صدا،دوربین،اقتصاد_1 | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
مروری بر فیلم های مستند تولید شده در حوزه اقتصاد

صدا،دوربین،اقتصاد_1

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۶:۲۲ ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

در این مطلب قصد داریم مجموعه ها فایل های تصویری اعم از فیلم کوتاه،انیمیشن،مستند و… را برای آشنایی بیشتر آثار معرفی مختصری نماییم و در مرحله بعد هم در صدد داریم بسته هایی با موضوع اقتصاد در قالب فایل های تصویری در اختیار دانشجویان دانشکده های اقتصاد سراسر کشور قرار بدهیم

در این مطلب قصد داریم مجموعه ها فایل های تصویری اعم از فیلم کوتاه،انیمیشن،مستند و… را برای آشنایی بیشتر آثار معرفی مختصری نماییم در مرحله بعد هم در صدد داریم بسته هایی با موضوع اقتصاد در قالب فایل های تصویری در اختیار دانشجویان دانشکده های اقتصاد سراسر کشور قرار بدهیم

لازم به ذکر است این بخش در حال تکمیل می باشد 

1) مستند شغل درونی ، inside job

poster

فیلم مستند Inside Job تجزیه تحلیلی جامع از بحران مالی دنیا که تقریبا از سال ۲۰۰۸ آغاز شده است نشان می دهد. جایی که بحران مالی ۲۰ تریلیون دلاری میلیون ها شهروند را بی کار و بی خانمان کرد. پس از رکود گسترده اقتصادی جهان پیش از جنگ جهانی دوم این بزرگ ترین بحران مالی جهان بود. در طی آن تعدادی از معتبرترین بانک های سرمایه گذاری به اجبار اعلام ورشکستگی کردند و بازار های مالی دنیا به شدت سقوط کرد. در سپتامبر ۲۰۰۸ سقوط AIG بزرگترین شرکت بیمه ای جهان بحران را شدت بخشید.

نگرانی شبانه روزی بازارها را گرفته بود و با سقوط بورس های آسیایی بزرگترین افت تاریخ رقم خورد. ارزش سهام شرکت ها به طور متوالی کاهش داشتند که این امر در نتیجه میلیاردها دلار هزینه جهانی در بر داشت و این بحران البته کماکان ادامه دارد.

این مستند توسط چارلی فرگوسن کارگردانی شده است وی بعد از ساخت مستندی درباره جنگ عراق با نام هیچ انتهایی در هدف نیست این بار دست به ساخت مستندی آتشین و بی پرده زده است که پر از اطلاعات محرمانه و جالب توجه  درباره بحران اقتصاد جهانی است.این فیلم مستند با نشان دادن بیانیه ای آغاز می شود که راوی آن صدای آرام مت دیمون (هویت بورن) که می گوید پیشرفت بحران یک تصادف نیست. او به عنوان نتیجه گیری می گوید که حتی 1% از بزرگترین صاحبان سرمایه در دنیا در میان حامیان بی شمار فیلم نخواهند بود!

بحران اقتصادی سال 2008 میلادی باعث شد میلیون ها نفر شغل و خانه ی خود را از دست بدهند. این اتفاق معمولاً به خاطر کمبود حقوق، بانک ها و شرکتها و کارخانه های اجاره ای اتفاق افتاد. این مستند درباره تمام دانش و فهم ما از اقتصاد است و مهمتر از این این  به ما می فهماند که ماچیزی از اقتصاد و روابط پنهان و پشت پرده آن چیزی نمی دانیم.

این مستند به پنج قسمت عمده تقسیم می شودکه در قسمت اول با نام چگونه به این جا رسیدیم به واکاوی علل بحران مالی اخیر می پردازد در این بخش فرگوسن به سراغ کشور ایسلند می رود و سعی دارد با نشان دادن وضع گذشته و حال موسسات مالی این کشور به علل بحران در کشور ایلسند دست پیدا کند.

در بخش بعد که به نام حباب نام گذاری شده است در واقع به موضوع بسیار مهم تشکیل حباب در بازار سرمایه اشاره دارد و در ادامه به چگونگی انتقال این حباب به بازار بورس می پردازد

large_insidejob

در بخش سوم این مستند که بحران نامیده شده است در واقع به وجود یک بحران خاموش در سیاست های اقتصادی چند سال اخیر ابر قدرت های اقتصادی جهان اشاره دارد.

در بخش چهارم  با عنوان مسئولیت؛فرگوسن با دادن پالس هایی خواستار به هوش آمدن کسانی است که به نوعی در این بین مقصر اتفاق هایی هستند که بر سر کشور ها و مردم آنها آمده است.

در بخش پایانی فرگوسن سعی در جمع بندی مستند خود دارد و می کوشد که تبیین کند که در حال حاضر ما در چه شرایطی هستیم لذت عنوان بخش پایانی اکنون ما کجا ایم نام گرفته است.

شغل درونی یک سری از مصاحبه ها و مقالات با تعداد زیادی از افراد و مسئولین  ارائه می کند. از اداره دادگستری گرفته تا دانشکده علوم اقتصادی و ریاست حفاظت فدرال (اف. بی. آی) و مجلس قانون گزاری امریکا. شغل درونی هیچکدام از مصاحبه ها را بر دیگری برتری نمی دهد (بر خلاف مایکل مور که نظر موافقانش را طولانی تر و با توضیحات بیشتر پخش می کند.) این یک مستند زنده، خنده دار، شجاعانه و زهرآگین برای کسانی است که باعث انجام این بحران شده اند.

چارلز فرگوسن کارگردان این اثر لایه های طمع ورزی افراد مسئول را به ما نشان می دهد. به عنوان مثال چابلوسی «گوردون گکو» را همتراز کارهای کثیف «گولدنمن ساچز» قرار می دهد که پول فراوانی از طریق فروش مشتری ها و شرکت های کم بنیه مالی و شرط بندی علیه آنها در بورس و.. به دست می آورد!

نوک کنایه های مستند شغل درونی به طور واضح زدوبند و باند بازی بین نمایندگان و دستگاههای حکومتی را نشان می دهد. شرکت های عظیم ارائه دهنده خدمات اجتماعی  و گروه بیشمار باند های داخلی  که به قول خودمان هم از توبره می خورند و هم از آخور!

InsideJobFerguson

به صورت خلاصه شغل درونی رابطه بین دلال ها، حقوق، کارمندان و حکومت، و همچنین نبرد بین دانشگاه های بزرگ اقتصاد در دنیا مثل هاروارد و کلمبیا را به ما نشان می دهد.

فرگوسن با این فیلم به ما می گوید که نه تنها مشکلات اقتصادی جهان، بلکه بحران ها و جنگ ها و.. به خاطر مادی شدن روابط بین انسان ها و از بین رفتن روابط  انسانی بین آدمها است. به خاطر رشد روز افزون نظام سرمایه گذاری است. به خاطر عشق دستیابی به نیاز های مادی مانند قدرت و ثروت زیاد بین ابنای بشر است.

در واقع این مستند  آخرین پرده از رسیدگی به بحران اقتصاد جهانی است که نشان دهنده عدم پایبندی بر استمرار مسئولیت اخلاقی در کار، وجود  رؤسای  جدید و خیال پرداز در راس امور، و همچنین سخنرانی و حرف زیاد و عمل کم!

2) مستند بانک، جنگ با خدا 

در این مستند در ابتدا به چگونگی شکل گیری اقتصاد پول مبنا بر پایه بانک(اقتصاد بانک محور)، در غرب اشاره گردید و اینکه چگونه پس از پیروزی انقلاب اسلامی این جریان به ایران وارد شد. همچنین در این میان صحبتهای اساتیدی چون دکتر حسن عباسی، علی اکبر رایفی پور در خصوص معایب و نتایج سوء سیستم اقتصادی پول مبنا بررسی می گردد.                                                    .
در آخر این فیلم مستند نیز به نتایج تحقیقاتی برای مدل جایگزین نظام اقتصادی(سیستم اقتصادی برکت مبنا) پرداخته می شود. شما می توانید مستند بانک، جنگ با خدا را با کیفیت بالا و حجم مناسب و کمتر از منبع اصلی در ادامه مطلب دریافت کنید.Bank_Jange_Ba_Khoda

کار یهود، سیستم طراحی کردند وقتی می روید بانک اتوماتیک شما نزول ده یا نزول خور می شوید! دوستان مدیر اجرائی در کشور، جنگ با خدا را مدیریت نکنید ، دوستان رسانه ای، جنگ با خدا را تبلیغ نکنید! حرام خوار! جلوی امام زمان اش صف می کشد، نطفه حرام سر امام زمان اش را می برد! هوشیار باشد شیعیان امام زمان! این دو برنامه در ایران در حال اجراست!!! اول نسل حرام خوار با رشوه و نزول، بدانید بعد از نسل حرام خوار نسل حرام زاده بوجود می آید…!!! چطور ممکنه مثلا در همچین جامعه ای که اقتصاد اش سر تا ته آن ۳۰۰میلیارد دلار است ،

5نفر ۱۰نفر آدم راه می افتند در ۵سال از سال ۱۳۸۵تا به امروز ۳۰۰۰میلیارد در آن اختلاس می کنند!!! شما اعتماد و خوبی و صداقت را شب تا صبح تبلیغ می کنید ، نقدینگی را در جامعه از دست مردم در می آورید، یک نفر می خواهد ۱میلیون تومان وام بگیرد، ۱۰نفر ضامن باید بیاورد ، اما یک کسی راست راست راه می رود ۳۰۰۰میلیارد می خورد !!! اگر به اسم دین دارید حکومت می کنید اگر به اسم دین این مردم دارند سختی می کشند، اگر این مردم صبح تا شب رو به خدا می ایستند در نماز پنجگانشون، اگر وسط گرمای تابستان روزه می گیرند، این مردم اعتقاداتی دارند که به من و شما اعتماد کردند.

این پدیده جنگ با خداست و ما در مقابل جنگ با خدا ایستاده ایم ، در این جنگ ، جنگ نرم هیچی نیست جز اینکه جنگ با خدا دارد رخ می دهد و شما یا این سو هستید یا آن سو و بخش نظاره گری وجود ندارد . . .

ما اکنون در دوره ای به سر می بریم که مشکلات بیشماری گریبان بشر را گرفته است در حالی که انتظار بر آن بود با پیشرفت تکنولوژی جامعه بشری رو به سعادت مندی گام نهد. این حداقل آرزوی انسان هایی بود که افسار خود را بطور کامل در اختیار سردمداران ، بنیانگذاران و مبلغان تجدد قرار داده بودند، برنامه ریزی حکمرانان مستکبر شیطان پرست حاکم بر دنیا چنان بود تا انسان جای خدا، خود را محور امور قرار دهد، اما . . .

سخنان بالا تنها بخشی از سخنرانی ها دکتر عباسی و رائفی پور پیرامون بانک می باشد که این مستند به طور دقیق به مو شکافی پدیده بانک ، جنگ با خدا پرداخته است.

3) فیلم مستند غروب غرب 

Ghorub_Gharbبررسی ساختارهای موجود در نظام سرمایه داری نشان می­دهد که برخی از مبانی اصلی سرمایه داری مانند نرخ بهره، با آموزه­های ادیان آسمانی، مخالفت دارد؛ از اینرو بسیاری از روحانیون مسیحی در کشورهای غربی انتقادات جدی به نظریه سرمایه داری وارد می­کنند. رواج فرد گرائی یا اومانسیم، تغییرات وسیعی را در علوم اجتماعی و حتی مذهب کشورهای غربی بوجود آورده است، از سوی دیگر، نفوذ سرمایه داران در عرصه قدرت به تدریج عمیق و ریشه دار شده است، به طوریکه اگر زمانی سرمایه داران به صورت فردی یک سیاستمدار را مورد حمایت قرار می­دادند، اکنون جریان سرمایه داری جریانات سیاسی را ابزار کار خود قرار داده و تصمیمات و خواسته­های سرمایه داران توسط دولت­ها و نهادهای سیاسی اجرائی می­شود.

مستند غروب غرب، به بررسی عوامل و ریشه­های بحران اقتصادی غرب و به­خصوص ایالات متحده و همچنین رکود اقتصادی، بحران مالی و سرمایه، وضعیت کارگران، افزایش شمار بیکاران، افزایش میزان بدهی آمریکا، عملکرد اقتصادی اوباما و ناامیدی از شعار تغییر، وضعیت وال استریت در اقتصاد آمریکا و راه حل نهایی این بحران می­پردازد.

لازم به ذکر است در این مستند ازحضور کارشناسان اقتصادی از جمله دکتر رزاقی بهره برده است.این مستند توسط شبکه یک تهیه و تنظیم شده است

4) مستند فروپاشی ، collapse

collapse-2009-cover-b

فروپاشی کابوس امریکایی هاست. آمریکایی که در رویای آمریکای دهه 70 میلادی غرق بود و بهشت روی زمین را جایگزین بهشت آسمانی وعده داده شده می دانست، حال در باتلاق فروپاشی دست و پا می زند. چه کسی 10 سال قبل تصور می کرد امریکای سرور دنیا کارش به جایی برسد که مردمانش با 16هزارمیلیارد دلار بدهی بدهکارترین مردم جهان باشند و کشوری که مرفه ترین مردم جهان را  داشت به حدی از بیچارگی برسد که فقرا بر ضد اغنیا در آن کشور قیام کنند.  شما را به دیدن مستندی دعوت می کنیم که ترسناک ترین فیلم تاریخ آمریکاست!

مستندهای بسیاری در مورد بحران اخیر اقتصادی آمریکا ساخته شده اند. این مستندها چند ویژگی دارند: اولا همه آنها به دست خود آمریکایی ها و یا بعضا موسسات مساله دار آمریکایی مثل بنیاد راکفلر، بنیاد جرج سوروس صهیونیست، گروه بیلدربرگ و … ساخته شده اند که این مساله را به ذهن متبادر می سازد که نظام حاکم در آمریکا به دنبال قبولاندن یک تفسیر مطلوب از بحران مذکور به همه جهانیان است. تفسیری که در آن بحران سال 2008 نه ناشی شده از ذات لیبرال دموکراسی و کاپیتالیسم که ناشی شده از یک سری اشتباهات تاکتیکی در بازه زمانی قبل و بعد از بحران مذکور است. ثانیا بسیاری از این گونه مستندها بحران مذکور را نه آغاز چالش جدی در تمدن غرب که در حد یک بحران موقت چندساله معرفی می کنند که با یک سری اصلاحات در ساختار نظام حاکم بر آمریکا این کشور دوباره به روزهای اوج خود باز خواهد گشت.مستند “فروپاشی” نگاهی متفاوت به بحران سال 2008 دارد. در این مستند مایکل راپرت مامور سابق سازمان سیا با بررسی علمی بحران سال 2008 و قابل پیش بینی بودن آن این بحران را نه یک بحران بلکه آغازی برای فروپاشی اقتصاد آمریکا می داند. فروپاشی ای که ناشی از ذات کاپیتالیسم و مصرف گرایی بی نهایت است.

در این مستند مایکل راپرت مفهومی به نام “قله نفت” را مطرح می کند و اینکه دوران انرژی ارزان به پایان رسیده است. راپرت دورانی را پیش بینی می کند که دلار آمریکا به حدی از بی ارزش بودن می رسد که  مردم آمریکا باید برای تهیه یک قرص نان هزاران دلار را بپردازند.

شاید بتوان مهمترین قسمت مستند را که آن را شاخص می کند جایی دانست که راپرت می گوید:” من معتقدم تکبر بزرگ بشر است که باعث شده بشر اين هزينه را بدهد و آن باور به اين است که انسان واقعا مي تواند خدا بشود

 5) مستند کاپیتالیسم؛یک داستان عاشقانه ، THE CAPITALISM ALOVE STORYCapitalism_a_love_story_poster

کاپیتالیسم؛یک داستان عاشقانه نام یک فیلم مستند به کارگردانی مایکل مور محصول سال 2009 آمریکا به مدت 127 دقیقه می باشد

این مستند جریانات بانکی و سرمایه داری آمریکا را به شدت به چالش میکشد و از آن انتقاد می‌کند و در نهایت کاپیتالیسم را همچون شیطانی که که هیچگاه به دام نمی‌افتد تشبیه می کند.

خود مور درباره کاپیتالیسم می گوید:

اساساً ما قانونی داریم که قماربازی و شرط‌بندی را غیر قانونی می‌داند. اما به وال استریت اجازه می‌دهیم همین کار را انجام بدهد و با پول مردم بازی کند. بازار پولی و مالی چیزی فراتر از مقررات نیاز دارد و باید ساختار آن کاملاً تغییر کند.دمکراسی ورزشی نیست که فقط تماشاگر داشته باشد، بلکه همه باید در آن مشارکت کنند. اگر ما در آن مشارکت نکنیم، دیگر دمکراسی نیست. بنابراین سقوط یا صعود باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نه بر اساس عملکرد او، بلکه بر اساس میزان حمایت ما از او رقم می‌خورد.

مور در این باره می گوید :هدف اصلی من از ساخت این فیلم ایجاد سرگرمی بود، اینکه بتوانم با این فیلم باعث شوم تا شما کمی بخندید، یا کمی گریه کنید و یا کمی فکر کنید، هر کدام از این نتایج مرا خوشحال خواهد کرد.

این مستند بر علیه نظام سرمایه داری و به ویژه باند اقتصادی که رویکرد سیاسی بخود گرفته و با استراتژی دادن وام در ازای ارزش خانه، طبقه متوسط را بیچاره کرده و بی خانمان می سازد و از این راه (وام دادن با اقساط بیش از توان) خانه را که در گرو بانک است به چنگ در آورده و طبقه متوسط را از دستاندازی به سیاست  بازداشته و کمک در خور توجهی به نظام حاکم می کنند.

moore_1147523a

مایکل مور در این فیلم نشان می دهد که چگونه دولت و حاکمیت در اختیار وال استریت و بانک های بزرگ است و  بیان می کند که یک کودتای اقتصادی رخ داده است و دولتمردان سر سپردگان بانکداران بزرگ هستند و عملا کارهای نیستند.

به نظر من این طوفان در سالهای آینده کشور ما را هم در بر خواهد گرفت هنوز بانکهای خصوصی به آن درجه از درایت (در نگرش اقتصادی) و  کج اندیشی (در نگرش انسان دوستانه) نرسیده اند که سعی کنند وامی با بهره 12 درصد در ازای خانه افراد بدهند و کاری هم نداشته باشند که وی می تواند این وام را بپردازد یا نه. تازه اگر نتواند بپردازد به نفع بانک خواهد بود اصلا بانک دنبال این است که وامی بدهد که فرد نتواند بپردازد تا بتواند خانه و املاکش راتصاحب کند

6) انیمیشن های داستان مواد ، the story of stuff

در این قسمت به معرفی 5 انیمیشنی که به نوعی با موضوع اقتصاد جهان در ارتباط می باشند می پردازیم.این مجموعه که با داستان مواد معرفی شدند شامل 6 بخش  که عبارتند از وسائل الکترونیک،بطری های آب،منابع محیط زیست،کره زمین،بهداشت و آموزش می باشد

sbsb

در بخش وسائل الکترونیکی مجری و یا راوی به روند تولید وسائل الکترونکی و برقی می پردازد و در ادامه به مصرف زدگی جوامع که توسط شرکت ها و کمپانی های بزرگ بر مردم جوامع تحمیل می شود اشاره می کند.در این انیمیشن ما شاهد این هستیم که کمپانی های بزرگ با در دست گرفتن رسانه های تبلیغاتی مردم را وادار به مصرف کالا هایی تولیدی خود می کنند.

در بخش بطری های آب وارد حوزه بطری های آب معدنی که هم اکنون بسیار رایج شده است و به واقع باعث آلودگی محیط زیست شده اند و این در حالی ایست که در پس تبلیغات پر زرق و برق کمپانی های بزرگ در نهایت خود آلوده کننده اصلی محیط زیست می باشند.

در بخش منابع محیط زیست به تخریب کره زمین توسط شرکت های بزرگ اشاره دارد.

در بخش کره زمین به این نکته اشاره دارد که با افزایش استفاده بی حد و حصر ما از منابع موجود بروی زمین باعث از بین رفتن این منابع می شود.

در بخش بهداشت در واقع به مواد شیمایی مصرفی در زندگی امروز اشاره دارد.

آموزش موضوع آخری هست که مجموعه داستان مواد به آن پرداخته است.

7) مستند نبرد خاموش

1369599407.4637_poster1-editted

 نبرد خاموشی مستندی است درباره تحریم و تبعاتی که بسته شدن درهای واردات بر سر اقتصاد ایران آورده است. مسائلی مثلافزایش قیمت ارز و کمبود نقدینگی که باعث جهش ناگهانی قیمت کالاها حتی در مورد کالاهای تولیدی در داخل کشور شده مورد توجه سازنده این اثر قرار گرفته.این مستند به حوزه های متعددی که تحریم در آنها اثرات مشخص و ملموسی داشته سرک کشیده است. از جمله این حوزه ها صنعت خودرو است که نوسان ارز باعث دشواری در تهیه قطعات و گران شدن قیمت خودرو شده و تبعاتی چون بیکاری را هم در پی آورده است.

مهم تر از خودرو، صنعت دارو است که تحریم در آن باعث کمبودهای خطرآفرینی برای بیماران شده است. داروهای بیماران خاص مثل داروهای هموفیلی یا حتی تولیدات ساده ای مثل شیرخشک و داروهای معمولی پس از تحریم با کمبود مواجه شده اند و این اثر ملموسی از روابط بین الملل بر زندگی مردم عادی بوده است.در اثنای فیلم یکی از کارشناسان ادعا می کند که پس از تحریم سطح دسترسی به دارو حتی به یک سوم کاهش پیدا کرده، وی می گوید: غرب البته تا می تواند علنا اعلام نمی کند که دست به تحریم دارو زده بلکه برای مسیرهای دسترسی ایران مشکلات جدی را ایجاد می کند و عملا دسترسی ایران به بسیاری از داروها را غیرممکن می سازد.

کارشناس دگیری در یکی از داروخانه های مرجع می گوید که شاید تا 50 ـ 60 درصد نسخه ها پس از تحریم برگشت می خورد. فیلم حتی به یک نمونه از تلفات تحریم هم می پردازد؛ یک جوان عشایری (منوچهر اسماعیلی) در روستاهای اطراف دزفول که به دلیل نرسیدن داروی به موقع جانش را از دست داده است.

«نبرد خاموش» تلاش می کند در صحبت با کارشناسانی چون محمد شریعتمداری گریزی هم به تحریم های زمان جنگ و دشواری هاییکه کشور در آن زمان بر اثر تحریم ها تحمل کرده ـ حتی تحریم های مربوط به غذا و دارو ـ بزند و سابقه ای از آثار تحریم بر سیاست و اداره کشور را در سالهای گذشته تصویر کند.از نظر «نبرد خاموش» یک نوع نگاه مثبت به تحریم هم امکانپذیر است که آزاد شدن ظرفیت ها برای استقلال و خودکفایی را در بر دارد. تولید کنندگان در شرایط تحریم به فکر رقابت با تولید کنندگان خارجی می افتند و مصرف کننده داخلی نیز در شرایط تحریم مجبور می شود که به کالای داخلی رو بیاورد.

دو نمونه عینی از این شکل مبارزه در نبرد خاموش ثبت شده است؛ یکی شیرهای سرچاهی نفت که به دست شرکت پتک شیراز که بیش از 200 قطعه را برای اولین بار در کشور تولید کرده اند ساخته شده، و فعالان این شرکت هم کسانی هستند که در جبهه های جنگ سابقه رزم داشته اند.نمونه دیگر شرکت سینوژن، یکی از شرکت های بیوتکنوژی است، که برای بیماران خاص مثل ام اس و نارسایی های کلیوی و سرطان و پوکی استخوان و … دارو تولید می کنند. با اینکه دانش بیوتکنوژی از بیست سال گذشته برای ایران تحریم بوده اما این شرکت به موفقیت های ارزنده ای در ساخت دارو دست پیدا کرده است.

«نبرد خاموش» به سراغ مردم و درددل هایشان هم می رود و حاوی مصاحبه های تلخی از فشار گرانی ها و بیکاری به مردم است. این فیلم حتی تصاویری از اغتشاشات بازار در مهرماه 91 و پس از نوسانات شدید قیمت ها نمایش می دهد و به ناکارآمدی ساختار نظارتی برای مهار قیمت ها در بازار می پردازد.
بخشی از ضعف کشور در این مستند به بی اعتنایی به مدیریت کلان اقتصادی ربط داده می شود، به این معنی که عده ای هنوز باور ندارند که یک جنگ تمام عیار اقتصادی اتفاق افتاده، بنابراین فرصت هایی که برای اصلاح اقتصاد کشور ایجاد شده، و یکی از آنها کاهش وابستگی به نفت بوده، هنوز به شکل جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

8) مستند دکترین شوک ، THE SHOCK DOCTORINE 

shock2

 در سال ۲۰۰۹، دو مستند ساز انگلیسی به نامهای مت وایتکراس و میشل وینترباتم مستندی بر اساس کتاب دکترین شوک و با حضور نویسنده اش ساخته اند.کتاب «دکترین شوک» (The Shock Doctrine) نوشته پژوهشگر و روزنامه نگار آمریکایی «نوآمی کلاین»  که در سال ۲۰۰۷ میلادی منتشر شده است از جمله کتابهایی است که در طول دوره حلقه مطالعاتی چند بار به آن ارجاع و استناد شده است.

خانم نائومی کلاین در این مستند «دکترین شوک» و سواستفاده کورپوریشن‌ها (ابر شرکت‌های چند ملیتی) در استفاده از حوادثی چون، جنگ، حملات تروریستی، کودتا و حوادث طبیعی که از آن به عنوان شوک اول یاد می‌کند. در مرحله دوم، بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ با استفاده از قدرت سیاسی و سیاست‌مداران وابسته به خود، با انجام طرحی برنامه ریزی شده و با کاشتن بذر ترس از بُهت و پریشانی و سر در گمی مردم در آن لحظات استفاده کرده و شوک دومی را که چیزی جز تغییرات رادیکال اقتصادی و سیاسی نیست بوجود می‌آورند. در این میان افرادی که با موج دوم شوک، به مقابله برمی‌خیزند با شوک سومی که شامل پلیس، ارتش، زندان و بازجوئی است روبرو و سرکوب می‌شوند.

بخش هایی از این مستند:

روانپزشکی بر روی بیمارانش شوک درمانی را اجرا می کند و همین نسخه ای می شود برای میلتون فریدمن روانی! تا با اقتصاد کشورهای بسیاری همان کند که دکتر کمرون با بیماران روانی اش انجام می داد. و باز هم این سازمان های جاسوسی همیشه در صحنه! غربی هستند که مجری چنین اقدامات مشمئز کننده ای می شوند.و باز هم مستندی که اثبات کند که این جهان تبدیل به دنیایی شده که کشورها یا گرگ اند و یا گوسفند. این واقعیت قرن های اخیر جهان ماست چه نوامی کلین آنها بگوید و چه سید مرتضی آوینی ما!

باید یک شیلیایی بود تا فهمید که تحمل سالها حکومت کودتای پینوشه و موش آزمایشگاهی شدن برای نظریات میلتون فریدمن چه طعمی دارد. باید یک پسر آرژانتینی باشی تا درک کنی که وقتی یک پسر آرژانتینی می فهمد که مادر واقعی اش یک مخالف حکومت کودتایی ژنرال ویلدا بوده و بلافاصله بعد از به دنیا آمدن او کشته شده است و او سالها به دست خانواده های طرفدار این رژیم خونخوار بزرگ شده، چه حالی دارد. باید یک عراقی باشی تا…

9) انیمیشن پول،عامل بدهی  Money As Deb Documentary

SVDSZفیلم مستند انیمیشنی Money As Debt که توسط هنرمند کانادایی “پل گرایگنان” ساخته شده است به سوالاتی که شاید در هیچ آموزشگاه یا رسانه ای به آن جوابی داده نشده پاسخ می گوید.سرمنشا پول از کجاست؟!سوال اصلی که در این مستند انیمیشنی به آن پاسخ داده می شود در این فیلم مستند، “گرایگنان” فرآیند خلق پول توسط بانک ها و منشا تاریخی آنرا به سادگی و زیبایی هرچه تمامتر به تصویر می کشد و در مورد ناپایداری و خطر فروپاشی این سیستم هشدار می دهد.

در این مستند گرایگنان با یک دید با چارچوب ذهنی مشخص و ساده در مورد سیاست های نظام پولی و سیستم چرخه ی پول و اعتبار  نکاتی را به تصویر کشیده به سادگی نشان می دهد که چگونه بانک ها و افراد دارای نفوذ در این حوزه، همه چیز را تحت کنترل خود دارند.

10) مستند دیکتاتوری دلار ، Dollar Dictatorship

KHL این مستند آمریکایی در واقع یک ویدو گرفای است در مورد قدرت پول آمریکا یعنی دلار.قدرتی که به وسیله آمریکا بر کشور های دیگر تحمیل شده است این نظام پولی یکجانبه، ثروت های همه کشورها را در امریکا تخلیه می کند. دنیا هم در ازایش فقط کاغذ می گیرد و مشغول است و راضی هم هست. چون می داند اگر عرضه کند، قبول می کنند. ما راضی به دلاریم، چون به چینی ها اگر بدهیم قبول می کنند. آنها قبول می کنند چون ژاپنی ها از آنها قبول می کنند و… لذا پول پیش ما می ماند. نیاز به آن هم بیشتر می شود.ویدوگرافی دیکتاتوری دلار سه سناریوی محتمل برای آینده ی نظام پولی بین المللی با پیش فرض سقوط دلار در مبادلات جهانی را بررسی می کنداین کلیپ توسط  مجمع جهانی اقتصاد تهیه و تنظیم شده است.

 

 

11) مستند بقا ، Survival

DCDدر اين مستند آمريکايي از عدم نظارت جدي روي بانک ها و نقشي که نظام کنوني بانک داري در سرمايه داري ايفا مي کند پرده برداشته شده است.

 

 

 

 

 

12) مستند تصاحب شده ، OCCUPY

FBDSمستند تصاحب شده و مستعمل محصول سال 2012 بدنبال به چالش کشیدن نظام سرمایه داری دردوران معاصر می پردازد.داستان شکل گیری این مستند از زمانی آغاز شد که جنبش اشغال وال استریت با شعار وال استریت را اشغال کنید در مرکز سرمایه مالی جهانی آغاز شد و جهان را به جنبش سراسری به سرمایه داری تبدیل کرد.«تصاحب شده و مستعمل» براساس تصاویرِ پراکنده، و در عین حال مرتبتِ اینترنتی سر و شکل گرفته، و به‌دنبالِ پاسخِ این پرسش اساسی است که:انسان چگونه در حالی‌که از عذاب و گرفتاری می‌گریزد با دست خود برای خود عذاب می‌آفریند؟ قرارگرفتنِ انسانِ معاصر در جایگاه مصرف‌کننده‌ای دایمی آفرینندۀ این زجر است. هر کدام از انسان‌ها قواعدی فردی دارند و کم و بیش با حفظ آن در بستر قواعدی اجتماعی زندگی می‌کنند؛قبل از این‌که مستند «تصاحب شده و مستعمل» ساخته شود، در سال 2003 دو مستندساز به نام‌های مارك اچبر و جنيفر ابوت در فيلمِ «شركت چندمليتي» نشان دادند که شكل‌گيري و پيدايش شركت‌هاي فراملي در قرن بيستم يكي از مناقشه‌برانگيزترين پديده‌هاي اقتصاد جهاني بود.«تصاحب شده و مستعمل» فیلمی است دربارۀ انسان و جهانی که انسانِ معاصر برای خود ساخته، و همچنین مبارزه و رو در رویی کنونیِ او با این جهان.

این مستند مجموعه‌ای است از تکه‌های پراکنده از گوشه و کنار جهان براساس منابع بصری که در اینترنت وجود دارد. فیلم در بیش‌ترِ لحظه‌ها و بخش‌هایش از منطقی قابل قبول پیروی می‌کند؛ به‌ویژه در یک ساعتِ ابتداییِ آن. شیوۀ ممزوج ساختنِ اطلاعات و تصاویرِ جسته و گریخته‌ای، که هر کدام به فضایی متفاوت از دیگری تعلق دارند، تحسین‌برانگیز و منحصر به‌فرد است. مجموعۀ این‌ها، فیلمِ «تصاحب شده و مستعمل» را از لحنی قوی برخوردار ساخته که در مخاطبش ایجاد انگیزه و جسارت می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب