صدا،دوربین،اقتصاد_2 | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
مروری بر فیلم های مستند تولید شده در حوزه اقتصاد

صدا،دوربین،اقتصاد_2

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۳:۵۸ ۱۳۹۲/۱۲/۲۲

در این مطلب قصد داریم پیرو قسمت قبل مجموعه ای دیگر از مستندات اقتصادی را برای آشنایی بیشتر معرفی مختصری نماییم.لازم به ذکر است مستند های معرفی شده در این قسمت تماما زبان اصلی می باشند.

در این مطلب قصد داریم پیرو قسمت قبل مجموعه صدا دوربین اقتصاد_1  مجموعه ای دیگر از مستندات اقتصادی را برای آشنایی بیشتر معرفی مختصری نماییم در مرحله بعد هم در صدد داریم بسته هایی با موضوع اقتصاد در قالب فایل های تصویری در اختیار دانشجویان دانشکده های اقتصاد سراسر کشور قرار بدهیم.

لازم به ذکر است مستند های معرفی شده در این قسمت تماما زبان اصلی می باشند. 

625_large_image

1_ به پایان رسیدن فقر؟

 ?The end of poverty

کارگردان:فیلیپ دیاز

محصول سال 2008،آمریکا

مدت:106 دقیقه

این مستند، محصول سال 2008 میلادی به کارگردانی فیلیپ دیاز و گویندگی مارتین شین بازیگر مشهور امریکایی است. مستند به بررسی پدیده فقر میپردازد و حسن مطلع آن جمله ای از انجیل عهد عتیق است که (خداوند میفرماید): “فقراء هماره با مایند.” و با این منطق پیش میرود به سوی این حقیقت که نابرابری های اقتصادی در دنیای امروزی  و جهان سوم، تنها یک تصادف و یا یک تقدیر بد نیست، بلکه جریانی است که باید در پس زمینه تاریخ ، اثرات آنرا دنبال کرد، و او ریشه این مشکل را در دوران استعمار(colonization) در قرن 15 ام می یابد. مستند غنای محتوایش را  مرهون تلاش صادقانه سازنده اش  در گفتگو با اقتصاددانان و فعالان اجتماعی و استفاده از آنان است؛ جان پرکینز(John Perkins) نویسنده نام آشنای امریکایی {که کتاب اعترافات یک تبهکار اقتصادی او شناخته شده ترین کار او در ایران و جهان است}نیز یکی از مصاحبه شوندگان دیاز در این  مستند است. مستند تقدیر شده ی هفته منتقدین جشنواره فیلم کن در سال 2008 نیز میباشد.به نظر میرسد شباهت نام این مستند به کتاب جفری ساکس(Jeffrey Sachs)  که در سال 2005 به چاپ رسید و تنها اضافه کردن یک علامت سوال به انتهای نام آن تعمدی بوده و جوابی به دیدگاه خوشبینانه ساکس به مقوله فقر و راهکارهای رهایی از آن در جهان باشد.

2_ طبقه حاکم در آمریکا 

The American ruling Class

TheAmericanRulingClass_Poster

کارگردان:جان کربی

محصول سال 2005،آمریکا

مدت:100 دقیقه

مستند محصول سال 2005 و اکران شده در سال 2008 به کارگردانی جان کربی(John Kirby) و نویسندگی لویس لپهام(Lewis Lapham) نویسنده و فعال رسانه ای امریکایی که به گفته سازندگانش “به بررسی تابو ترین موضوع کشور، یعنی، طبقات،قدرت  و امتیازات در این جمهوری اسماً دموکراتیک میپردازد”. لپهام که در دوره فعالین تخصصی اش ویراستاری مجله ماهیانه هارپرز (Harper’s)   که یکی از پر طرفدارترین مجلات ماهیانه در امریکاست را به مدت 28 سال بر عهده داشته، به شیوه ای نوآورانه و با پس زمینه دراماتیک به خلق دنیایی داستانی از دو فارغ التحصیل دانشگاه ییل (Yale Univsity) میپرازد و اندک اندک مخاطب وارد دنیایی از حقایق اقتصادی و پشت پرده های آن در ایالات متحده میبرد.مستند با این سوال از سوی لپهام که “آیا آمریکا طبقه حاکم دارد؟” آغاز میشود و سپس مخاطب با دو فرد که یکی از طبقه ثروتمند و دیگری از طبقه متوسط امریکاست آشنا میشود، در حالیکه هردو فارغ التحصیلان یک دانشگاه هستند، مسیر زندگی این دو نفر از همان لحظه ورود آنهابه جامعه شروع شکل گیری تحت جو حاکم بر طبقات مختلف ایالات متحده میکند و پیش به سویی میبرد که سرنوشتهای مختلفی را برای آن دو رقم بزند و نهایتا به شیوه پایان باز به اتمام میرسد.  بخش مستند ، از مصاحبه های به جا و با افراد شناخته شده در عرصه سیاست، اقتصاد  و جامع  بسیار غنی است که از جمله آنان میتوان به مصاحبه کورت فونه گات (Kurt Vonnegut) نویسنده مشهور داستان های علمی تخیلی  و هوارد زین(Howard Zinn) تاریخدان فقید و نویسنده ی پرفروش ترین کتاب تاریخ ایالات متحده  اشاره کرد.

3_ مصرف بیش از حد:بحران مالی بعدی  Overdose_Poster

Overdose: The next financial crisis

کارگردان:مارتین بورگز

محصول سال 2010 سوئد

مدت:47 دقیقه

مستند ، محصول سال 2010 میلادی است به نویسندگی یوهان نوربرگ،(Johan Norberg) تاریخدان و نویسنده سوئدی و مارتین بورگز(Martin Borgs) و به کارگردانی مارتین بورگز است. فیلم با نوعی رویکرد جامعه شناسانه به مسئله بحران مالی 2008 در جهان مینگرد و این سوال که “مردم در وقت بحران، چشم به رهبرانشان میدوزند تا آشوبها را آرام کنند، اما اگر رفتار خود این رهبران سرچشمه آشوبها بوده باشد چه؟”، فیلم در ایالات متحده، آلمان و سوئد فیلمبرداری شده و از جهت ساخت، مستندی خوش ساخت با مزیتهای گرافیکی و موسیقی به حساب می آید.

 

4_ بیایید پول در بیاوریمLets-Make-Money

  Let’s make money

کارگردان:اروین واگن هوفر

محصول سال 2008 اتریش

مستند ساخت اتریش به کارگردانی اروین واگن هوفر (Erwin Wagenhoffer) و اکران شده در سال 2008 است. مستند با نگاه به جنبه های توسعه اقتصادی در دنیای جدید ساخته شده و سازنده آن ، با سلیقه ای مثال زدنی، به نحوه عملکرد بنگاههای مالی در جهان  و نظام مالی جهانی میپردازد. داستان آن با ردیابی مبالغی فرضی که یک سپرده گذار معمولی هنگامی که این مبلغ در سیستم جهانی به حرکت در می آید آغاز شده  و به عملکرد عاملیت های مالی که فرآیندهای استثماری را برای حصول بازده های بالا به کار می بندند ادامه می یابد. فیلم ساخت جالبی برای نوع خاص روایتش دارد و در خلال موشکافی هایش مصاحبه های کامل و شاملی با چهره های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را شامل است. نکته جالب دیگر اینکه سازنده آن در خلال نتیجه گیری هایش افراد را به خوب و بد نقسیم میکندو به این نکته میرسد که در جهان امروزی، حتی غرب، تحت تاثیر نفوذ افراد بد، تحت استثمار است و درباره کارش میگوید: “چگونه در این جهان، تعداد بسیار زیادی از انسانها، برای مبالغی بسیار ناچیز، بسیار کار میکنند ، تا تعداد بسیار کمی از افراد را بسیار سرمایه دار سازند.” مستند سرشار از این بسیارهاست.

5_ عراق برای فروش: سودجویان جنگ  Iraq_for_sale_poster

Iraq for sale: The War Profiteers

کارگردان:رابرت گرینوالد

محصول سال 2006 آمریکا

مدت:75 دقیقه

به گفته منتقد سینما پولتیکا (Cinema Politica)، مطالعه نظام اقتصادی جهانی بدون نگاهی به طرقی که شرکتهای بزرگ و دولتها، ماشین جنگی همواره فعالشان را به کار می اندازند تا با به چرخش درآوردن خون انسانها، برای آنها سود به بار بیاورد، هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. این مستند که در سال 2006 و توسط رابرت گرینوالد (Robert Greenwald) فیلمساز امریکایی  ساخته شده، به بررسی این موضوع میپردازد که چگونه شرکتهای بزرگ برندگان جنگ امریکا با عراق بودند و پا را از صرف پرداختن به موضوع فراتر گذاشته و برخوردهای چهار کمپانی معروف پیمانکار (کمپانی بلک واتر-کمپانی کی.بی.آر هالینگبرتون-کمپانی CACI و کمپانی تایتان) را در این جریان بررسی کرده و نشان میدهد که چگونه این شرکتها به دولت امریکا خراج میدهند تا جنگ ادامه یابد و همچنان میکوشند که جان سربازان امریکایی را در خطر بیاندازند.نکته جالبی که مستند به آن دست میابد این است که این شرکتها از عوامل اسبق حکومت و ارتش امریکا جهت رفتارهای منافی اخلاق استفاده میکنند تا منافعشان در جنگهای همواره متداوم ایالات متحده تامین شود.

6_ مردانِ بله، جهان را روبه راه میکنند FixtheWorldatFilmForumOct7-20

The Yes Men Fix the World

کارگردان:ژاک سروین،ایگور واموس،کروت انگفر

محصول سال 2009 آمریکا

مدت: 90 دقیقه

 

تنها مستندی در این لیست که با چاشنی طنز و طعنه، به انتقاد از فساد های گسترده در سرمایه داری میپردازد،.محصول سال 2009  و نسخه دوم مستندی به همین نام و ساخته سال 2003 است که به دلیل تغییرات کلیدی ایجاد شده در ساخت فیلم، آنرا از نسخه قبلی اش متمایز کرده و کاملا به آن برتری بخشیده است. برخورد این مستند، برخوردی مصداقی است و مشخصا به چند مورد خاص از جمله، شرکت داو (Dow)و فاجعه شیمیایی بوپال در هند،کمپانی هالیبرتون(Halliburton)  و شرایط اسکان  آسیب دیدگان بعد از طوفان کاترینا در لویزیانای امریکا میپردازد.

7_ شرکت سهامی poster_large

The Corporation

کارگردان:مارک آکبار  و جنیفر آبوت

محصول 2003 کشور آمریکا

مدت:145 دقیقه

سینما پلتیکا مینویسد:” جد بزرگ تمام فیلمهای این لیست، مستند “شرکت” است که ده سال پیش از این، حرفهایش را زد، اما این حرفها، هنوز هم درست هستند و از محک زمان سالم به در آمده اند! “. این مستند ساخته سال 2003 میلادی است و نویسنده آن جوئل باکان، استاد حقوق دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا و کارگردانان آن نیز مارک آکبار  و جنیفر آبوت هستند. باکان کتاب “شرکتها: تعقیب آسیب شناسانه سود و قدرت” را حین فیلمبرداری این مستند نوشت.فیلم توسعه شرکتهای بازرگانی را از یک شخصیت حقوقی تا یک شخصیت حقیقی به لحاظ قانونی در ایالات متحده را نشان میدهد و نشان میدهد که چگونه شرکتها مجاز به برخوردهایی شبیه افراد انسانی (بر اساس اصلاحیه قانون اساسی امریکا، بند 14) شده اند که به آنها در سودجویی و سوء استفاده از قدرت، امکان انجام هر فعالیتی را میدهد. روند فیلم، نگاهی نقادانه از نقطه حقوقی به این جریان خصوصا در امریکای شمالی و ایالات متحده دارد.فیلم همچنین از مصاحبه هایی  با چهره های مطرح در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بهره مند است .مانند نوام چامسکی(Noam Chomsky) نائومی کلاین(Naomi Klein) مایکل مور(Michael Moore) و هوارد زین(Howard Zinn) .

8_  آیا سرمایه داری کارگران را استثمار میکند؟0

?Does Capitalism exploit workers

کارگردان:انجمن  متفکرین امریکایی

مدت:7 دقیقه

 این ویدئو- انیمیشن ساخته  یک انجمن داوطلبانه از متفکرین امریکایی است که نگران مسائل مختلف کشورشان و جهان، با دیدگاهی دگر اندیشانه هستند. کسی که در این ویدئو درباره ویژگیهای نظام سرمایه داری صحبت میکند، مت زولینسکی (Matt Zwolinski) استاد فلسفه دانشگاه سن دیگو در کالیفرنیاست  که با استفاده از مبانی نظری نظام سرمایه داری، نتیجه میگیرد که کسانی که در نظام سرمایه داری کار میکنند، همگی تحت یک جریان استثماری فعالیت میکنند که تنها دلیلی که کارفرمایان، به آنها مزد میپردازند، زنده نگه داشتن شرایط رقابتی و نه طبیعت استثماری سرمایه داری.

9_ چهار اسب سوارFour-Horsemen-2012

Four Horsemen

کارگردان:راس آشکرافت

محصول آنگلستان سال 2012

مدت:97 دقیقه

مستند محصول بریتانیا و سال 2012 میلادی است و کارگردان و نویسنده آن، راس آشکرافت (Ross Ashcroft)، کارگردان، مقاله نویس و اقتصاد دان دگراندیش انگلیسی است.این مستند مشخصاَ نقدی بر سه ویژگی مشخص نظام اقتصادی غرب یعنی بانکداری ذخیره کسری، اقتصاد متکی به بدهی و لابی سیاسی بانکهاست، که آشکرافت در مستند خود آنها را تهدیداتی برای تمدن غربی میداند. او در این مستند جنگ علیه تروریسم را شدیدا مورد نکوهش قرار میدهد، ولی از نقطه نظری خاص خودش که در آن میگوید جنگ علیه تروریسم به معنای از بین بردن القاعده یا سازمانهای شبه نظامی نیست، بلکه به معنای دست یازی بیشتر اقتصاد به مقوله بدهکاری است. مستند او نهایتا به سوی این دیدگاه پیش میرود که راهکار در بازگشت به عقاید کلاسیکی و پشتوانه طلا در نظام بانکی است. مستند از امتیاز مصاحبه با افرادی مانند جوزف استیگلیتس(Joseph Stiglitz) نوآم چامسکی(Noam Chomsky) و جان پرکینز (John Perkins) برخوردار بوده و از نظر کارگردانی و پراخت تصاویر بسیار خوش ساخت است.

این بخش در حال تکمیل می باشد…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب