جزوه مطالعاتی – فرهنگ و اقتصاد | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
دکتر پیغامی تبیین می کند:

جزوه مطالعاتی – فرهنگ و اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۵:۴۵ ۱۳۹۳/۰۱/۳۱

در مورد اهمیت اقتصاد، به خصوص در سالهای اخیر زیاد شنیدهایم اما مبحث مغفول مانده در این میان شاید بررسی ارتباط فرهنگ و اقتصاد است که چه بسا حلقه مفقودهی جهاد اقتصادی همین عدم توجه به تاثیر فرهنگ است.

در مورد اهمیت اقتصاد، به خصوص در سالهای اخیر زیاد شنیدهایم اما مبحث مغفول مانده در این میان شاید بررسی ارتباط فرهنگ و اقتصاد است که چه بسا حلقه مفقودهی جهاد اقتصادی همین عدم توجه به تاثیر فرهنگ است. سوالات مطرح در این خصوص را با دکتر پیغامی (عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام) در میان گذاشتیم و طی مصاحبهای سخنان ایشان را شنیدیم. در این گفتار ایشان با اشاره به درهم‌تنیدگی اقتصاد و فرهنگ، مفاهیم «اقتصادِ فرهنگ» ، «فرهنگ اقتصادی» و «اقتصاد فرهنگی» را با مثال هایی به خوبی توضیح دادهاند، همچنین به علت نامگذاری اقتصادی سالهای اخیر، ولایت پذیری اقتصادی، آسیب شناسی مدلهای اقتصاد اسلامی از نظر رفتارسازی و… نیز پرداخته‌اند :

تأکیدات مقام معظم رهبری به اقتصاد اولاً و بالذات فرهنگی است. دلیل اثبات آن بسیار آسان است. به دلیل این که اگر ایشان میخواست صرفاً ورود اقتصادی پیدا بکند، نیاز نبود در عمومیترین باکس صدا و سیما که سخنرانیهای بعد از تحویل سال نو است -شاید پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون در کل سال این باشد-  و بعد هم در سخنرانیهای حرم رضوی، که باز جزو یکی از پربیننده‌ترین سخنرانیهای مقام معظم رهبری در طول سال است، این بحثها را مطرح بکنند. این نشان دهنده این است که ایشان اتفاقاً با حوزه مردمی و گفتمان عمومی و فرهنگ عمومی مردم در حوزه اقتصاد کار دارند واِلا تأکیدها و سیاستها و راهبردهای مقام معظم رهبری میتواند توسط یک نوشته‌ای به هیئت دولت ابلاغ بشود، به کمیسیون اقتصادی مجلس ابلاغ بشود…

دانلود جزوه فرهنگ و اقتصاد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب