جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت براي مردم کار کند/ امروزه ما پروژه ها را درمناطق پرتاب مي‌کنيم/در مديريت غير جهادي مردم فقط در انتخابات شرکت مي‌کنند | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
ثریا و واکاوی جهاد سازندگی+متن و فیلم کامل

جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت براي مردم کار کند/ امروزه ما پروژه ها را درمناطق پرتاب مي‌کنيم/در مديريت غير جهادي مردم فقط در انتخابات شرکت مي‌کنند

منبع: برنامه ثریا

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۰۲:۳۶ ۱۳۹۳/۰۴/۲۱

در برنامه اين هفته ثريا در ادامه برنامه هفته گذشته قسمت دوم برنامه جهاد سازندگي با محوريت مديريت جهادي با حضور محمد حيدري دلگرم و آقاي روح الله ايزدخواه به روي آنتن رفت.

در برنامه اين هفته ثريا در ادامه برنامه هفته گذشته قسمت دوم برنامه جهاد سازندگي با محوريت مديريت جهادي با حضور محمد حيدري دلگرم و آقاي روح الله ايزدخواه به روي آنتن رفت.

آنچه پیش روی شماست بخش هایی از صحبت های دکتر ایزد خواه است که در این برنامه مطرح کردند.

جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت براي مردم کار کند

مهندس روح الله ايزدخواه از پژوهشگران حوزه مديريت جهادي در رابطه با مقايسه ويژگيهاي مدل جهاد و مدل هاي ارائه شده کنوني براي توسعه گفت: بعنوان مقدمه بايد بگويم که ما در يک سربالايي تندي قرار داريم که در حال رسيدن به پيشرفت هستيم و ميخواهيم بگوييم جهاد هنوز زنده است، اما بايد جهاد و ابعاد آن را به خوبي شناخت.

وي اظهار داشت: جهاد به يکباره در دوران سازندگي دچار انحلال نشد بلکه در سه مقطع سه ضربه کاري به جهاد سازندگي زدند تا توانستند جهاد را جمع کنند؛ اولين کار اين بود که در دوران نخست وزيري آقاي موسوي جهاد سازندگي وزارت‌خانه شد، دومين اقدام اين بود که بخش هايي از جهاد که مهندسي مي‌کرد جمع شد، مثلا فعاليتي مانند جاده دزلي که دو هفته اي در منطقه اي کوهستاني ساخته شد بايد بعد از جنگ هم  ادامه پيدا ميکرد و چنين فعاليت هايي گسترده ميشد ولي نشد و در نهايت سومين ضربه ادغام جهاد با کشاورزي بود که شهيد بهشتي هم پيش بيني کرده بود و گفت “نگذاريد شما را به کشاورزي محدود کنند و با کشاورزي اشتباه بگيرند”.

ايزدخواه ضمن بيان اينکه ما در هر عرصه اي با الگوي جهادي پيشرفت کرديم گفت: جهاد رفت با مردم کار کند، نرفت براي مردم کار کند؛ اين ويژگي جهاد بود؛ ويژگي ديگر جهاد، تخصص جهاد بود چراکه همه افراد در جهاد با توجه به تخصصي که داشتند فعاليت ميکردند اما بعد از جنگ به اسم تخصص اين افراد را کنار زدند و گفتند مهندسين از غرب مي‌آيند و مهندسي را به دست ميگيرند.

نيروهاي داوطلب جهاد افرادي هستند مانند شهيد شهرياري

ايزدخواه در ادامه به تبيين آن سه ضربه‌اي که به ساختار جهاد وارد شد، پرداخت و گفت: ضربه اول باعث شد نيروي جهادي داوطلب بخاطر پيش آمدن مباحثي چون گزينش و حقوق انگيزه خودش را از دست داد؛ وقتي نهادي مردمي با مردم اداره ميشود چرا بايد اداري شود؟ مثال بارز اين امر عزاداري ماه محرم است که مردم قرن‌ها است بدون کوچکترين دخالت دولت آن را اداره ميکنند.

وي خاطر نشان کرد: ضربه دوم باعث شد سازمان جهادي از هم بپاشد؛ سازمان جهادي، 150 مرکز داشت که اين سازمان دهي و عرصه از بين رفت و اما ضربه سوم هم  ماجرا را تمام کرد که بايد از آن بگذريم!

ايزدخواه افزود: امروز قطعا زمينه فراهم تر از آن روز است و اگر در سال58 نيروهاي داوطلب جهادي با مدرک ديپلم بودند اکنون نيروهاي داوطلب در حد دکترا هستند و افرادي هستند مانند شهيد شهرياري.

در مديريت غير جهادي مردم فقط در انتخابات شرکت مي‌کنند

وي همچنين به مقايسه مديريت جهادي و غير جهادي پرداخت و گفت: در مديريت غير جهادي اصالت با رياست است و در مديريت جهادي اصالت با مسئوليت است، در مديريت غير جهادي مردم مي‌نشينند و مي‌بينند و فقط در انتخابات شرکت مي‌کنند اما در مديريت جهادي مردم در امور شرکت مي‌کنند، مديريت غير جهادي افتتاحي و مديريت جهادي اختتامي است و گزارش مي‌دهد که چه کاري انجام داده است، در مديريت غير جهادي اصالت با امکانات است و ديگري اصالت بر تصميم است و مردم متکي به عزم جمعي هستند نه امکانات، در مديريت غير جهادي انگيزش پورسانتي است و مديريت جهادي انگيزش خدايي است و همه براي خدا کار ميکنند. ايزدخواه ادامه داد:در مديريت جهادي اصالت با دستور است که حرف رييس است اما در مديريت جهادي اصالت با مشورت است و در نهايت در ميريت غيرجهادي برنامه ريزي چون شتاب زده است آينده سوز است چراکه تخصصي نيست اما در مديريت جهادي آينده نگر است و مردمان روستايي، مهندسين، اساتيد و دانشجويان بومي در نظر گرفته مي‌شوند.

روح الله ايزدخواه در پایان اظهار داشت: امروز ما پروژه ها را درمناطق پرتاب مي‌کنيم و اصلا با مردم منطقه صحبت نمي‌شود و مردم فقط تماشا مي‌کنند که چه اتفاقي مي افتد.

دانلود فیلم خلاصه قسمت اول بررسی جهاد سازندگی به عنوان یکی از الگو های مدیریت جهادی در برنامه ثریا

دانلود فیلم کامل قسمت دوم بررسی جهاد سازندگی به عنوان یکی از الگو های مدیریت جهادی در برنامه ثریا

بخش اول    بخش دوم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب