تکامل رشته اقتصاد در ایران: تجربه 45 ساله | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
دکتر احمد مجتهد/دومین همایش آموزش و پژوهش اقتصاد در ایران

تکامل رشته اقتصاد در ایران: تجربه 45 ساله

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۷:۴۸ ۱۳۹۲/۱۲/۱۱

تأسیس دانشگاه ملی ایران در سال 1338 با دو رشته معماری و اقتصاد به عنوان یک قدم مهم و تأثیرگذار چه در زمینه ایجاد یک رشته اقتصادی با آمیزه ای از آموزش نظام آموزشی امریکا و دروس خاص ایران برای اولین بار به صورت واحدی شروع گردید.

آموزش رشته اقتصاد در ایران دارای سابقه نسبتاً کوتاهی است. فعالیت های مربوط به آموزش اقتصاد را به دو دروه می توان تقسیم کرد: قبل از نقلاب و بعد از انقلاب. بعد از تأسیس دانشگاه تهران، رشته های آموزشی مختلفی به تدریج شروع به فعالیت نمودند که رشته حقوق و علوم سیاسی یکی از این رشته ها بود که سابقه ی آن به قبل از تأسیس دانشگاه تهران می رسید. (از زمان تأسیس دارالفنون). بعدها اقتصاد به عنوانی یکی از شاخه های فرعی رشته حقوق به دانشکده حقوق اضافه گردید. توجه عمده در این مرحله به اقتصاد به عنوان اقتصاد سیاسی بود و کمتر به عنوان یک رشته مستقل به آن توجه می شد و تنها دانشگاهی بود که رشته اقتصاد را تحت عنوان اقتصاد همراه با حقوق وعلوم سیاسی تدریس می نمود و یک دوره سه ساله بود.

شاید بتوان گفت تأسیس مدرسه عالی بازرگانی همراه با پلی تکنیک در بخشی از دبیرستان البرز در سال 1337 به عنوان اولین قدم در راه تأسیس رشته ای نزدیک به اقتصاد به صورت مستقل محسوب می گردد. بعداً با استقرار مدرسه عالی بازرگانی در محل فعلی خود، مدرسه عالی بازرگانی فعالیت خود را شروع نمود. رشته مورد تدریس بازرگانی بود که جنبه های عملی فعالیت های بازرگانی از جمله تدریس تایپ فارسی و لاتین ماشین حساب، تندنویسی انگلیسی و دروس عملی و تجربی گمرک، حسابداری امور مالی در برنامه آن گنجانده شده بود. تدریس 16 ساعت زبان انگلیسی از جمله برنامه های مهم این رشته محسوب می شد.

تأسیس دانشگاه ملی ایران در سال 1338 با دو رشته معماری و اقتصاد به عنوان یک قدم مهم و تأثیرگذار چه در زمینه ایجاد یک رشته اقتصادی با آمیزه ای از آموزش نظام آموزشی امریکا و دروس خاص ایران برای اولین بار به صورت واحدی شروع گردید. دانشکده ی اقتصاد به عنوان اولین دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی در ایارن اب دو رشته اقتصاد و علوم سیاسی فعالیت خود را شروع نمود و دروس جدیدی را برای نخستین بار ارائه نمود. که قبلاً در هیچ دانشگاهی در ایران تدریس نشده بود. تعداد واحدهای رشته اقتصاد 152 واحد بود. دانشگاه شیراز که قبلاً به نام دانشگاه پهلوی معروف شده بود برنامه های خود را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیای امریکا به زبان انگلیسی و سیستم واحدی ارائه می نمود. رشته اقتصاد را به عنوان بخشی از دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال 1341 آغاز کرد. برنامه رشته اقتصاد شامل یک دوره ی عمومی 2 ساله بود که دروس مختلف از جمله شیمی، زیست شناسی و … ارائه می گردید و یک دوره 2 ساله که 32 واحد دروس اقتصادی را دربر می گرفت.

به تدریج در سال های بعد برخی مراکز آموزش عالی در دهه 50 شروع به کار کردند. که در بخش بعدی به تحولات این رشته پرداخته خواهد شد. تحولات مرتبط به آموزش رشته های اقتصاد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت مفصل تری در بخش های بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب