نشست«آرمان های اقتصادی انقلاب اسلامی »برگزار شد | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
به همت بسیج دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه:

نشست«آرمان های اقتصادی انقلاب اسلامی »برگزار شد

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۱:۰۸ ۱۳۹۲/۱۱/۲۰

به همت بسیج دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره)،امروز یکشنبه 20 بهمن ماه نشستی تحت عنوان بررسی آرمان های اقتصاد انقلاب اسلامی برگزار شد

انقلاب اسلامی،نه یک تحول سیاسی که یک انقلاب همه جانبه بود. جمهوری اسلامی به وقوع پیوست تا طرحی نو در اندازد و نظامی نوین بر مبنای اسلام ناب محمدی پایه ریزی کند.یکی از مهمترین برنامه ها و سیاست هایِ نظام جمهوری اسلامی از بدو پیدایش در بیست و دو بهمن ماه سال پنجاه و هفت، توجه به مسائل اقتصادی و به خصوص قشر مستضعف جامعه بوده است.

به همت بسیج دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره)،نشستی تحت عنوان بررسی آرمان های اقتصاد انقلاب اسلامی برگزار  شد.
در این نشست با حضور دکتر محمد خوش چهره نماینده سابق مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و دکتر محمد جواد نور احمدی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه ،از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳:۳۰ در آمفی تئاتر دانشکده(سالن شماره یک)برگزار شد

در ابتدا دکتر خوش چهره ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر ، مبحثی را پیرامون استقلال اقتصادی ارائه دادند.

 اهم مباحثی که ایشان در این نشست مطرح کردند بدین شرح است :11

  • استقلال اقتصادی عنصر هویت بخش نظام اسلامی است. مولفه ای که همواره با استقلال اقتصادی همراه است ، بحث خودکفایی است. البته عده ای معتقدند در عصر جهانی شدن صحبت از خود کفایی حرفی گزافه است.
  • در نظام اسلامی مبحث استقلال دارای دو بعد است. یک بعد مطالبه ی عمومی استقلال که عنصر اصلی شعار های ابتدای انقلاب بود. یک بعد هم به مثابه ی استراتژی نظام که همواره توسط رهبری نظام مورد تاکید بوده است.
  • اینکه مشاهده می شود استقلال به شعار اصلی مردم در اعتراضات علیه رژیم پهلوی تبدیل می شود، حاکی از وابستگی شدید کشور در تمام عرصه هاست.این امر هم ادعای ما نیست ، در خاطرات منتشر شده توسط مقامات وقت آمریکا (مانند خاطرات کارتر) ، در خاطرات مقامات دولتی وقت و خاندان پهلوی به کرات این وابستگی مورد اشاره قرار گرفته است.
  • اولین گام ما در راستای نیل به استقلال ، دستیابی به استقلال سیاسی بود که با ایجاد حکومتی متکی به رای مردم در تمام اجزا ، محقق شد. به اذعان دشمنان ملت ایران (مثلا نطق های چند هفته قبلا اعضای گنگره ی آمریکا) این استقلال سیاسی به یک الگوی جهانی بدل گشته است. مسیر رسیدن به استقلال سیاسی مسیری پر هزینه بود. ما در شرایطی حرف از استقلال سیاسی زدیم که تحت الحمایه بودن یکی از دو قطب شرق و غرب امری پذیرفته شده بود. به همین علت مبارزه با جمهوری اسلامی به محور اتحاد امریکا و شوروی تبدیل شد. وضع تحریم های اقتصادی ، ایجاد تفرقه در بین قومیت های ایرانی برای وابستگی به یکی از دو قطب و مهمتر از همه جنگ تحمیلی هشت ساله از هزینه هایی بود که ما برای نیل به استقلال اقتصادی پرداختیم.

حال این سوال مطرح است که علت ناکامی ما در استقلال اقتصادی و الگوسازی جهانی مانند عرصه ی سیاسی چه بوده است؟دراین باره به دو مولفه می توان اشاره کرد. عوامل خارجی مانند تحریم های اقتصادی ؛ و عوامل داخلی مانند عدم مدیریت درست تحریم ها ، عدم توجه به اسناد بالادستی (قانون اساسی ، بیانات امام و رهبری) ، عدم توجه به تعالیم دینی (شایسته سالاری ، توجه به تعهد مدیران ، توجه به عدالت اقتصادی و…).

  • راه رسیدن به استقلال اقتصادی همان امری است که مقام معظم رهبری در چند ساله اخیر مورد تاکید قرار داده اند ، اقتصاد مقاومتی. در ادبیات متعارف علم اقتصاد شاید اقتصاد مقاومتی بی معنی باشد ولی در ادبیات مدیریت استراتژیک مفهوم بسیار مهمی است.استقلال اقتصادی و خودکفایی در ادبیات اقتصاد مقاومتی ، خودکفایی کورکورانه در تمام ابعاد نیست ، بلکه به معنی کاهش وابستگی های تهدیدزا است. مثلا بسیاری از کشورها سعی می کنند منابع استراتژیک خود(مانند انرژی) را از چند کشور تامین کنند که این امر ریسک را کاهش می دهد. اقتصاد مقاومتی از منظر تاریخی هم بی سابقه نیست، پس از شوک نفتی کشورهای غربی با وجود گران بودن انرژی های نوین در مقایسه با نفت به گسترش این بخش رو آوردند یا منابع استراتژیک نفت ایجاد کردند که تا چند ماه نیاز آنها را تامین کند.

دکتر نوراحمدی هم در ابتدای صحبت هایشان ضمن تبریک ایام دهه فجر ، برای ارواح طیبه امام و شهدا علو درجات را مسئلت کردند.

اهم مباحثی که ایشان پیرامون عدالت اقتصادی مطرح کردند بدین شرح است :12

  • عدالت اقتصادی باید در چارچوب نظام اقتصادی تعریف شود که نظام اقتصادی سازوکار روابط اجتماعی است که به تولید و توزیع و مصرف اشتغال دارد.
  • سوالی که می توان در این امر مطرح کرد این است که این روابط باید طبق چه اصولی شکل بگیرد؟ طبق فرموده ی حضرت امام هدف عالیه انبیا تحقق عدالت اجتماعی بود پس در نظام اسلامی این ترتیبات اجتماعی باید در جهت اجرای عدالت ساماندهی گردد.
  • جمهوری اسلامی باید مکانیزم تحقق ترتیبات عدالت محور باشد که اهم آن در سه حوزه است.  یکی حوزه تدوین قوانین عادلانه ، یکی اجرای عادلانه قوانین و دیگری حسن نظارت بر اجرای قوانین است.

اینکه ما امروز نواقص بسیاری در تحقق عدالت می بینیم به دلیل مشکلات نهاد های حکومتی و قوانین اجرایی است. علاوه بر این نظارت صحیحی بر اجرای عدالت صورت نمی گیرد.

  • عدالت اقتصادی باید به توزیع متوازن درآمد ها منجر شود ، ضعف های تقنینی و اجرایی و نظارتی ، انحصارات اقتصادی که تقنین و اجرا را تحت تاثیر قرار می دهند و… اموری هستند که مانع تحقق عدالت اند.
  • دکتر نوراحمدی در پاسخ به سوالی در مورد میزان تحقق عدالت در جمهوری اسلامی عنوان داشتند که عدالت مولفه ای اخلاقی است نه عددی. با این حال با بررسی ها، مشاهده می کنیم که نسبت به قبل از انقلاب پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این عرصه رخ داده ولی در قیاس با آنچه باید باشد و آرمان های انقلاب فاصله ی زیادی داریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب