۲۴/۷:سرمایه‌داری متأخر و فرجام خواب | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
بررسی پیامد های بازار های شبانه روزی و مصرف گرایی جوامع در آخرین اثر کراری

۲۴/۷:سرمایه‌داری متأخر و فرجام خواب

منبع: ترجمان

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۰۳ ۱۳۹۳/۰۳/۲۱

محوری‌ترین موضوع کار در طول این بررسی، مسئلۀ خواب است. انسان‌ها گویی در این جهان سرمایه‌دارانه، دیگر خواب ندارند (اسم کتاب ۲۴/۷ نیز اشاره‌ای به همین موضوع است.) چیزی که بی‌شک موجب تخریب زندگی آدم‌هایی بسیاری می‌شود

۲۴/۷: سرمایه‌داری متأخر و فرجام خواب، جاناتان کراری، انتشارات ورسو، ۲۰۱۳، ۲۲۶ صفحه.

Crary, Jonathan. ۲۴/۷: Late capitalism and the ends of sleep. Verso, 2013.

24/7: سرمایه‌داری متأخر و فرجام خوابیدن، پاره‌ای از پیامدهای خسارت‌بار گسترشِ بی‌وقفۀ فرایند‌های سرمایه‌داری در قرن بیست و یکم را شرح می‌دهد. بازار امروزه در تمام ساعات شبانه‌روز فعال است و ما را مجبور کرده است به فعالیتی مداوم و بی‌پایان. چیزی که گویی اشکال جدیدی از اجتماعات و ظهورات سیاسی را در پی خواهد داشت و نظمِ معمولیِ زندگی بشر تا امروز را تغییر خواهد داد.

جاناتان کراری در این کتاب، بخشی از استراتژی‌ها و پیامدهای یک بازار شبانه‌روزی را بررسی می‌کند. مصرف‌گرایی‌ای که در هر ساعت از شبانه‌روز، همه چیز را مهیا می‌خواهد و به تبع آن، راهکارهای بخصوصی را در ادارۀ فروشگاه‌ها می‌طلبد. اقداماتی که تأثیری بلافصل بر زندگی کارمندان و فروشندگان چنین فروشگاه‌هایی به بار خواهد آورد.CRARY_JONATHAN

کتاب مدیریت افراد در چنین وضعیتی و اختلالات روانی و اغتشاشاتی که این فرهنگ تکنولوژیک جدید بدان دامن می‌زند را می‌کاود.

محوری‌ترین موضوع کار در طول این بررسی، مسئلۀ خواب است. انسان‌ها گویی در این جهان سرمایه‌دارانه، دیگر خواب ندارند (اسم کتاب ۲۴/۷ نیز اشاره‌ای به همین موضوع است.) چیزی که بی‌شک موجب تخریب زندگی آدم‌هایی بسیاری می‌شود.

این کتاب، یکی از جدیدترین پژوهش‌هایی است که اثرات فرهنگ دیجیتال اقتصادی بر روی بدن انسان‌ها و توانایی‌های فیزیولوژیک آن‌ها را مدنظر قرار داده و از این جهت، به زعم برخی از منتقدان، یادآوری اثر کلاسیک هربرت مارکوزه، «انسان تک‌ساحتی» است.

این کتاب در چهار فصل و یک نتیجه‌گیری تدوین شده است و انتشارات مشهور ورسو، آن را به چاپ رسانده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب