خطاهای احتمالی در برداشت دولت از سیاست های اقتصاد مقاومتی | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
دکتر حجت الله عبدالملکی/به بهانه سخنان معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور درگفتگوی ویژه خبری

خطاهای احتمالی در برداشت دولت از سیاست های اقتصاد مقاومتی

سایت رجا

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۰۴ ۱۳۹۲/۱۲/۱۱

در نهایت به منظور تجدیدنظر دولت محترم در سیاست های ناصحیح خارجی خود- که ظاهرا برخی از دولتمردان قرار گذاشته اند با رنگ و عنوان اقتصاد مقاومتی زین پس آن را دنبال کنند.

با ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در روزهای اخیر، جنب و جوش جدیدی در قوای سه گانه آغاز شده است که نوید بخش جریانی نو در دستگاه های حکومتی و در پی آن حرکتی اجتماعی بر مدار ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی در مسیر بهبود شرایط اقتصادی کشور و رفع معضلات و دشواری های موجود (در میان مدت) و حرکت در مسیر شکل گیری تمدن نوین اسلامی (در بلندمدت) است.
 اما یکی از اتفاقات بسیار فرخنده در این میان، اعلام آمادگی دولت برای تحقق این سیاست ها و آماده سازی سریع زیرنظام های خود به این منظور است. نامه سریع رییس جمهور محترم خطاب به مقام معظم رهبری -تنها ساعاتی پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی- با مضمون اطاعت امر معظم له در پیگیری مجدانه این سیاست ها و در پی آن ابلاغیه رییس قوه مجریه به معاون اول و سایر رده های دولتی در این خصوص، اقدامی موثر و بجا در دولت تدبیر و امید به شمار می رود. اما در این میان توجه به دو آسیب جدی ضرورت دارد:
آسیب اول) شاید براساس سنتی ناصحیح و کما بیش رایج در دولت های مختلف، دولتمردان منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را تفسیر به رای نموده، پیشاپیش حرکت و اقدام های سابق خود را در مسیر احکام مورد نظر ایشان ارزیابی می نمایند! به خاطر دارم در سالی که با عنوان جهاد اقتصادی نامگذاری شده بود، برخی اعضای دولت وقت تمام رفتارهای پیشین و پسین خود را به عنوان مصادیقی از “جهاد اقتصادی” معرفی می نمودند و وقتی از ایشان درباره اقدامات صورت گرفته متناسب با عنوان سال سوال می شد، تمام آنچه را که پیشتر در قالب برنامه های روزانه اجرا می نموده اند را ملقب به صفت “جهادی” می نمودند و حتی گاهی برگزاری جلسات هیات دولت نیز اقدامی جهادی!!! نامیده می شد!
 دولت تدبیر و امید مراقب باشد که دچار این خطا نشود. در سخنان معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب (هفتم اسفندماه 92) شنیده شد که ایشان چند بار با بیان ها و الفاظ مختلف تاکید کردند که آنچه تا کنون در دولت می گذشته، منطبق با سیاست هایی بوده که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در روزهای اخیر ابلاغ نموده اند!
 با مرور فحوای کلام معاون محترم چنین برداشت می شود که ابلاغیه مذکور صرفا باعث “انگیزه بیشتر و همت بیشتر” دولت برای طی همان مسیر سابق خواهد شد، بدون اینکه تغییری در نگرش ها و رویکردهای اقتصادی دولت بخواهد رخ دهد! این در حالیست که تحلیل گران معتقدند سنت مقام معظم رهبری در تاکید بر امور خاص (که وجه اعلای آن دستور و ابلاغ سیاست هایی در زمینه های مورد نظر است) به طور عمومی در شرایطی رخ می دهد که موضوع مورد نظر از امور ضروری و کمابیش مغفول مانده است، چه اینکه در غیر اینصورت ممکن است تلاش برای تحصیل حاصل قلمداد شود! اینکه معظم له تنها چند روز پس از ابلاغ سیاست ها سران قوا را دعوت نموده، به صورت مستقیم و رو در رو نیز توصیه های اکیدی در ارتباط با این موضوع می نمایند، نمی تواند معنایی به جز ضرورت تغییر رویکردهای موجود داشته باشد. ایشان در متن ابلاغیه نیز صریحا بیان می دارند:
 “لازم است قوای كشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، اقدام به اجرای آن كنند و با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف، زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند.”
بدین لحاظ بی شک وضعیت کنونی کشور و رویکردهای اقتصادی موجود مطلوب نیست و لازم است دولت محترم در طراحی نقشه راه تحقق سیاست های مذکور- که مقرر است تا پایان ماه جاری ارائه شود- تاکیدی جدی بر اتخاذ رهیافت هایی متناسب- و به طور قطع متفاوت از قبل- داشته باشد (در وجه ناصحیح بودن این برداشت دولت- به معنای اعتقاد به مقاومتی بودن برنامه ها و سیاست های اقتصادی دولت یازدهم تا کنون- به همین مقدار اکتفا می نمایم و با توجه به نشانه های امیدوارکننده ای که از اهتمام دولت به اتخاذ واقعی- و نه شعارگونه- اقتصاد مقاومتی مشاهده می شود، در حال حاضر دلیلی برای تشریح حرکت های غیرمقاومتی و بلکه چالش های اقتصادی که برخی دولتمردان تدبیر و امید در ماه های اخیر به بار آورده اند نمی بینم … تا بعد …)
آسیب دوم) شاید جدی ترین آسیب دولت تدبیر و امید در مسیر پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی، تاکید و اصرار بر رویکرد ناصحیح خود در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی باشد. همانگونه که از مقدمه مقام معظم رهبری بر سیاست های بیست و چهارگانه ابلاغی به خوبی بر می آید، از اهداف مهم این سیاست ها “وادار نمودن دشمن به شکست و عقب نشینی” است، دشمنی که “با تحمیل یك جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی كرده”. این همان دشمنی است که معظم له در سخنان ماه های اخیر به کرات آن را غیر قابل اعتماد خوانده اند و موارد عهدشکنی و خصومت و دشمنی مبنایی آن با اسلام، انقلاب، ملت و نظام اسلامی را گوش زد نموده و خوش بین نبودن خود به نتایج مذاکرات با چنین جرثومه ای از خیانت را چندین بار اعلام نموده اند. در همین راستا نیز بوده که معظم له با طرح نظریه اقتصاد مقاومتی و دستور به تدوین و ابلاغ سیاست های آن، زمینه را برای اتکا به توان و ظرفیت داخلی کشور و در نتیجه ناامیدی دشمنان از اثربخشی فشارها و خصومت های اقتصادی فراهم نمودند.
 اما متاسفانه برخی مسئولین دولتی حکم معظم له بر “استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف‌های اقتصادی” (بند 12 سیاست های اقتصاد مقاومتی) را تلویحا تعبیر به ادامه دیپلماسی کرنش و لبخند می کنند! معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور شب گذشته (چهارشنبه، 7 اسفند 92) در بیان دیدگاه های خود در خصوص بخش دوم سیاست های اقتصاد مقاومتی (12 سیاستی که به تعبیر ایشان برای تحقق اهداف سند چشم انداز در شرایط فشارهای خارجی طراحی شده است)، این مضمون را مطرح نمودند که برای تحقق اهداف مذکور در شرایط فشارهای خارجی، باید از دیپلماسی اقتصادی خارجی استفاده کنیم، به این معنا که با نشان دادن چهره ای منطقی و مهربان از خود در گفتگوها (ژنو و …) نظر مردم دنیا را عوض کنیم! و در کشورهای طرف مذاکره با ما- که به تعبیر ایشان در آنها دموکراسی! برقرار است- اگر روی ذهن مردمشان کار کنیم، دولتمردان را وادار خواهند کرد که کوتاه بیایند!
 عبارت های فوق مفاهیمی بسیار خطرناک را القا می کند، مفاهیمی که اگر مقاومت شکن نباشد، قطعا به هیچ عنوان در مسیر مقاومت ارزیابی نمی شود!
تشریح دیپلماسی اقتصادی مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری (مشتمل بر ارتقاء عزت بین المللی نظام و ملت، تنظیم روابط سیاسی با کشورها به نحوی که قطع ارتباط اقتصادی آنها با جمهوری اسلامی ایران منجر به زیان های شدید سیاسی و اقتصادی برای ایشان شود، وابسته نمودن کشورهای خارجی و به خصوص همسایگان به محصولات ایرانی با ارزش افزوده بالا- و نه خام فروشی- تقویت دستگاه دیپلماسی خارجی به منظور شناسایی و سرخط نمودن ظرفیت های بازارهای خارجی جهت توسعه صادرات و از آن مسیر تقویت توان و ساخت درونی اقتصاد کشور، تقویت پیمان های سیاسی و اقتصادی با کشورهای دوست در اقصی نقاط جهان، تشکیل شبکه های مبادلات داخلی- بین ما کشورهای هم پیمان و به صورت غیر وابسته به نظام سلطه- برای تسهیل مبادلات مالی و کالایی با کشورهای غیرمتخاصم و …) موضوع بحث حاضر نیست و در فرصتی مناسب صورت خواهد گرفت، لکن به منظور اصلاح نگاه دولتمردان محترم و مصادره به مطلوب نشدن دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر “استفاده از دیپلماسی برای تحقق اهداف اقتصادی” (به نفع سیاست کرنش و لبخند)، موارد ذیل قابل توجه است:
الف. دولت محترم حتما واقف است به این موضوع که:
 آنهایی که با ملت ما دشمنی می کنند، اقلیتی هستد شامل سیاستمداران و سرمایه داران غربی در چند کشور معدود! که حتی مردم جوامع خودشان آنها را تنها یک درصد می دانند. اینها “مردم دنیا” نیستند! و هیچ زمانی هیچ مطالعه ای نشان نداده که “مردم دنیا” با برنامه هسته ای ما مخالفند و یا اینکه “مردم دنیا” از برنامه هسته ای ما نگرانی دارند و یا اینکه “مردم دنیا” با ما سر جنگ دارند! لذا مشکل ما در سطح بین الملل “مردم دنیا” نیستند تا با لبخند و مهربانی بخواهیم نظرشان را عوض کنیم!
ب. تعبیر وجود دموکراسی در کشورهای متخاصم نیز توسط دولتمردان ما جای تعجب دارد! مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در بیان های مختلف وجود نظام مردمسالاری در غرب و اینکه مردم تعیین کننده مقدرات و سیاست های کشورشان باشند را زیر سوال برده اند. در فرازی از بیانات ایشان آمده است:
“آن‌چه امروزه مسلم می‌شود فهمید، این است که این دموکراسی که سردمداران رژیم آمریکا از آن دم می‌زنند، افسانه‌ای بیش نیست، حقیقی نیست …” (آبان ماه 1379).
در نظام لیبرال دموکراسی غرب که معدودی سیاستمداران قدرت طلب با پشتوانه دوستان سرمایه دارشان توده های مردم را فریب داده، آرای ایشان را با تزویر و نیرنگ به نفع خود مصادره می نمایند، چگونه باید انتظار داشت که با منطق و مهربانی و لبخند مردم را راضی نمود تا نظام های سیاسی خود را ودارا به پذیرش حق و حقیقت کنند؟! مردمی که خود محصور نیرنگ و بدخواهی مسئولان کشورشان هستند؟!
فارغ از تعبیرهای ناصحیح فوق برای توجیه دیپلماسی غلط دولت تدبیر و امید، معاون محترم رییس جمهور در سخنان دی شب خود چندین بار تاکید کردند بر اینکه برای حرکت در مسیر تحقق اهداف چشم انداز و رفع عقب ماندگی های سال های گذشته نیاز داریم به سالانه 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و اینکه چنین منابع ارزی را باید به دست بیاوریم و از همین مدخل وارد موضوع دیپلماسی به معنای فوق شدند. این تعبیر نیز خطر نگاه به بیرون در مسیر پیشرفت و مقاومت اقتصادی را مجددا خاطر نشان می کند، در حالیکه فحوای سیاست های اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تاکید بر توان داخلی است. هرچند این موضوع به هیچ وجه به معنای قطع ارتباط با سایر کشورها و یا عدم استفاده از منابع سرمایه ای خارجی نیست، لکن تاکید و اصرار بر ضرورت حتمی چنین مبالغی از سرمایه های خارجی که مقدمه ای باشد برای نوعی از دیپلماسی- شبیه به آنچه که در واقع بر خلاف رهیافت انقلاب اسلامی در حال پیگیری است- به طور قطع اقدام و سیاستی در مسیر مقاومت اقتصادی دانسته نمی شود.
در نهایت به منظور تجدیدنظر دولت محترم در سیاست های ناصحیح خارجی خود- که ظاهرا برخی از دولتمردان قرار گذاشته اند با رنگ و عنوان اقتصاد مقاومتی زین پس آن را دنبال کنند- تنها دقت در بیانات اخیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در جمع مردم تبریز و آذربایجان شرقی در روز 28 بهمن ماه سال جاری (تنها یک روز پیش از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی) کفایت می کند:
“من امسال روز اول سال ۹۲ در مشهد در جوار مرقد ثامنالحجج اعلام كردم؛ گفتم من حرفى ندارم؛ بعضى از مسئولین و دولتمردان- دولتمردان آن دولت، بعد هم دولتمردان این دولت – فكر میكنند در قضیهى هستهاى ما با آمریكایىها مذاكره كنیم [تا] موضوع حل بشود؛ گفتیم خیلى خب، اصرار دارید شما، در این موضوعِ بالخصوص بروید مذاكره كنید؛ ولى در همان سخنرانى اول امسال گفتم من خوشبین نیستم؛ مخالفتى نمیكنم اما خوشبین نیستم. ببینید مرتب پىدرپى اظهارات سخیف آمریكایىها را؛ … آمریكایىها با انقلاب اسلامى دشمنند، با جمه

مطالب مرتبط

آخرین مطالب