”کتابی است نام آشنا و بسیار پرطرفدار از مایکل سندل.

مایكل سندل یكی از فیلسوفان سیاسی آمریكایی است كه در زمره اندیشمندان اجتماع گرا شناخته شده می‌شود.سندل از سال 1980 تدریس فلسفه سیاسی معاصر را در دانشگاه هاروارد آمریكا آغاز نمود؛ در سال 1982 كتاب مهم سندل با عنوان «لیبرالیسم و محدودیت‌های عدالت» منتشر شد.

20130320_Whatmoneycantbuyاو بیش از همه به خاطر درس «عدالت» هاروارد، که به طور آنلاین قابل مشاهده است و نقادی اش بر نظریه عدالت جان راولز در لیبرالیسم و حدود عدالت (۱۹۸۲) مشهور است.

این کتاب که با کمی تاخیر(بیش از 2 سال)از زمان انتشار اش وارد حوزه ادبیات اقتصادی ایران شده است حاوی مطالب بسیار جالب و ارزنده ایست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

گروه اقتصادی موسسه اشراق با مدیریت سید سعید موسوی ثمرین،قصد دارد،در چندین جلسه فصل های این کتاب پر ارزش  که به موضوع پر اهمیت مرزهای اخلاقی بازار پرداخته است،مورد واکاوی قرار دهد. 

سید سعید موسوی در باره چرایی انتخاب این کتاب بیان داشت: یکی از دلایل انتخاب این کتاب به عنوان اولین کتاب برای طرح بحث در بین دوستان،آسان خوانی و در عین حال پر مغز بودن کتاب”آنچه نمی توان با پول خرید” است.این کتاب در واقع نسبت به وضع موجود جامعه جهانی و حتی جامعه ما نوشته شده است و در واقع تبدیل شدن ارزش های اجتماعی به کالاهای قابل خرید فروش اشاره دارد.

موسوی در ادامه در تبیین مشخصه های اصلی کتاب عنوان کرد: در این کتاب بر روی اخلاق اقتصادی به نحوی بحث می شود که چرا بازار آزاد در مقاطعی غیر اخلاقی عمل می کند و سراسر کتاب به دنبال پاسخ به این پرسش است که چه چیز هایی را می توان و چه چیز هایی را نمی توان با پول خرید و فروش کرد؟.

مسئول تیم اقتصادی موسسه اشراق در خصوص ترجمه این اثر گفت: این اثر در واقع سال 2012 وارد بازار نشر شده است و در ایران نیز توسط نشر مرکز در ابتدای امسال با ترجمه نسبتا خوبی از حسن افشار وارد بازار نشر شده است.

109666-500x500

لازم به ذکر است که این کتاب دارای 5 فصل و یک پیش گفتار در 208 صفحه تنظیم شده است.به طور کلی ساندل در کتابش به موضوع داد و ستدهای غیر قانونی و غیر مساوی در جوامع مدرن اشاره می کند که موجب ایجاد چنین شرایطی می شود. وی از نقطه نظر فلسفی راهکارهایی برای تساوی توزیع پول در جوامع مدرن ارائه می کند و می گوید اگر نظارت دقیقی روی معاملات تجاری و طرفهای آن صورت گیرد توزیع پول در جامعه به صورت مساوی صورت می گیرد که یکی از شاخص های رشد و توسعه محسوب می شود.

علاقه مندان به تهیه این کتاب در تهران می توانند به انتشارات خوارزمی (نمایندگی نشر مرکز) به آدرس خ انقلاب بين خ 12فروردين و خ فخررازي ،پلاك 1268مراجعه نمایند.

دوستان شهرستانی نیز می توانند با مراجعه به لینک زیر از سایت ،این کتاب را تهیه فرمایند.

لینک خرید کتاب آنچه با پول نمی توان خرید

مطالب مرتبط:

پرونده ای برای کتاب آنچه با پول نمی توان خرید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب