حال و روز رویای آمریکایی | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
یادداشتی از حسین زمانی

حال و روز رویای آمریکایی

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۳:۳۲ ۱۳۹۳/۰۱/۱۷

سه سال قبل نابرابری های فزاینده به جنبش موسوم به ” اشغال وال استریت ” منجر شد که طی آن بسیاری از کارگران ( نماینده بخش اعظمی از طبقه متوسط ) دست به اعتصاب و اعتراضات خیابانی برای افزایش سطح دستمزدها و سطح درآمدشان زدند .

حال و روز کنونی آمریکا باعث شده حتی سرمایه دارن قدرتمند این کشور نیز از نابرابری فزاینده و دهشتناک در آمریکا احساس خطر کنند ، در سال های اخیر موضوع شکاف طبقاتی و سلامت سیستم مالی در آمریکا به مباحث گسترده ای در سطح  ملی منجر شده و تعداد زیادی از جراید و مطبوعات ، همچنین بسیاری از اقتصاددادانان به آن پرداخته اند . از دیدگاه بسیاری از اقتصاددانان ، کوچک شدن روز افزون طبقه متوسط جامعه آمریکایی ، افزایش شکاف و نابرابری درآمدی  و افزایش بیکاری آثار عمیقی در بر خواهند داشت . طبق یک نظر سنجی که از سوی خبر گزاری آسوشیتدپرس در اواسط ماه دسامبر سال 2013  انجام شد ، بسیاری از اقتصاددانان از این که بخش اعظم درآمد بازار به جیب دهک بالایی جامعه سرازیر میشود و پایه هزینه ای مصرف کنندگان نیز بسیار محدود شده ابراز نگرانی کرده اند . آنها همچنین بیان داشتند این در حالی است که اگر طبقه متوسط پول بیشتری برای خرج کردن داشته باشند ، رشد اقتصادی و اشتغال را بهتر از طبقه ثروتمند و کوچک جامعه تحریک خواهد شد .

از اواسط سال 2009 تا کنون حدود 90 درصد از کل درآمد کسب شده به جیب یک در صد از مردم سرازیر شده است و همچنین اکنون 20 درصد از درآمد ملی به این یک درصد تعلق دارد که نسبت به دهه 70 دوبرابر شده ، این در حالی است که درآمد اصلی طبقه متوسط جامعه آمریکایی ( حقوق و دستمزد ) از بیش از 50 درصد GDP در دهه هفتاد به حدود 40 درصد در سال 2012 رسیده است  که نشان از نزول محسوس سطح درآمد سهم طبقه متوسط جامعه آمریکایی است .

سه سال قبل نابرابری های فزاینده به جنبش موسوم به ” اشغال وال استریت ” منجر شد که طی آن بسیاری از کارگران ( نماینده بخش اعظمی از طبقه متوسط ) دست به اعتصاب و اعتراضات خیابانی برای افزایش سطح دستمزدها و سطح درآمدشان زدند . البته به نظر میرسد این اعتراضات مثمر ثمر بوده و چهارده ایالت سطح حداقل دستمزدها را افزایش داده اند و یازده ایالت دیگر نیز دستمزدها را متناسب با تورم بالا بردند . اما تلاش برای بالا بردن دستمزدها در سطح فدرال با بن بست مواجه شدند ، طبق نتایج نظرسنجی شبکه تلویزیونی ABC News  و روزنامه واشنگتن پست تقریبا حدود 70 درصد آمریکاییان معتقدند سیاست های فدرال در حال حاضر طرفدار ثروتمندان اند و 57 درصد نیز می گویند دولت باید فاصله بین طبقات فقیر و غنی را کم کند و دولت را مسئول می دانند . نگرانی بزرگتر نابرابری درآمدی و شکاف طبقاتی پیش آمده در جامعه آمریکا ، اثر اجتماعی این رخداد است . در جامعه آمریکا وعده ای تاریخی وجود دارد : افراد بر مبنای کار سخت ، تخصص و استعداد هایشان به موفقیت اقتصادی می رسند نه بر اساس طبقه اجتماعی . اما امروز بیش از 60 درصد آمریکاییان دیگر اعتقاد ندارند که کشورشان به همه شانس برابر برای موفقیت می دهد ، در حالی که این رقم در سال 2011 و طبق نظر سنجی پایگاه بلومبرگ 33 درصد بوده ، همه و همه ی این آمار و اظهارات  بیانگر حال و روز این روزهای رویای آمریکایی ها در بیان خودشان دارد . . . . .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب