پنج شنبه اقتصاد:«طراحي سرفصلهاي علمی اقتصاد مقاومتي/پایان نامه ای در رفع کاستی های اطلاعات نامتقارن/ انتشار جلد دوم کتاب"فلسفه‌ی اقتصاد، مروری بر ادبیات"» | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گپُ گفت با اهالی اقتصاد_شماره دوم

پنج شنبه اقتصاد:«طراحي سرفصلهاي علمی اقتصاد مقاومتي/پایان نامه ای در رفع کاستی های اطلاعات نامتقارن/ انتشار جلد دوم کتاب”فلسفه‌ی اقتصاد، مروری بر ادبیات”»

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۱۶ ۱۳۹۲/۱۱/۲۶

گپُ گفت با اهالی اقتصاد در صدد دارد هر پنجشنبه به سراغ چند نفر از کسانی برود که در فضای رسانه ای کشور کمتر مورد توجه قرار می گیرند.لذا در این قسمت به سراغ 4 تن از اساتید و فارغ التحصیلان اقتصاد رفته ایم و از احوال ایشان جویا شده ایم. متن پیشرو حاصل این […]

گپُ گفت با اهالی اقتصاد در صدد دارد هر پنجشنبه به سراغ چند نفر از کسانی برود که در فضای رسانه ای کشور کمتر مورد توجه قرار می گیرند.لذا در این قسمت به سراغ 4 تن از اساتید و فارغ التحصیلان اقتصاد رفته ایم و از احوال ایشان جویا شده ایم. متن پیشرو حاصل این گفت و گو با این عزیزان است.

دکتر عادل پیغامی و انتشار کتاب نیکوکاران بدکار با تحشیه و ویراستاری متفاوت 

دکتر عادل پیغامی
دکتر عادل پیغامی در مورد انتشار کتاب نیکوکاران بدکار گفت: بنده كتاب نیکوکاران بدکار را ويراستاري علمي و تحشيه كردم.در واقع توضیحاتی را در مورد موضوع کتاب در حاشیه آن نوشته ام.این کتاب توسط  آقاي چانگ، استاد اقتصاد توسعه دانشگاه كمبريج انگلستان در نقد نظريه‌هاي توسعه نوشته شده است.البته این نکته را باید اضافه کنم که این کتاب یکبار توسط انتشارات آمه منتشر شده است ولی در واقع ما زودتر اقدام به ترجمه اين كتاب كرده بوديم منتها فرايند ويراستاري و تحشيه آن طول کشيد لذا کتابی که اکنون با همین عنوان وارد بازار شده بدون حاشیه و توضیح اضافی است.کتابی که بنده بر آن حاشیه و توضیح انتقادی نوشته ام توسط نهاد کتاب خانه های ملی تا آخر امسال منتشر می شود معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) از طراحي سرفصلهاي علمی اقتصاد مقاومتي خبر داد و عنوان کرد:اقتصاد مقاومتي پايه‌هاي علمي فراواني هم در دانش اقتصاد و هم در تجربه‌هاي عملي كشورهاي موفق در دنيا دارد. متأسفانه خيلي‌ها در ايران فكر مي‌كنند، اقتصاد مقاومتي يك مقوله سياسي يا سياست زده يا صرفاً يك بحث تبليغاتي و رسانه‌اي است. در حالي كه تئوريها و تجارب اقتصاد مقاومتي در بين اقتصاددانهاي بزرگ دنيا، جايگاه بسيار بسيار عميقي دارد. بنده در حال يك پروژه‌اي براي طراحي ادبيات علمي اقتصاد مقاومتي هستم که این مجموعه انتشالله در سال آینده در قالب یک هندبوک منتشر خواهد شد. وی گفت:پروژه ديگري كه احتمالاً تا اوايل سال آينده نهايي مي‌شود ، بحث روش شناسی الگوی ایرانی اسلامی است. ما در روش‌شناسي الگوي ايراني اسلامي پيشرفت كاري را متدلوژيك انجام داديم كه انشاءالله اوايل سال در قالب کتابی منتشر خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در مورد آخرین حوزه مطالعاتی خود بیان داشت: اخیرا یکی از دوستان ام کتابی را با عنوان why nations fail از اروپا برایم فرستاد این کتاب به قلم اقتصاددان برجسته عاصم اوغلو استاد اقتصاد رشد ام ای تی تالیف شده که به تازگی با عنوان چرا کشور های شکست می خورند ترجمه و منتشر شده است .نکته  اساسی در این کتاب  اینجاست که کشورها زمانی پیشرفت می کنند که قوانین سیاسی و اقتصادی را طوری ساخته باشند که ظرفیت های هر شهروند را در جهت نوآوری ، سرمایه گذاری و پیشرفت ، آزاد کرده باشند.

دکتر عادل پیغامی؛داور بخش اقتصاد مقاومتی در باره فیلم های این بخش از جشنواره عمار افزود:من در بین فیلم های بخش اقتصاد مقاومتی مجموعه كارهاي خوبي را از فيلمسازان و مستندسازان داخلي خودمان ديدم و شنيدم ما ظرفيت بالايي داريم. ما اين ظرفيت را براي اقتصاد انقلاب اسلامي احيا نكرديم.اخيراً در حوزه انيميشن يك كاري را با همكاري سايت خامنه‌اي دات آي آر انجام دادیم،با عنوان اقتصاد دانش‌بنيان چیست؟ به نوعي تجربه اولي بود كه مي‌خواستيم نشان بدهيم براي انتقال منويات مقام معظم رهبري و راهبردهاي كلان مورد نظر ايشان و همين طور بحثهاي مربوط به اقتصاد اسلامي بايد از ظرفيت انيميشن هم استفاده بكنيم.

IMG_3082وی در پایان با اشاره به پایان نامه های بدیع در حوزه تعلیم و تربیت اقتصادی عنوان کرد:ما در طول دو سال گذشته در دانشكده اقتصاد يك گرايشي را  با عنوان گرايش تعليم و تربيت اقتصادي طراحي و اجرا كرديم.در این مقطع ما پنج‌تا دانشجوي فوق‌ليسانس داشتيم. اين دانشجويان پايان‌نامه‌هايشان را در عرصه تعليم و تربيت اقتصادي گرفتند. اين گرايش براي ما خيلي مهم بود. با توجه به اين كه بعد از نظريه‌پردازي يكي از اركان اقتصاد اسلامي حوزه رفتارسازي است و حوزه تعليم و تربيت معارف و گرايشات اقتصادي اسلامي است.در اين گرايش پايان‌نامه‌هاي اين پنج دانشجو به نوعي پايان‌نامه‌هاي بديعي محسوب مي‌شوند. يكي از آنها در عرصه الگوي تعليم و تربيت اقتصادي در الميزان كار كرده است. يكي در قالب طراحي الگوي تعليم و تربيت اقتصادي خاص فقرا و محرومين كار كرده. يكي در قالب الگوي تعليم و تربيت مالي اسلامي كار شده. همراه با نقد نظريه‌هاي غربي و الگوهاي غربي و يك پروژه در قالب نگاه به تصميم‌سازي و رفتار اقتصادي از منظر علوم شناختي با رويكرد اسلامي كار كرده است.دو مورد از اينهايي كه عرض كردم دفاع كردندو دو مورد دیگر در حال نگارش هستند. نفر پنجم اين مجموعه هم در حال تصحيح پروپروزال خود است. بنده در اين چهار موردي كه اسم بردم، سه موردش راهنما بودم. يك مورد هم مشاور.

 

حامد عبادی از مراحل پایانی نگارش پایان نامه خود با عنوان «نظریه ی طراحی و سازوکار»خبر داد.019

حامد عابدی در این باره گفت:در واقع پایان نامه بنده در خصوص کاربرد نظریه ی طراحی و سازکار در حوزه اقتصاد سیاسی و محیط زیست است دغدغة من برای پرداختن به این موضوع، مشکلاتی بوده که ما در اقتصاد کشورمان داریم. بحث اطلاعات نامتقارن و برخی از عقود اسلامی که ما در به  اجرا در آوردن آن به بحث اطلاعات نامتقارن می‌رسیم. مثلا اگر ما بخواهیم بازار مالی اسلامی داشته باشیم، قرار بر مشارکت است. باید طراحی این نوع از مشارکت به گونه ای باشد که از کلاهبرداری های احتمالی جلوگیری کند لذا در این جا بحث اطلاعات نامتقارن پیش می آید. عابدی که دانش آموخته ممتاز مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس بوده است در ادامه در خصوص تالیف مقالاتی در حوزه اقتصاد محیط زیست و اقتصاد سیاسی عنوان کرد:مقاله ای بنده در حال نگارش آن هستم،در حوزه تحلیل هزینه و فایده آب‌شیرین‌کن‌هاست. بررسی اینکه اگر بشود سیستم‌هایی را با نیروگاه‌ها تلفیق کرد و برای یک‌سری از مناطقی که مشکلات آبی دارند، مخصوصا مناطق جنوبی کشور، از آب‌شیرین‌کن استفاده کرد .در حوزه اقتصاد سیاسی هم کاری که در دست دارم مربوط می شودبه  خط لوله صلح و صادرات برق ما به کشورهای دیگر، مثل عراق است. در این مقاله هم رویکرد ما تحلیل هزینه ـ فایده است. اما موضوع اش به بحث‌های اقتصاد سیاسی ارتباط پیدا می‌کند.در همین خصوص کتاب های شاخص در حوزه اقتصاد سیاسی هم به نظرم کتاب اقتصاد سیاسی تطبیقی نوشته باری کلارک ، ترجمه دكتر عباس حاتمي که انتشارات کویر آن را منتشر کرده است بسیار مناسب و مفید است. حامد عابدی در پایان در خصوص موضوعاتی که دانشجویان برای پایان نامه خود انتخاب می کنند،گفت:زمانی که من در خصوص موضوع پایان نامه خود در حال تحقیق بودم به معضلی برخورد کردم آن هم این که معمولا بچه‌ها نسبت به انتخاب موضوعات مناسب کم‌لطفی می کنند. اکثر بچه‌ها دنبال پایان‌نامه‌هایی هستند که با سنجی کار می‌شودو سراغ حوزه‌های دیگر نمی‌روند.

سید حسین رضوی پور؛از انتشار جلد دوم فلسفه‌ی اقتصاد تا پژوهشی در حوزه فلسفه اقتصاد با رویکردی ابداعی IMG_29081

دکتر سید حسین رضوی پور،دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی در گرایش فلسفه اقتصاد،در مورد انتشار کتاب خود این چنین گفت:کتاب “فلسفه‌ی اقتصاد، مروری بر ادبیات” نوشته‌ی دنیل ام هاوسمن است که به گردآوری مقالات برتر فلسفه و روش‌شناسی اقتصاد از زمان آدام اسمیت تاکنون پرداخته است. جلد اول این کتاب شامل سه بخش اول کتاب است که اولی به مباحث کلاسیک از جان استوارت میل، مارکس، ماکس وبر و نظائر ایشان پرداخته و در بخش دوم و سوم نیز به ترتیب مقالات پیرامون روش‌شناسی اثبات‌گرایان و پوپری‌ها در اقتصاد، و مباحث روش‌شناختی پیرامون اقتصاد دستوری را گردآوری نموده است. بخش چهارم و پنجم این کتاب نیز که جلد دوم ترجمه این اثر را در بر خواهند داشت، ان شاء الله به زودی از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام منتشر خواهند شد.

وی در خصوص حوزه پژوهشی اخیر خود عنوان کرد:طی مدت پژوهشم در حوزه فلسفه اقتصاد و فلسفه علم، به رویکردی ابداعی در فلسفه علم علاقه پیدا کردم که هم اکنون در حال تلاش برای تعمیق مطالعاتم در این حوزه و تکمیل زوایای مختلف این رویکرد هستم.

رضوی پور در ادامه در مورد آخرین مقالات تالیفی خود گفت:در خصوص بازتاب این رویکرد جدید به علم دینی سعی شده است در مقاله‌ای با عنوان “بارتعریف علم و تقسیم‌بندی انواع گزاره‌های علمی” و همچنین مقاله “اقتصاد اسلامی و دوگانه‌ی اثباتی هنجاری” گنجانده شود این دو مقاله هم اکنون به رشته تحریر در آمده است  و در حال بررسی و داوری برای انتشار در نشریات علمی پژوهشی هستند. اگرچه هنوز به مرحله تدوین تز پایان نامه دکتری نرسیده‌ام اما فکر می‌کنم موضوع تز پایان نامه حقیر نیز در همین رابطه خواهد بود.

دکتر رضوی پور به عنوان نکته آخر در باره تدوین گزاره های اقتصاد اسلامی افزودند:نقطه جدایی و عزم اقتصاد اسلامی از اقتصاد غربی، نه تنها در مطالعات تجربی، بلکه در اختلافات دستوری در گزاره‌های فقهی هم نیست. بلکه منشا تفاوت و تمایز این دو نگاه به اقتصاد، در فلسفه‌، روش‌شناسی و معرفت‌شناسی اقتصاد است. به همین دلیل است که به جرأت می‌گویم هر تلاشی برای تدوین اقتصاد اسلامی، اگر متکی به مبانی روش‌شناختی و معرفت‌شناختی درستی نباشد محکوم به انحراف و التقاط است. فلذا فکر می‌کنم توجه به این حوزه از ضروریات امروز پژوهشگران علاقه‌مند به اقتصاد اسلامی است.

دکتر محمد جواد شریف زاده؛ از چگونگی شکل گیری نظام حقوقی در تمدن اسلامی می گوید  

دکتر محمد جواد شریف زاده که از سال 90 به سمت هیئت علمی دانشگاه امام صادق منصوب شده اند در خصوص حوزه ی نظامات حقوقی در اسلام گفت:بنده در سال 89 از دانشگاه تهران در مقطع دکتری فراغ التحصیل شده ام از ابتدای تحصیل در این مقطع بروی نظام های حقوقی بخصوص نطام های حقوقی اقتصادی تشکیل شده در صدر اسلام تحقیقاتی را انجام داده ام.در ادامه برای انجام تز دکتری خود بر چگونگی شکل گیری نظام حقوقی در تمدن اسلامی و تاثیر آن بر بازارها در صدر اسلام و تمدن اسلامی متمرکز شدم.

دکتر شریف زاده که در سال 91 کتابی تحت عنوان حقوق و اقتصاد در اسلام را تالیف کرده اند در مورد خصوصیات این کتاب افزودند: عنوان اصلی کتاب در واقع حقوق و اقتصاد در اسلام:مقدمه‌اي بر تحليل اقتصادي نهادهاي حقوقي اسلامي با تأکيد بر تاريخ صدر اسلام می باشد.هدف این نوشتار  تحلیل اقتصادی نهادهای حقوقی اسلامی با تاکید بر تاریخ صدر اسلام و با استفاده از مفهوم کلیدی «هزینه‌های مبادله» است. منظور از تحلیل اقتصادی، آن‌گونه تحلیل‌هایی است که قواعد و مقررات گوناگون حقوقی را با تکیه بر مفاهیم و روش‌های رایج در علم اقتصاد مورد بحث قرار می‌دهد و تأثیر این تعالیم را بر پدیده‌ها و وقایع اقتصادی نقد و داوری می‌نماید. استاد درس نظام های اقتصادی در دانشگاه امام صادق به عنوان نکته آخر عنوان داشتند:دانشجویانی که علاقه به مطالعه نقد های وارده بر لیبرالیسم اقتصادی دارند بهتر است کتاب دگرگونی بزرگ اثر کارل پولانی،ترجمه محمد مالجو که از آثار ماندگار در نقد لیبرالیسم اقتصادی است را حتما مطالعه کنند. این کتاب در سال 1944 تالیف شده اما به  تازگی به فارسی ترجمه شده و انتشارات پردیس دانش نیز آن را منتشر کرده است.دگرگونی بزرگ آنگونه که کارل پولانی در این کتاب توضیح می‌دهد، آن دگرگونی مفردی است که پیش از آنکه در عمل باعث دگرگونی‌های بزرگی شود ، در اندیشه به وجود آمد. آن دگرگونی مفرد، چیزی نیست مگر جدا کردن یا همان منفک کردن مقوله اقتصاد از سایر مقولات اجتماعی.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب