پول رابطه‌ای اجتماعی است | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
جفری اینگام

پول رابطه‌ای اجتماعی است

سایت ترجمان

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۳۶ ۱۳۹۲/۱۲/۱

با تورق ادبیات اقتصادی پیرامون ماهیت و کارکردهای پول و در پی یافتن اختلافات برجسته‌تر در بحث رفتار پول، به مورد «جنگ روش‌ها» برمی‌خوریم که دستگاه مفهومی مکتب نظری اقتصاد با پیروزی در آن، بر اقتصاد نئوکلاسیک مدرن تسلط یافته است.

پول معماست. پاسخ درست به پرسش از چیستی پول، از برداشت کارکردگرای اواخر قرن نوزدهم بدست می‌آید: پول همان چیزی است که انجام می‌دهد. پول معمولاً ملاک ارزش، واسطۀ مبادله، معیار پرداخت­های معوق و یا ذخیرۀ ارزش است. هرچند، در حقیقت، اختلاف‌نظرهای وسیع و گه‌گاه شدیدی در زمینه چیستی پول و مهم‌ترین کارکردهای آن وجود دارد. آیا «چیز»ی باید تمام این کارکردها را داشته باشد تا بتوان بدان پول اطلاق کرد؟ آیا «اعتبار» پول است؟ و قس علی هذا. تحقیقات بیشتر پارادکسی عجیب را آشکار ساخته‌اند: پول یکی از مهم‌ترین بخش‌های «تکنولوژی اجتماعی» می‌باشد که تاکنون توسعه یافته، اما به عنوان موضوع مورد مطالعه در جای خود، نه تنها توسط سنت‌های غالب اقتصاد بلکه در جامعه‌شناسی نیز فروگذار شده است.

با تورق ادبیات اقتصادی پیرامون ماهیت و کارکردهای پول و در پی یافتن اختلافات برجسته‌تر در بحث رفتار پول، به مورد «جنگ روش‌ها» برمی‌خوریم که دستگاه مفهومی مکتب نظری اقتصاد با پیروزی در آن، بر اقتصاد نئوکلاسیک مدرن تسلط یافته است. به‌واسطۀ این اتفاق، در دوره کنونی، دیدگاه‌های تاریخی و جامعه‌شناختیِ اقتصادی از هستۀ اصلی این رشته حذف شده‌اند. علاوه بر این، اغلب تئوری‌های به‌لحاظ ریاضی پیچیده و بالتبع قابل احترام در اقتصاد نئوکلاسیک (بطور کلی تئوری‌های تعادل عمومی نئووالراسی) مشکل عمده‌ای در تعریف جایگاه پول دارند. «جدی‌ترین چالشی که وجود پول برای تئوری‌پرداز ایجاد می‌کند این است: بهترین مدل اقتصاد نمی‌داند پول را کجایش جای دهد». پول در بهترین حالت، در این مدل‌های انتزاعی، تنها نقش شمارندۀ ازپیش‌داده‌شده را ایفا می‌کند؛ ابزار حسابداری در اقتصاد سادۀ تهاتری. رویکرد مرتبط‌تر در مکتب گستردۀ نئوکلاسیک، در نظرگرفتن پول به عنوان کالایی خاص است، اما کالایی که باید مثل بقیه کالاها به بیشینه‌سازی مطلوبیت فرد منجر شود. (همانطور که خواهیم دید، با چارچوب روش‌شناختی این مقاله نشان دادن این تلقی از پول دشوار است.) در مجموع، در اقتصاد جریان اصلی، پول از منظر تحلیلی، صرفاً «پوشش» یا «روان‌کننده‌»‌ای طبیعی در مدل اقتصاد است که به نظر می‌رسد متشکل از عوامل واقعی باشد.

این مقاله توسط جفری اینگام تالیف شده و از طرف سایت ترجمان،ترجمه گردیده است

دانلود متن کامل مقاله

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب