لطفاً حرف از واقعیت نزنید،ما اقتصاددان هستیم! | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
معرفی کتاب اقتصاد و رئالیسم از تونی لاوسن/علی اصغر قائمی نیا

لطفاً حرف از واقعیت نزنید،ما اقتصاددان هستیم!

کتاب ماه علوم اجتماعی_شماره 65

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۳:۵۶ ۱۳۹۲/۱۲/۲۳

لاوسُن در این کتاب نشان می‌دهد که در اقتصاد مدرن، واقعیت مورد غفلت است و تنها به اتکای پیش‌فرض‌هاست که روش‌های تحلیل اقتصادی، بدون توجه صریح به ماهیت پدیده اجتماعی ایجاد می‌شوند.

اقتصاد و واقعیت(Economics and Reality)،تونی لاوسُن،رتلج(انگلستان)،1997-364 صفحه 

تونی لاوسُن در مقدمه کتاب «اقتصاد و واقعیت» ذکر می‌کند:«اقتصاد مدرن نسبت به اتفاقات دنیای واقعی بی‌تفاوت است.»این کتاب 364 صفحه‌ای که انتشارات رتلج انگلستان آن را روانه بازار ساخته‌است تلاشی است برای نشان دادن این ضعف و گامی در جهت برطرف ساختن آن.
لاوسُن در این کتاب می‌خواهد واقعیت یا حداقل بخشی از آن را به اقتصاد بازگرداند. وی معتقد است که اقتصاد مدرن فاقد محتوایی از رئالیسم است و علاوه بر آن نمی‌تواند رئالیستی باشد. لاوسُن در کتاب خود می نویسد:«علم اقتصاد برای اتخاذ روش، عمل یا هدف، مستلزم جهان‌بینی است، حتی اگر ضمنی و آزمون‌نشده رها شده باشد. اما اقتصاد مدرن کوچکترین نگرانی نسبت به تناسب بینش‌های موجود با ماهیت دنیای اجتماعی یا تعیین صریح شرایطی که روش‌ها به درستی انتخاب شوند، ندارد. این تازه به رغم توفیقات ناچیزی است که علم اقتصاد از آنچه خود به عنوان معیار تنظیم نموده، بدست آورده است. در عوض، روش‌ها و فرایندها مبتنی بر ماهیت یا درجه‌ی پیچیدگی فنی‌ یا انطباق با پیشینی‌انگاری فرمول‌بندی شده‌اند. بنظر می‌رسد اکثر اقتصاددانان در این مورد مطمئن هستند که اگر به سراغ مشکلات یا شرایط مورد مطالعه بروند، روش انتخاب‌شده حتماً مناسب است.»
در این معنا، واقعیت در اقتصاد مدرن مورد غفلت است و لاوسن در این کتاب نشان می‌دهد که تنها به اتکای پیش‌فرض‌هاست که روش‌های تحلیل اقتصادی بدون توجه صریح به ماهیت پدیده اجتماعی- ایجاد می‌شوند.

در ادامه می توانید فایل معرفی کتاب اقتصاد و واقعیت(رئالیسم) را دانلود نمایید.

فایل pdf

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب