درس گفتار دکتر درخشان با موضوع فلسفه کاربرد ریاضیات در اقتصاد/جلسه دوم | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
فلسفه ریاضیات در اقتصاد + دانلود صوت

درس گفتار دکتر درخشان با موضوع فلسفه کاربرد ریاضیات در اقتصاد/جلسه دوم

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۴۲ ۱۳۹۳/۰۴/۲۹

با بررسی اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی به یک ماهیت عدم سازگاری بین اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی در ساختن مدل هایی برای آنالیز واقعیت ها می رسیم. این زمینه ای برای نقد مدل های اقتصاد سنجی در پرتو بحث های جاری در خصوص رابطه ی بین تئوری و مشاهده است.

در سال گذشته دکتر مسعود درخشان برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه امام صادق مبحثی را تحت عنوان فلسفه کاربرد ریاضیات مطرح کردند.در این سلسله درس گفتار به مباحثی همچون سیاست های پشت پرده  تعمیق ریاضیات در اقتصاد،فلسفه ریاضیات در اقتصاد و … می پردازد.

آنچه در ادامه می بینیم قسمت دوم این درس گفتار است:

با بررسی اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی به یک ماهیت عدم سازگاری بین اقتصاد ریاضی و اقتصاد سنجی در ساختن مدل هایی برای آنالیز واقعیت ها می رسیم. این زمینه ای برای نقد مدل های اقتصاد سنجی در پرتو بحث های جاری در خصوص رابطه ی بین تئوری و مشاهده است. پس از اینکه ریشه ی شکل گیری اقتصاد در ریاضی و ویژگی ها و محدودیت های مهم اقتصاد ریاضی را آموختیم، آنگاه کاربرد کنترل بهینه در اقتصاد را بررسی می کنیم. سپس ریشه های محدودیت در ریاضی سازی اقتصاد را بیان می کنیم و دلالت های این محدودیت ها را در کاربرد کنترل بهینه در اقتصاد نشان می دهیم. فرضیه این است: منطق مدل سازی که برای رسیدن به مفاهیم پایه ای اقتصاد به کار گرفته شده است از اجزای بسیار ناچیز که فرمول سازی های مقداری را تسهیل می کند تشکیل شده است. شرایطی که تحت آن کاربرد کنترل بهینه می تواند به نتایج بهتری برسد در این قسمت بحث می شود. بحث خود را در یک چارچوب تاریخی مطرح می کنیم و این می تواند مبنایی برای پیش بینی در آینده باشد. یک ریاضی دان ایتالیایی به نام «سیوا» اولین کسی است که ریاضی را وارد علم اقتصاد کرد. وی در تحلیل پول به تعریف، اصول موضوعه و قضیه ی پول به صورت ریاضی نگاه کرد. 127 سال بعد از وی یک پروفسور ریاضی در فرانسه به نام «کورنو» که رییس آکادمی «گرونک» بود پژوهشی در زمینه ی مبانی ریاضی تئوری های ثروت انجام داد. امروزه اقتصاددانان به اتفاق آرا معتقدند که تاریخ تولد اقتصاد ریاضی همان سالی است که کورنو کتابش را به چاپ رساند، اما سوال کلیدی این است که چرا کار سیوا یا 38 کاری که قبل از کورنو انجام شده است و یا 62 کاری که از کورنو تا جوونس چاپ شده، شروع کننده اقتصاد ریاضی نبوده اند؟ در کتاب کورنو چه چیزی وجود داشته است که باعث شده تاریخ جدیدی را رقم بزند؟ آیا قدرت ریاضی کورنو بوده که این امتیاز را به وی داده است یا اینکه محتوای کتابش باعث شده که آن شروع یک جریان جدید تفکر در اقتصاد سیاسی باشد؟

اما هیچکس به کتاب کورنو توجهی نکرد. برای چندین سال حتی یک کپی از این کتاب به فروش نرفت. حدود 30 سال بعد کورنو خواست با تجدید نظر در کارش به این بی تفاوتی جامعه غلبه کند و سعی کرد تمام فرمول های ریاضی را حذف کند و کتاب خود را به «اصول تئوری های ثروت» تغییر نام داد. در سال 1776 مجددا کتابش را مقدماتی تر کرد و به خلاصه ای از دکترین اقتصادی تبدیل کرد.

در آن زمان که کورنو تلاش می کرد تغییراتی در کتابش ایجاد کند یک ریاضی دان کانادایی حدود 10 صفحه درباره ی کتاب کورنو نوشت و تنها چیزی که در تاریخ ثبت شده است همین چند صفحه ای است که این ریاضی دان کانادایی درباره ی کتاب کورنو نوشته است. تا زمانی که در سال 1771 جوونس در کتابش به تجلیل از کورنو پرداخت و در صفحه ی 26 از مقدمه ی کتابش اینگونه می نویسد:« کتاب کورنو باید جایگاه ویژه ای در تاریخ علم اقتصاد داشته باشد. عجیب است که چرا این کار برعهده ی من که انگلیسی هستم گذاشته شد که این اهمیت را نشان دهم؟»

در سال 1891 فیشر اینگونه می نویسد« استفاده از روش های ریاضی یک مرحله ی رشد را نشان می دهد. شاید این زیاده گویی نیست اگر بگوییم که اقتصاد سیاسی در یک فضای علمی وارد شد. قبل از جوونس تمام کوشش ها برای ریاضی کردن اقتصاد نتیجه بخش نبود تا اینکه جوونس کارهای آنها را به جهانیان معرفی کرد.»

اکنون سوال دیگری بهوجود می آید: چرا کار کورنو به همراه کار سایرین به طور کامل به دست فراموشی سپرده شد یا توسط اقتصاددانان کلاسیک جدی گرفته نشد؟ چرا کاربرد ریاضی در اقتصاد موفق نبود؟ چرا هنوز هم این سوال بدون پاسخ مانده است؟ پاسخ به این سوالات را در چند فرضیه بررسی می کنیم.

دانلود صوت جلسه دوم

مطالب مرتبط:

معرفی درس گفتار دکتر درخشان

جلسه اول 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب