لطفا ساده لوح نباشید(آنچه باید یک دانشجو اقتصاد بداند_2) | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
هر هفته یک ترجمه_6/دیوید همن/حامد سعیدی صابر

لطفا ساده لوح نباشید(آنچه باید یک دانشجو اقتصاد بداند_2)

گروه ترجمه سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۰:۳۲ ۱۳۹۲/۱۲/۱۷

یکی از بحث انگیزترین نظریات این مقاله آن است که اکثر مشتریان، اطلاعات اندکی پیرامون آنچه خریداری می‌کنند و در عوض عمدتابا اعتماد به صحبت‌های فروشنده، نظارت‌های دولتی و یا شاید هم آنچه که اقتصاددانان آن را دست نامرئی بازار می‌نامند دست به خرید می‌زنند.

این مقاله توسط دیوید همن David Hemenway تالیف شده است و آقای حامد سعیدی صابر آن را ترجمه کرده است

 دکتر دیوید همن وی فارغ التحصیل رشته‌ی اقتصاد از دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد است. او استاد سیاست های اقتصادی سلامت در دانشکده‌ی سلامت عمومی هاروارد است. وی بیش از 130 مقاله و پنج کتاب در زمینه اقتصاد و بهداشت عمومی  به رشته تحریر درآورده است. برخی از کتب وی بدین قرارند: قیمت‌ها و انتخاب‌ها، استانداردهای داوطلبانه محصولات در عرصه صنعت.

این مطلب، ترجمه بخش دوم از مقاله «آنچه یک دانشجوی اقتصاد باید بداند» است. در بخش اول که در هفته گذشته ارائه گردید نگارنده پنج نظریه‌ی مهم که در کتب درسی اقتصاد پوشش داده نمی‌شوند و غالبا به طور کلی از متون حذف شده‌اند را توضیح می‌دهد:

1- انسان‌ها مخلوقاتی تنها نیستند بلکه موجوداتی اجتماعی هستند.

2- سلایق، متفاوت و قابل تغییر هستند.

3- تعداد بسیار زیادی کودک و نوجوان در جهان وجود دارند.

4- خریداران جزء به ندرت اطلاعات دقیقی پیرامون محصولاتی که خریداری می‌کنند دارند.

5- بنگاه‌های بزرگ غالبا دارای یک قدرت سیاسی و اجتماعی قابل توجه هستند.

در این قسمت از مقاله، همن وی این نظریات را به شکلی کاربردی در بازار سیگار مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و شکست بازار را با توجه به این نظریات به تصویر می‌کشد.

 یکی از بحث انگیزترین نظریات این مقاله آن است که اکثر مشتریان، اطلاعات اندکی پیرامون آنچه خریداری می‌کنند دارند و در عوض عمدتا (و گاه به درستی) با اعتماد به صحبت‌های فروشنده، نظارت‌های دولتی و یا شاید هم آنچه که اقتصاددانان آن را دست نامرئی بازار می‌نامند دست به خرید می‌زنند.

می توانید متن کامل مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید

دانلود فایل کامل word

دانلود فایل کاملpdf

۱ دیدگاه