توماس پیکتی | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb

توماس پیکتی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۴۹ ۱۳۹۳/۰۲/۲۲

توماس پیکتی اقتصاددان فرانسوی و متولد 7 مه 1971 در شهر کلیشی فرانسه است و در مباحث درآمد مربوط به ثروت و نابرابری فعالیّت میکند. او مدیر مطالعات “مدرسه مطالعات عالی در علوم اجتماعی”[1]و استاد “مدرسه اقتصاد پاریس” است

توماس پیکتی اقتصاددان فرانسوی و متولد 7 مه 1971 در شهر کلیشی فرانسه است و در مباحث درآمد مربوط به ثروت و نابرابری فعالیّت میکند. او مدیر مطالعات “مدرسه مطالعات عالی در علوم اجتماعی”[1]و استاد “مدرسه اقتصاد پاریس” است. او پس از اخذ مدرک لیسانس علوم  و گذراندن دوره های “آماده سازی علمی” در سن 18 سالگی وارد “مدرسه عالی Ecole Normale Superieur” شد، و به مطالعه ریاضیات و اقتصاد پرداخت. او در سن 22 سالگی موفق به اخذ درجه دکتری ( با تز در زمینه توزیع ثروت که بخشی از آنرا در مدرسه اقتصاد لندن “LSE” و با کمک “روژه گِزنِری”[2]  انجام داد) شد. به محض دریافت مدرک دکتری اش به دپارتمان علوم اقتصادی  موسسه فناوری ماساچوست MIT  رفت و در آنجا به عنوان استادیار از سالهای 1993 الی 1995 تدریس کرد. در سال 1995 به عنوان محقق به مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) رفت ، و در سال 2000 میلادی به عنوان مدیر (بخش) مطالعاتی EHESS منصوب شد. او در سال 2002 موفق به کسب جایزه بهترین اقتصاد دان جوان فرانسه را کسب کرد و بر اساس لیستی که در نوامبر سال 2003  اعلام شده  است، او عضو محور علمی “انجمن چپ اروپا” شاخه “فرانسه” است که توسط “میشل روکار[3]” و “دومینیک استراس-کان”[4] پایه گذاری شده است بوده است. در سال 2006 به عنوان اولین رئیس “مدرسه اقتصاد پاریس” که خودش در پایه گذاری اش نقش داشته منصوب شد. پس از چند ماه از این مقام را ترک کرد تا به “سگولِن (یا زِگولِن)رویال” در مبارزات انتخاباتی فرانسه کمک کند ( که بیطرفی سیاسی اش را از بین برد) در جریان مبارزات انتخاباتی 2007 فرانسه نیز به عنوان مشاور اقتصادی نامزد “حزب سوسیالیست” فرانسه، یعنی باز هم “رویال” فعالیت کرد که در مرحله دوم از نیکولا سارکوزی باخت. پیکتی تدریسش در مدرسه اقتصاد پاریس را از سال 2007 میلادی پی گرفت.

او ستون نویس روزنامه فرانسوی “آزادی”[5]  است و برای روزنامه “لو موند” نیز به طور موقعیتی، سرمقاله مینویسد.

در آوریل سال 2012، پیکتی به همراه 42 نفر دیگر در حمایت از نامزد انتخابات آن زمان فرانسه( و رئیس جمهور کنونی) فرانسوا اولاند، بیانیه ای نوشت. اولاند مبارزه را علیه سارکوز در مه همان سال برد. در سال 2013 او برنده جایزه دوسالانه بنیاد “ایریو یانسون” ( تحت انجمن اقتصادی اروپا)  به عنوان  اقتصاددان زیر 45 ساله ای که ” تأثیر به سزایی در تحقیق نظری و کاربردی که در مطالعه علوم اقتصادی در اروپا بسیار مهم و شاخص است داشته است” شد.

از او تاکنون یازده عنوان کتاب و مقاله چاپ شده که درباره مسائل درآمدهای بالا در فرانسه و توزیع درآمد و مقوله نابرابریها، مسئله وراثت از نقطه نظر تاریخی، مالیه ی توزیع اجتماعی در قرن بیستم است، آخرین اثر او نیز کتاب ” سرمایه در قرن بیست و یکم” است که ذیلاً درباره آن توضیحاتی ارائه شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب