جراحی بزرگ غرب برای دور شدن از الگو نفت | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران،از سوی پرفسور مسرت نقدو بررسی شد

جراحی بزرگ غرب برای دور شدن از الگو نفت

منبع:فصلنامه سیاسی اقتصادی،شماره 293

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۵۱ ۱۳۹۳/۰۲/۳۰

رنانی در کتاب اخیرش تزهایی طرح کرده و به بحث گذاشته که ارزیابی انتقادی از آنها گریز ناپذیر است،بویژه اینکه مساله مورد بررسی وی،از مسائل کلیدی اقتصاد ایران است و نتیجه گیریها و تحلیل های او هم برای نسل های آینده کشور سرنوشت ساز است.

متنی که بخشی از آن را در ادامه خواهیم آورد،یادداشتی است از پرفسور محسن مسرت با عنوان”جراحی بزرگ غرب برای دور شدن از الگو نفت”در نقد کتاب اخیر دکتر محسن رنانی(اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران)،که در شماره 293 فصلنامه اطلاعات سیاسی اقتصادی منتشر شده است.

پروفسور محسن مسرت، اندیشمند و پژوهشگر صلح ایرانی از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۷ در برلین به تحصیل مهندسی معدن پرداخت. و از ۱۹۶۷ تحصیلاتش را در رشته علوم اقتصاد سیاسی پی گرفت. در سال ۱۹۷۴ موفق به اخذ دکترا در رشته روابط اقتصاد بین‌الملل از دانشگاه ازنابروک و از ۱۹۸۲ با عنوان پروفسور در علوم سیاسی به کار استادی و پژوهش مشغول است.محسن مسرت از سال ۲۰۰۲ هماهنگ‌کننده همکاری‌های ایران و آلمان در زمینه حفاظت از محیط زیست، سیاست انرژی و توسعه پایدار است. ابتکاری که با پشتیبانی موسسه هاینریش بل و با همکاری موسسه بوپرتال برای انرژی و محیط زیست صورت گرفته است. او یکی از بنیان‌گذاران جمعیت ابتکار صلح در ازنابروک است که در دهه هشتاد از بزرگترین جمعیت‌های صلح منطقه‌ای در آلمان محسوب می‌شد. محسن مسرت از بانیان و مبتکران جنبش صلح آلمان است

در ادامه بخش هایی از این یادداشت را آورده ایم و در انتها متن کامل را جهت دانلود قرار داده ایم

طرح مسئله

محسن رنانی بی گمان یکی از اقتصاددانان صاحب نظر ایران است و تاکنون با طرح چالش های کلان و معضلات ریشه دار اقتصاد ایران و انتقاد سیستماتیک از سیاستهای دولت های در جمهوری اسلامی_بویژه از قانون یارانه ها_نشان داه است که از ساختار اقتصادی ایران شناختی ژرف دارد.وی شاید از نادر کارشناسان اقتصادی ایران باشد که شناختی گsترده از تاثیر پذیری متقابل روابط اجتماعی و رواشناسی با اقتصاد ملی دارد و می تواند با بهره گیری از متد سیستمی تفسیر ها و تحلیل هایی همه سویه از دگرگونیها و رویداد های اقتصادی کشور به دست دهد.با همه این ویژگی ها ،رنانی در کتاب اخیرش تزهایی طرح کرده و به بحث گذاشته که ارزیابی انتقادی از آنها گریز ناپذیر است،بویژه اینکه مساله مورد بررسی وی،از مسائل کلیدی اقتصاد ایران است و نتیجه گیریها و تحلیل های او هم برای نسل های آینده کشور و هم برای همه کشور های نفت خیز سرنوشت ساز است.چنان چه در کتاب اش نوشته است،نخست در دوران ریاست جمهویر محمد خاتمی طرحی چند صفحه ای در اختیار چند تن از دولتمردان گذاشته که این طرح از یک سو در برگیرنده تحلیلی از انگیزه های امریکا و غرب در مناقشه هسته ای با ایران بوده است و از سوی دیگر پیشنهادهایی به دولت در باره چگونگی رویارویی با راهبرد های غرب.

به منظور درک دقیقتر از انتقاد نخست کوشش می شود تصویری کامل از تز ها و استدلال های رنانی در اختیار خوانندگان گذارده شود:

1_ « غرب با مشکلات بحران های محتمل و بیماری های ساختاری متعددی بروبه رو است که راه حل درونزایی آنها ندارد.بنابراین در صورتی که بخواهد پیش از فرار رسیدن قطعی بحران ها از وقوع آنها پیشگیری کند چاره ای ندارد که دست به یک جراحی بزرگ بزند»

از دید رنانی این بحران های غرب عبارت است از «اعتیاد گسترده به نفت و خطر بحران انرژی در اواخر دهه دوم قرن جاری آلودگی جوی و خطر فزاینده پیشروی اقیانسها که نیمی از ثروت غرب را در مخاطره می اندازد،کهولت سیستمی و کسری فزاینده تر از انرژی سیستمی غرب کاهش مداوم مزیتها و خلاقیت بالقوه درونی نظام غرب و بنابراین خطر فزاینده از دست رفتن اقتدار اقتصادی و مرجعیت سیاسی غرب و خطر سیاسی جهان اسلام برای غرب تهدید هایی هستند که اقتدار و حتا موجودیت نظام غرب را به جالش گرفته اند»

در ادامه می توانید متن کامل یادداشت دکتر مسرت در خصوص کتاب دکتر رنانی را دانلود نمایید:

دانلود متن کامل یادداشت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب