از نظر اقتصادی از بسیاری از کشورها جلوتریم/دولت با علم اقتصاد به مفهوم غربی اش آشنا نیست/لوکوموتیو اقتصادی کشور با سرعت در حال حرکت است | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه السلام:

از نظر اقتصادی از بسیاری از کشورها جلوتریم/دولت با علم اقتصاد به مفهوم غربی اش آشنا نیست/لوکوموتیو اقتصادی کشور با سرعت در حال حرکت است

سایت فارس

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۰۷:۵۰ ۱۳۹۲/۱۲/۲

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه السلام با بیان اینکه شک دارم دولت با علم اقتصاد به معنای غربی آن آشنایی داشته باشد گفت: حاضرم در این موضوع مناظره انجام دهم.

دکتر عادل پیغامی معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه السلام با حضور در جمع مسئولان بسیج دانشجویی سراسر کشور، اظهار داشت: هیچ کشوری به اندازه ما خرابی‌های دوران جنگ و طاغوت را نداشته‌ است البته با همه این اوصاف ما نسبت به بسیاری از کشورها از نظر اقتصادی جلوتر هستیم، شما هیچ کشوری را نمی‌توانید پیدا کنید که بتواند یک هفته تحریم بانک مرکزی را تحمل کند.

وی با بیان اینکه توصیه‌های مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی ایجابی است و نه سلبی گفت: ایجابی بودن توصیه‌های مقام معظم رهبری بدین خاطر است که اگر تحریم‌ها نیز وجود نداشته باشد ما باید همین مسیر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان را طی کنیم.

دکتر پیغامی ضمن اشاره به  اینکه جمهوری اسلامی به خاطر جهش اقتصادی به اقتصاد مقاومتی رسیده است، خاطرنشان کرد: ما در ۲۰ سال گذشته بحثی پیرامون اقتصاد مقاومتی نداشتیم اما اکنون به خاطر پیشرفت‌ها و جهش‌های اقتصادیمان باید به این حوزه و استحکام ساخت درونی ورود کنیم.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه السلام در ادامه گفت: همه ما می‌دانیم که دشمن همه گزینه‌های بالقوه خود را علیه جمهوری اسلامی بالفعل کرده است اما با همه این فشارها اقتصاد ما باز هم می‌چرخد. مگر بی‌جهت سانتریفیوژهای ما می‌تواند بچرخد؟ با چرخش هر سانتریفیوژی مطمئناً اقتصاد مرتبط با آن نیز می‌چرخد.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: آخرین گزارشات محققان آمریکایی اعلام می‌کند که آنان باید تحریم‌های شکست‌خورده‌شان را در بین مردم ما موفق جلوه دهند چرا که عملیات روانی تنها ابزار باقیمانده در دست دشمن است. دشمن می‌داند که لوکوموتیو اقتصادی انقلاب اسلامی با سرعت در حرکت است و به همین خاطر نگران است.

پیغامی در ادامه گفت:‌ محورهای اقتصاد مقاومتی فرادولتی هستند. ما در حال حاضر به اقتصاد دانش‌بنیان نیاز داریم و پایه‌های این اقتصاد نیز همین شما دانشجویان هستید و رسیدن به این اقتصاد دانش‌بنیاد به تلاش ما و ساخت درونی نظام بستگی دارد و در این راه از این موضوع نگرانیم که کسانی که حماسه سیاسی را رقم زدند حماسه اقتصادی را محقق نکنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه با ناهماهنگ خواندن تیم اقتصادی دولت، گفت: در این تیم هم افراد اقتصاددان ایران‌شناس داریم و هم افراد کهنه‌کار با فکرهای کهنه و قدیمی و اگر اوضاع به همین‌گونه پیش برود کار در آینده سخت‌تر می‌شود.

پیغامی تأکید کرد: متأسفانه شباهتی که دولت یازدهم با دولت اصلاحات دارد این است که توسعه سیاسی را مقدم بر توسعه اقتصادی می‌داند. حقیقت آن است که دولت تنها جرأت گفتن این موضوع را ندارد و ما نگرانیم که اگر دیپلماسی اقتصادی دولت مؤثر واقع نشود آنان بحث تقدم توسعه سیاسی را بر توسعه اقتصادی پیش بکشند.

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه برای خلق اقتصاد اسلامی به روحیه‌ای حماسی نیازمندیم،‌ گفت: روح حماسه است که نمی‌گذارد کالاهای خارجی بخریم و همچنین این روح حماسی است که باعث می‌شود نیروهای انقلابی پروژه‌های اقتصادی را بر دوش گرفته و برای حل مشکلات آن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اصل مقاومت یک روش عقلانی و علمی است، گفت: اما مقاومت برای ما فراتر از معنای لغوی آن است. مقاومت برای ما یعنی فرهنگ عاشورایی.

این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)، پیرامون توزیع سبد کالا نیز، گفت: بر اساس اینکه تورم کشور ۴۰درصد بود باید برای جبران کمبود مشکلات اقتصادی چنین کاری صورت می‌گرفت اما نمی‌دانم چرا توزیع آن با این روش انجام شد چرا که ما سالها تجربه توزیع و پرداخت کالا را داشتیم و اصلاً چنین روشی برای توزیع درست نبود.

پیغامی در ادامه تصریح کرد: بنده شک دارم که دولت با علم اقتصاد آن هم به مفهوم غربی آن آشنایی کامل داشته باشند و حاضرم در این موضوع مناظره نیز بکنم.

وی افزود: در حال حاضر ما با جریان غرب‌زده اقتصادی مواجه هستیم اگر این افراد از نظر اقتصادی غربی بودند و نه غرب‌زده کار بسیار راحت‌تر بود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به مشکلات اقتصادی جمهوری اسلامی، گفت: ضعف‌های اقتصادی ما در اطلاعات و ضد اطلاعات و عدم داشتن مرکز آمار است.

عادل پیغامی در پایان سخنان خود، خاطرنشان کرد: امروز ملاک پیشرفت صنعتی بودن نیست بلکه اقتصاد دانش‌بنیان است و ساخت استحکام درونی نظام ما نیز باید بر مبنای اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب