۵۵ دلیل که چرا باید محصولات ساخت آمریکا را بخرید؟! | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گزارشی از اقتصاد ملی آمریکا_2/قابل توجه عموم مردم

۵۵ دلیل که چرا باید محصولات ساخت آمریکا را بخرید؟!

منبع: منبع:The Economic Collapse

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۳:۰۲ ۱۳۹۳/۰۱/۱۹

باید به مردم بیاموزیم که خریدن چیزهایی که در آمریکا ساخته شده برای اقتصاد خوب است، و خرید آن چه که جای دیگری ساخته شده، بد.

در این زمان از سال، آمریکایی ها به خرده فروشی های مورد علاقه شان هجوم می برند و سبد خریدشان را پر از خرت و پرت های پلاستیکی می کنند که به دست کارگرهای خارجی ساخته شده، در کشورهایی که پرداخت دستمزد به بردگان قانونی است. مردم آمریکا با خرید آنها به شکلی فعال در تخریب اقتصاد ایالات متحده شرکت می کنند. می بینید، خرید محصولات تولید  آمریکا تنهابه دلیل غرور ملی نیست، به دلیل نجات کشور است. اگر از کارگران آمریکایی حمایت نکنیم، آنها باید همچنان نظاره گر انتقال مشاغل خود به خارج از کشور باشند. اگر از کسب و کارهای آمریکایی حمایت نکنیم، همچنان با سرعتی سرسام آور نابود خواهند شد. سال گذشته، ایالات متحده با یک کسری تجاری ۵۵۸ بیلیون دلاری در رابطه با سایر کشورها مواجه شد. بیشتر از نیم تریلیون دلار که می توانست به ایالات متحده  وارد گردد و به جیب کارگران و صاحبان کسب و کار این کشور واریز شود، به کشورهای آن سوی آب ها رفت. اگر این پول در ایالات متحده باقی می ماند، مالیات زیادی برای این مبلغ هنگفت پرداخت می شد و دولت های محلی، ایالتی و فدرال ما برای پرداخت قرض های خود تا این حد با مشکل مواجه نمی شدند. در نتیجه ی این عدم تعادل  گسترده در تجارت ما، ده ها هزار کسب و کار، میلیون ها شغل و تریلیون ها دلار ثروت کشور از دست رفت.   در این مورد هر دو حزب سیاسی اصلی به ما خیانت کردند، و با گذشت هر روز به عنوان یک ملت فقیرتر می شویم. ما در آمریکا به شدت به احیای  وطن پرستی اقتصادی نیاز داریم، پیش از آن که خیلی دیر شود.

بله، می دانم که خریدن محصولات خارجی بسیار وسوسه انگیز است. هر چه باشد تقریبا همیشه ارزان ترند. اما بیشتر مردم  خیلی به علت این ارزانی فکر نمی کنند.

متاسفانه کارگران آمریکایی تحت عنوان «تجارت آزاد» به یک حوزه ی  کارگری جهانی وارد شده اند، جایی که مجبورند برای به دست آوردن شغل به طور مستقیم با کارگران آن سوی دنیا رقابت کنند، کارگرانی که در کشورهایی زندگی می کنند که پرداخت دستمزد برای کار برده وار قانونی است. این باعث می شود که استخدام کارگران آمریکایی مسئولیتی بزرگ باشد.

اگر شرکتی شما را استخدام کند و ساعتی ۱۰ تا ۱۵ دلار با مزایا به شما بپردازد، چگونه می تواند با شرکتی در آن سوی کره ی زمین رقابت کند که  به کارگرانش ساعتی یک دلار، بدون مزایا، می پردازد؟

هر دو حزب سیاسی اصلی این «نظام اقتصاد تک جهانی» نوظهور را حمایت می کنند، در حالی که این امر قطعا به معنای نابود ساختن شغل های آمریکاست. تا کنون شاهد برون سپاری وسیع مشاغل و کسب و کارها به خارج از کشور بوده ایم، و دستمزد مشاغلی که هنوز در آمریکا باقی مانده اند به اجبار کاهش می یابد، چراکه انبوهی  کارگر استخدام نشده وجود دارد که حاضرند هر شغل شرافتمندانه ای را که می توانند به دست بیاورند.

به شکلی دردآور آشکار شده که سیاستمداران قرار نیست برای کمک به ما در حل این مشکلات کاری انجام دهند، پس به یک بیدارسازی بزرگ برای مردم آمریکانیاز داریم.

باید به مردم بیاموزیم که خریدن چیزهایی که در آمریکا ساخته شده  برای اقتصاد خوب است، و خرید آن چه که جای دیگری ساخته شده، بد.

اما اکنون بیشتر مردم آمریکا از این موضوع بی اطلاعند. صبح «بلک فرایدی» صف خواهند بست و یکدیگر را در حرکتی مذبوحانه هل خواهند داد  تا با خرید وسایل ارزان قیمت  پلاستیکی ساخته شده در آن سوی دنیا چند دلار  صرفه جویی کنند.

و برای پرداخت پول بیشتر این «خریدها» از کارت اعتباری استفاده خواهند کرد.

میزان قرض های کارت اعتباری بار دیگر رو به افزایش است. در واقع، متوسط  میزان قرض کارت اعتباری به ازای قرض گیرنده در سه ماهه ی سوم سال ۲۰۱۲   نسبت به سه ماهه ی سوم سال ۲۰۱۱، ۴. ۹ درصد افزایش داشته است. به نظر می رسد بیشتر ما آن طور که باید از بحران مالی اخیر درس نگرفته ایم.

اما تمام آمریکایی ها از خرید، که مشخصا به این زمان سال مربوط می شود، لذت نمی برند. یک نظرسنجی اخیر نشان داد که حدود ۴۵ درصد  آمریکایی ها فکر می کنند فشار مالی خریدهای مربوط به تعطیلات به حدی زیاد است که حاضرند آن را به طور کلی کنار بگذارند.

بنابر همین نظرسنجی، حدود ۴۱ درصد آمریکایی ها تنها تا دو هفته می توانند از استفاده از چک خودداری کنند. بسیاری از آمریکایی ها تا خرخره در قرض فرو رفته اند، درآمد آنها متناسب با قیمت ها بالا نمی رود، و به هر دری می زنند تا بتوانند زندگی را تا ماه دیگر بچرخانند.

در همین حال، ما با خرج کردن پول برای تولیدات خارج از کشور، به تخریب مشاغل و کسب و کارهایمان ادامه می دهیم.

در ادامه ۵۵ دلیل را می خوانید برای این که چرا  باید در فصل تعطیلات امسال محصولاتی را بخرید که در آمریکا تولید شده اند.

۱-وقتی محصولاتی را می خرید که در آمریکا تولید شده اند از کارگران آمریکایی حمایت می کنید.

۲- وقتی محصولاتی را می خرید که در آمریکا تولید شده اند از شرکت هایی حمایت می کنید که در آمریکا کسب و کار راه انداخته اند.

۳- در سال ۲۰۰۰، بیشتر از ۱۷ میلیون آمریکایی در بخش تولید کار می کردند. اکنون این تعداد به کمتر از ۱۲ میلیون رسیده است.

۴- ایالات متحده با عدم تعادل در تجارت روبه روست  که میزان آن بیشتر از ۷ برابر سایر کشورهای دنیاست.

۵- کسری تجاری ما نسبت به چین در سال ۲۰۱۱، ۲۹۵. ۵ بیلیون دلار بود. این رقم، بزرگترین کسری تجاری بین دو کشور در تاریخ دنیاست.

۶- کسری تجاری ما نسبت به چین در سال ۲۰۱۱ ، ۲۸ برابر این رقم در سال ۱۹۹۰ و بیشتر از ۴۹۰۰۰ برابر آن در سال ۱۹۸۵ بوده است.

۷- وقتی قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی در ۱۹۹۳ امضا شد، ایالات متحده نسبت به مکزیک ۱. ۶ بیلیون دلار مازاد تجاری داشت. در ۲۰۱۰، نسبت به مکزیک یک کسری تجاری بالغ بر ۶۱. ۶ بیلیون دلار داشتیم.

۸- یک استاد دانشگاه برآورد کرده است که اگر کسری تجاری ایالات متحده نصف شود، ۵ میلیون شغل در آمریکا ایجاد خواهد شد.

۹ – روی هم رفته، کسری تجاری ایالات متحده  در رابطه با سایر کشورهای جهان از ۱۹۷۵ بالغ بر بیش از ۸ تریلیون دلار بوده است. این ۸ تریلیون دلار می توانست خرج حمایت از  کسب و کار در آمریکا و پرداخت دستمزد کارگرهای این کشور گردد. همچنین اگر این مبلغ در کشور باقی می ماند، در قبال آن مالیات زیادی به دولت های فدرال، ایالتی و محلی پرداخته می شد.

۱۰- بنابر اعلام موسسه ی سیاست اقتصادی، آمریکا هر سال نیم میلیون شغل را به نفع چین از دست می دهد.

۱۱-  از هنگامی که چین در سال ۲۰۱۱ به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمده، ایالات متحده به طور متوسط  حدود ۵۰۰۰۰ شغل تولیدی را در ماه از دست داده است.

۱۲- بنابر گفته ی بتی ساتن، نماینده ی مجلس آمریکا، ایالات متحده در ۱۰ سال گذشته  به طور متوسط  روزانه ۱۵ فرصت شغلی تولیدی را از دست داده است.

۱۳- تنها در سال ۲۰۱۰، هر روز به طور متوسط  ۲۳ فرصت شغلی تولیدی ایالات متحده برای همیشه از بین رفته اند.

۱۴- روی هم رفته، ایالات متحده از سال ۲۰۰۱ بیش از ۵۶۰۰۰ فرصت شغلی تولیدی  خود را از دست داده است.

۱۵- ایالات متحده از سال ۲۰۰۰ ، ۳۲ درصد از شغل های تولیدی خود را از دست داده که میزان وحشتناکی است.

۱۶- از دسامبر ۲۰۰۰ تا دسامبر ۲۰۱۰، ۳۸ درصد شغل های تولیدی در اوهایو، ۴۳ درصد  در کرولینای شمالی و   ۴۸ درصد آنها در میشیگان از بین رفته اند.

۱۷- همان طور که قبلا اشاره کردم، ۹۵ درصد شغل هایی که در بحران اقتصادی اخیر از بین رفتند، شغل های متوسط بوده اند.

۱۸- در نتیجه ی بخشی از جهانی سازی حوزه ی کارگری، در حال حاضر تنها  ۲۴ درصد شغل های موجود در ایالات متحده شغل «خوب» ارزیابی می شوند.

۱۹- در حال حاضر، بیش از ۴۱ درصد آمریکایی هایی که در سن کار هستند شغلی ندارند، و اکثریت قریب به اتفاق شغل هایی که ایجاد می شوند، درآمد پایینی دارند.

۲۰- «شغل های متوسط» ایالات متحده اکنون نسبت به تنها ده سال پیش ۱۰ درصد کاهش یافته اند.

۲۱- بنابر اعلام موسسه ی سیاست اقتصادی، در ازای هر ۱ بیلیون دلار کالایی که از آن سوی آب وارد ایالات متحده می شود، اقتصاد آمریکا با از بین رفتن حدود ۹۰۰۰ شغل رو به روست.

۲۲- از آن جا که شالوده ی اقتصاد ما از هم پاشیده است، شهرهای صنعتی سابقا بزرگ ما در سراسر ایالات متحده در حال تبدیل شدن به   جهنم های ویران هستند.

۲۳-  از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷، ارزش محصولات وارداتی وال مارت از چین از ۹ بیلیون دلار به ۲۷ بیلیون دلار رسیده است.

۲۴- مشتریان آمریکایی که در ۲۰۰۱، ۱۰۲ بیلیون دلار خرج خرید محصولات ساخت چین می کردند، در سال ۲۰۱۱، ۳۹۹ بیلیون دلار برای خرید محصولات ساخت چین پرداخته اند.

۲۵- در ازای هر دلار که چین برای وارد کردن کالاها و خدمات  ایالات متحده می پردازد، آمریکا ۴ دلار برای کالاها و خدمات چینی می پردازد.

۲۶- در سال ۱۹۹۸، ۲۵ درصد بازار فناوری پیشرفته در اختیار  ایالات متحده و تنها ۱۰ درصد آن در اختیار چین بود. امروزه صادرات فناوری پیشرفته چین بیش از دو برابر  میزان صادرات آمریکاست.

۲۷- در سال ۲۰۰۲، کسری تجاری  ایالات متحده در «محصولات فناوری پیشرفته» نسبت به سایر کشورهای جهان بالغ بر  ۱۶ بیلیون دلار بود. این رقم با رشدی وحشتناک در سال ۲۰۱۰ به ۸۲ بیلیون دلار رسید.

۲۸-ایالات متحده در ده سال گذشته بیش از یک چهارم کل شغل های تولیدی بخش فناوری پیشرفته ی خود را از دست داده است.

۲۹- میزان استخدام در بخش تولید صنعت رایانه ی ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ نسبت به سال ۱۹۷۵ کمتر بود.

۳۰- چینی ها ارزش پول رایج خود را حدود ۴۰ درصد کاهش دادند  تا نسبت به رقبای خارجی خود از منفعت چشمگیری برخوردار شوند. این بدین معناست که بسیاری از شرکت های چینی می توانند بی دغدغه پیشرفت کنند در حالی که رقبای آنها در ایالات متحده از گردونه ی کسب و کار خارج می شوند.

۳۱- بنابر اعلام نیویورک تایمز، اتومبیل جیپ گرند چروکی که در آمریکا با قیمت ۲۷، ۴۹۰ دلار به فروش می رسد، به لطف  تعرفه های گمرکی در چین قیمتی معادل ۸۵، ۰۰۰ دلار دارد.

۳۲- میزان تولیدات اتومبیل در چین در سال ۲۰۱۰  دو برابر همین میزان در ایالات متحده بود.

۳۳- از زمانی که کمک مالی به صنعت اتومبیل سازی رایج شد، حدود ۷۰ درصد اتومبیل های جی. ام خارج ازایالات متحده ساخته شده اند.

۳۴- زمانی را به خاطر می آورید که ایالات متحده نخستین تولیدکننده ی اتومبیل و کامیون در دنیا بود؟ خب، در ۲۰۱۰ آمریکا با یک کسری تجاری ۱۱۰ بیلیون دلاری در بخش اتومبیل، کامیون و قطعات یدکی روبه رو شد.

۳۵- در سال ۲۰۱۰، میزان صادرات اتومبیل، کامیون و قطعات یدکی  از کره ی شمالی به کشور ما، ۱۲ برابر صادرات این اقلام از آمریکا به این کشور بود.

۳۶- در سال ۲۰۱۰ چین ۶۲۷ میلیون تن فولاد تولید کرد. این میزان درایالات متحدهتنها ۸۰ میلیون تن بود.

۳۷- در سال ۲۰۱۰ چین ۷. ۳ میلیون تن کتان تولید کرد. این میزان در ایالات متحده تنها ۳. ۴ میلیون تن بود.

۳۸ – امروزه میزان تولید آبجو در چین تقریبا دو برابر امریکاست.

۳۹-۸۵ درصد درخت های کریسمس مصنوعی در چین ساخته می شوند.

۴۰- در حال حاضر میزان تولید زغال سنگ در چین بیشتر از سه برابر این میزان در آمریکاست.

۴۱- چین هم اکنون تامین کننده ی شماره یک قطعاتی است که در  عملکرد نظام دفاعی ایالات متحده نقشی حیاتی دارند. تا چه حد توانسته ایم احمق باشیم؟

۴۲- بنابر نظر کلاید پرستوویتز نویسنده، صادرات شماره یک چین به ایالات متحده  قطعات کامپیوتر است. بنابر مقاله ای در نشریه ی اخبار ایالات متحده و گزارش جهان، صادرات شماره یک آمریکا به چین در ۲۰۱۰ «ضایعات و زباله» بوده است.

۴۳- پروژه های راه سازی و پل سازی در سراسر ایالات متحده برون سپاری و به کارخانه های چینی سپرده می شوند. به متن زیر که از یک مقاله ی اخیر ای. بی. سی نیوز انتخاب شده نگاهی بیندازید:

«در نیویورک یک پروژه ی ۴۰۰ میلیون دلاری برای مرمت پل الکساندر همیلتون در جریان است.

در کالیفرنیا یک پروژه ی ۷. ۲ بیلیون دلاری به منظور بازسازی پل ساحلی واصل سان فرانسیسکو و اوکلند انجام می گیرد.

درآلاسکا، پیشنهاد  یک پروژه ی پل سازی ۱۹۰ میلیون دلاری مطرح شده است.

این پروژه ها در وهله ی اول شبیه مراحل پیشرفت هستند، اما بیشتر این کارها به کارخانه های تحت مالکیت دولت چین واگذار می شوند.

اسکات پل، مدیر اجرایی اتحادیه ی تولیدات آمریکا، می گوید:« وقتی از نظر مالی به شغل های کشور چین رسیدگی می کنیم، هیچ ثروتی در ایالات متحده تولید نمی کنیم. »

۴۴- در ساخت برج جدید مرکز تجارت جهانی، شیشه هایی به کار خواهد رفت که از چین وارد شده اند.

۴۵- مجسمه ی جدید یادبود مارتین لوترکینگ در پارک ملی، در چین ساخته شد.

۴۶- در دهه ی گذشته اقتصاد چین با سرعتی ۷ برابر اقتصاد آمریکا رشد کرده است.

۴۷- پیش بینی می شودکه اقتصاد چین تا سال ۲۰۱۶ از اقتصاد آمریکا قدرتمند تر شود.

۴۸- یک اقتصاددان پیش بینی کرده که قدرت اقتصاد چین در سال ۲۰۴۰ سه برابر قدرت اقتصاد آمریکا خواهد بود.

۴۹- اقتصاد ایالات متحده در سال های اخیر بیشتر از هر زمانی با  مساله ی «تجارت آزاد» و اقتصاد نوظهور تک جهانی  درگیر شده است. این امر به جای افزایش تعداد شغل در اقتصاد ما، به کمترین میزان کارآفرینی ایالات متحده در تاریخ مدرن منجر شده است.

«اگر اقتصاد آمریکا در دهه ی اخیر بتواند نمره ای بگیرد، این نمره صفر خواهد بود. سود خالص شغل ها از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ همین قدر بود –به هر زبانی می شود صفر. تضاد دردناک در این است که از سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۹۰  بحران های اقتصادی  آمده اند و رفته اند اما هیچ دهه ای با دست کم ۲۰ درصد افزایش در تعداد شغل ها پایان نیافته است»

۵۰ – اگر تمام کارگرهایی را که در آمریکای امروز استخدام «رسمی» نشده اند جمع کنید، می توانید شصت و هشتمین کشور پرجمعیت جهان را تشکیل دهید.

۵۱ – دولت چین در حال حاضر بیش از یک تریلیون دلار از دولت آمریکا طلبکار است. اگر هنگامی که عیسی مسیح به دنیا آمد زنده بودید و از آن زمان روزی یک میلیون دلار خرج می کردید، تا همین امروز هنوز این  پول خرج نشده بود.

۵۲ – جفری ایملت، رئیس  «شورای مشاغل» پرآوازه ی باراک اوباما، ده ها هزار شغل خوب را به خارج از ایالات متحده فرستاده است.

۵۳ – بیشتر آمریکایی ها بدون شغل های خوب، بیش از هر زمان دیگری دچار فقر می شوند. امروزه بیشتر از ۱۰۰ میلیون آمریکایی دست کم در فهرست یکی از برنامه های رفاهی ایجاد شده به دست دولت فدرال قرار دارند.

۵۴- بنابر گفته ی پروفسور آلن بلیندر، استاد دانشگاه پرینستون، اگر گرایش های اقتصادی کنونی  ادامه پیدا کند، ۴۰ میلیون شغل دیگر  در دو دهه ی آینده از ایالات متحده خارج خواهند شد.

۵۵ – اگر خریداران آمریکایی حمایت از کارگران  و کسب و کارهای آمریکایی را آغاز نکنند، سرانجام به قدری فقیر خواهیم شد که تعداد کمی از ما از عهده ی خرید هدیه در فصل تعطیلات برخواهند آمد.

 این متن توسط مایکل اشنایدر،  محقق آمریکایی،در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۲ تهیه کرده است

فایل متن اصلی گزارش به صورت PDF

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب