امپرياليسم نفتي با محوريت دلار | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
اقتصاد سیاسی در کلام مسرت

امپرياليسم نفتي با محوريت دلار

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۰۰:۰۷ ۱۳۹۳/۰۲/۷

« داويد گريبر »انسان شناس آمريكايي كه با كتابش «بدهكاري » معروفيت جهاني كسب كرد، معتقد است كه بدهكاري دولتها از جنگ طلبي سرچشمه مي گيرد.بررسي رفتار دولتها اين نظريه را تأييد مي كند.

متنی که بخشی از آن را در ادامه خواهیم آورد،یادداشتی است از پرفسور محمد مسرت با عنوان امپرياليسم نفتي با محوريت دلارکه در شماره 251 فصلنامه اطلاعات سیاسی اقتصادی منتشر شده است .

پروفسور محسن مسرت، اندیشمند و پژوهشگر صلح ایرانی از سال 1962 تا 1967 در برلین به تحصیل مهندسی معدن پرداخت. و از 1967 تحصیلاتش را در رشته علوم اقتصاد سیاسی پی گرفت. در سال 1974 موفق به اخذ دکترا در رشته روابط اقتصاد بین‌الملل از دانشگاه ازنابروک و از 1982 با عنوان پروفسور در علوم سیاسی به کار استادی و پژوهش مشغول است.محسن مسرت از سال 2002 هماهنگ‌کننده همکاری‌های ایران و آلمان در زمینه حفاظت از محیط زیست، سیاست انرژی و توسعه پایدار است. ابتکاری که با پشتیبانی موسسه هاینریش بل و با همکاری موسسه بوپرتال برای انرژی و محیط زیست صورت گرفته است. او یکی از بنیان‌گذاران جمعیت ابتکار صلح در ازنابروک است که در دهه هشتاد از بزرگترین جمعیت‌های صلح منطقه‌ای در آلمان محسوب می‌شد. محسن مسرت از بانیان و مبتکران جنبش صلح آلمان است.در ادامه بخش هایی از این یادداشت پر مغز را می آوریم.

هنگام حمله نظامي آمريكا به عراق و مصمم بودن نئوكان هاي آمريكايي به از پا انداختن رژيم صدامحسين كه آمريكا براي مشروع جلوه دادن آن جنگ، را وادار به گفتن « كالين پاول » وزير امور خارجه خود اين دروغ آشكار كرد كه سيا دلايل قوي براي وجود سلاحهاي هسته اي در دست رژيم صدام حسين دارد،اين شايعه وجود داشت كه دليل واقعي سقوط رژيم عراق كوشش هاي صدام حسين براي فروش نفت به يورو و ساير پول ها به جاي دلار بوده است. البته پساز تعويض رژيم در عراق اين گونه شايعات كمرنگ و در اين فاصله حتّا به كلي به فراموشي سپرده شد. اما با پيش آمدن بزرگترين بحران مالي سرمايه داري جهاني بعد از بحران مالي 1927 ميلادي كه در سال 2008 اتفاق افتاد و اين واقعيت كه ورشكستگي بانك آمريكايي به بحران جهاني تبديل گرديد و بسياري « ريل استيت ».از كشورها به خصوص كشورهاي اروپاي جنوبي را تا سرحد ورشكستگي كشانيد، سؤا لهاي جديدي پيش آمده كه توجه كارشناسان را به موقعيت استثنايي آمريكا در بازار جهاني جلب مي كند.

جهت مطالعه کاملا این یادداشت می توانید از لینک زیر آن را دانلود نمایید:

دانلود متن کامل

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب