چارچوبی برای اقتصاد هترودوکس | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
رابرت اسکات

چارچوبی برای اقتصاد هترودوکس

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۰۱ ۱۳۹۲/۱۱/۷

در این بخش قصد داریم هر هفته متنی از حوزه اقتصاد هترودوکس ترجمه و در سایت منتشر کنیم  مقاله که در ادامه به طور کامل آورده ایم اثری ایست از رابرت اسکات گلاسر استاد اقتصاد کالج رسالیوس دانشگاه بروکسل که توسط حامد سعیدی صابر  ترجمه شده است چارچوبی برای اقتصاد هترودوکس من معتقدم مکاتب مختلف، […]

در این بخش قصد داریم هر هفته متنی از حوزه اقتصاد هترودوکس ترجمه و در سایت منتشر کنیم 

مقاله که در ادامه به طور کامل آورده ایم اثری ایست از رابرت اسکات گلاسر استاد اقتصاد کالج رسالیوس دانشگاه بروکسل که توسط حامد سعیدی صابر  ترجمه شده است

چارچوبی برای اقتصاد هترودوکس

من معتقدم مکاتب مختلف، به مثابه انسان‌های کور بوده و اقتصاد، همان فیل ضرب‌المثل است. بنابراین من در این مقاله شیوه‌ای را پرورانده‌ام که که از دیدگاه‌های مختلف بهره گیرد تا با کنار هم گذاشتن قطعات، تصویر [پازلی] این حیوان را تشکیل دهیم. من به عنوان نقطه شروع، با استفاده از فرضیات نئوکلاسیک و با در نظر گرفتن مقاصد اصلی آنها، چارچوبی را بنا می‌کنم که بتوان از آن برای ردیابی مدل‌های هترودوکس – که معمولا در مواجهه یک موضوع خاص که آنها را کالبدشکافی سه‌بخشی می‌کنیم- استفاده نمود. من برای آنچه که تبیین اقتصاد سیاسی و اجتماعی می‌نامم از جنبش جهانی‌سازی متفاوت [هترودوکس‌ها] به عنوان یک نمونه بهره خواهم برد.

این چارچوب می‌تواند برای کمک به پل زدن روی شکاف‌های بین اقتصاد نئو کلاسیک در یک سو و اقتصاددانان هترودوکس و سایر علوم اجتماعی در سوی دیگر موثر باشد. این چارچوب همچنین می‌تواند ابزار آموزشی مفیدی برای تحلیل حوزه‌های تحت پوشش این کنفرانس [اقتصاد برای فردا][3] باشد.

من در کتاب خودم طرحی را برای سازماندهی مطالعه اقتصاد پیش برده‌ام به گونه‌ای که ما بهتر بتوانیم به مباحث بین رشته‌ای و کاربردی بپردازیم [Glasser,2004] . این مقاله خلاصه‌ای از نکات مهم این کتاب است.

نقاط مثبت اقتصاد نئوکلاسیک کدامند؟

اقتصاد نئوکلاسیک حداقل دو نقطه‌ی روشن دارد. نخست آن که این مکتب دارای مجموعه گسترده‌ای از مباحث و مقولات است که می‌تواند – چنانکه در جدول مشاهده می‌شود- با مشاهدات و مفاهیم گوناگون منطبق گردد. لازم است کسی این مفاهیم را از زیربخش‌های متعدد اقتصادی استخراج و جمع آوری نماید اما این کار چندان هم دشوار نیست. ما از اقتصاد صنعتی به پارادایم «ساختار، راهبری، اجرا، سیاست» می‌رسیم. لئون والراس، اقتصاددانان را با تمایز میان اقتصاد ثباتی، هنجاری و کاربردی آشنا نمود. ما از نظام‌های اقتصادی تطبیقی [کوپرمن و مانیتیاس][4] مباحث بیشتری درباره نظام اقتصادی و محیط پیرامونی آن استخراج می‌کنیم.

محیط پیرامونی نظام اقتصادی مشتمل است بر سلایق افرادی که اقتصاد را می‌سازند، فناوری که به آنها آموزش داده شده و منابع در دسترس آنها. نظام اقتصادی شامل ساختار مالکیت، اطلاعات پیرامون کیفیت و هزینه به دست آوردن یا عرضه هر کالا یا خدمت در اقتصاد و مبادلاتی است که با قید هزینه امکان‌پذیر می‌باشد. از نظریه مالیه عمومی [ماسگریو][5] نیز، اقدامات تخصیص منابع، توزیع درآمد و باثبات سازی اقتصاد کلان را اقتباس می‌کنیم.

 جدول 1- مفاهیم اساسی اقتباس شده از نظریه اقتصاد نئوکلاسیک

اثباتی

 

 

ساختار

 

 

محیط

 

 

سلایق

 

 

فناوری

 

 

منابع

 

 

نظام اقتصادی

 

 

مالکیت

 

 

اطلاعات اقتصادی

 

 

مبادلات

 

راهبری

 

 

تخصیص

 

 

اثرات خارجی و کالاهای عمومی

 

 

هماهنگ سازی

 

 

زمان

 

 

ریسک

 

 

توزیع

 

 

توزیع

 

 

با ثبات سازی

 

 

با ثبات سازی

 

اجرا

 

 

اندازه‌گیری

هنجاری

 

ارزیابی

کاربردی

 

 

کاربرد

 

 

کاربرد

استراتژی شرکت، سیاستگذاری عمومی، بودجه ریزی مصرف کننده

دوم آنکه نظریه‌ی نئوکلاسیک اقتصاد نقطه‌ی آغازی برای اجرایی کردن یک اقتصاد جدی است. من این نقطه را «نظریه‌ی پیش فرض» می‌نامم. این نظریه، نسخه‌ی مدرن «نظریه دست نامرئی» است و بسیار مشابه مدل ارو-دبرو[6] یا نخستین نظریه مبنایی اقتصاد رفاه یا قانون مزیت نسبی[7] است . اما آنچه در باره این نظریه حائز اهمیت است محتوای آن نیست بلکه شکل آن است. نظریه‌ی پیش فرض شامل مجموعه‌ای از «فروض پیش فرض» است که در ستون دوم جدول 2 نمایش داده شده است. با توجه به این ستون به آسانی می‌توان اثبات نمود که بازار رقابت کامل اقتصاد سرمایه‌داری در تعادل بلندمدت منابع را به گونه‌ای بهینه تخصیص می‌دهد.

می‌دانیم در برنامه‌ریزی خطی، تنها در شرایطی نقطه‌ی آغاز معنی‌دار است که به ما کمک کند تا [به سمت بهبود شرایط] حرکت کنیم. پس از این، احتیاج داریم بدانیم که پس از این به کجا می‌رویم و کجا باید متوقف شویم. این دقیقا همان کاری است که روش سیمپلکس[8] انجام می‌هد. در اینجا نیز به گونه‌ای مشابه، نظریه نئوکلاسیک اقتصاد، مدل پیش فرض را به مثابه مکانی برای آغاز در اختیار ما قرار می‌دهد. سپس ما نیازمند روشی هستیم که راه پیش رو را برایمان ترسیم کند. جدول پیش رو برای نیل به همین طراحی شده است.

                                                                  جدول 2- شکست بازار

مقوله

فرضیات پیش فرض

انواع مشکلات و شکست‌ها

نمونه‌های خارجی

محیطی

 

 

 

1-سلایق

برون‌زا، شفاف، مقعر، خودخواه

تبلیغات اقناعی

فرمول نستله کودک؟

2-فناوری

برون زا، شفاف، مقعر

دورهای فزاینده

سیلیکول والی

3-منابع

برون زا، کافی برای بقاء

بقا ناپذیری

اتیوپی

سیستمی

4- مالکیت

برون زا ، شفاف، خصوصی

منابع با مالکیت عمومی(اثرات خارجی مالکیت)

چاه نفت در مرز عراق و کویت، 1990

5-اطلاعات اقتصادی

کامل، متقارن

هزینه بری

«لمونز» به عبارت دیگر اتومبیل هایی با عیوب پنهان

6-مبادلات

بدون هزینه

هزینه بری

سرمایه گذاری مشترک در جماهیر شوروی سابق

تخصیصی

7-کالاهای عمومی، اثرات خارجی

ناموجود

تخریب زیست محیطی

لایه ازن

8-هماهنگ سازی

تعادل رقابتی

قدرت بازار

شل نفتی در نیجریه

9-زمان

یک دوره

افق زمانی بلند مدت

زباله‌های هسته‌ای نیمه عمر

10-خطر و نااطمینانی

ناموجود

نااطمینانی افراطی

پیشرفت‌های علمی آتی

11-توزیع

توزیعی

از طریق بازار

فقر غیر قابل قبول

آرژانتین

12-باثبات سازی

با ثبات

اشتغال کامل، قیمت‌های  پایدار و…

ناپایداری

ژاپن

 برای هریک از انواع شکست‌های بازار یک یا چند راه حل غیر بازاری وجود دارد که می‌تواند شرایط را بهبود بخشد و بازار را برای موفقیت یا اصلاح شکست‌ها در عمل تنظیم نماید. برای مثال کمک‌های غذایی به اتیوپی هم می‌تواند توسط بخش عمومی (مستقیما از طریق دولت‌های مختلف) و هم بوسیله‌ی بخش غیرانتفاعی (موسسات خیریه یا سازمان‌های غیردولتی) سازماندهی گردد. قدرت بازاری (و در برخی موارد سیاسی) بیش از حد شرکت‌های چندملیتی می‌تواند توسط سازمان‌ها و قوانین بین‌المللی و در برخی موارد از طریق فشارهای عمومی به سوی اعمال محدودیت‌های داوطلبانه، کنترل شود.

هریک از موارد خاص مطرح شده در جدول 2، غالبا بیش از یک فرضیه را به چالش می‌کشد. جدول به ما کمک می‌کند تا با بررسی پیامدهای رهایی از برخی شکست‌ها، اثرات این رهایی بر سایر مشکلات و شکست‌ها را نیز بررسی نماییم، برای نمونه اقتصاد اطلاعات برای برخی از همین شکست‌ها ایجاد شده است. [Shapiro and Varian,1999]

اما آیا مانند قاعده سیمپلکس، در اینجا نیز نشانه‌ای وجود دارد که به ما اعلام کند چه زمان می‌بایست متوقف شویم. من فکر نمی‌کنم چنین چیزی وجود داشته باشد زیرا به نظر می‌رسد جهان واقع بی‌نهایت پیچیده است. برای من این عقیده باورپذیر نیست که با شناسایی و معرفی یک روش، مدل یا جدول، بتوان حرف آخر را در مورد تمامی شاخه‌های علوم اجتماعی زد.

چارچوبی برای مکاتب متحد جایگزین

تمامی شاخه‌های اقتصاد پیرامون شکست‌های فرضیات پیش فرض[9] رشد کرده‌اند و این شاخه‌ها [به سرعت] در حال رشد هستند. تعدادی از مکاتب فکری جایگزین، یک یا چند فرضیه‌ی مدل نئوکلاسیک را به چالش کشیده‌اند. جدول 3 فرضیات اصلی و لیستی از مکاتبی که آن فرضیه را به چالش کشیده‌اند را نشان می‌دهد. اغلب مکاتب بیش از یک فرضیه را به چالش کشیده‌اند، اما فقط برای آسان‌تر شدن درک جدول، تنها یکی از [مهم‌ترین] آنها در جدول ذکر شده است.

جدول 3-یک نمای کامل  از اقتصاد سیاسی و اجتماعی

مقوله

فرضیات پیش فرض

شاخه‌های استاندارد

شاخه‌های جدید

مکاتب هتردودکس

محیطی

 

1-سلایق

برون‌زا، شفاف، مقعر، خودخواه

روان شناسی اقتصاد، اقتصاد بشر دوستی

اقتصاد فمنیستی،

 اقتصاد اجتماعی

2-فناوری

برون زا، شفاف، مقعر

نظریه رشد

اقتصاد تحولات تکنولوژیکی، نظریه رشد جدید، اقتصاد پیچیدگی

اقتصاد سرافی

3-منابع

برون زا، کافی برای بقاء

پویایی سیستم‌ها

سیستمی

اقتصاد تطبیقی،

 اقتصاد توسعه

اقتصاد سازمان

اقتصاد نهادگرا

4- مالکیت

برون زا ، شفاف، خصوصی

اقتصاد حقوق مالکیت،

اقتصاد بخش غیر انتفاعی

5-اطلاعات اقتصادی

کامل، متقارن

اقتصاد رفتاری

6-مبادلات

بدون هزینه

اقتصاد مبادله هزینه، اقتصاد حقوق

اقتصاد انسان شناسی

تخصیصی

7-کالاهای عمومی، اثرات خارجی

ناموجود

اقتصاد بخش عمومی ، اقتصاد محیطی

اقتصاد شهری

اقتصادبخش غیر انتفاعی

اقتصاد زیست محیطی

8-هماهنگ سازی

تعادل رقابتی

اقتصاد صنعتی و سیاستگذاری عمومی، تجارت بین الملل

مبانی خرد و عدم تعادل، قابلیت اعتراض، انتخاب عمومی، اقتصاد بخش غیر انتفاعی

اقتصاد  سیاسی سیاه،

اقتصاد  تکاملی

9-زمان

یک دوره

نظریه سرمایه

اقتصاد اتریشی

10-خطر و نااطمینانی

ناموجود

اقتصاد نااطمینانی

اقتصاد جرم و جنایت،

اقتصاد انتظارات

اقتصاد پست مدرن

11-توزیع

توزیعی

از طریق بازار

اقتصاد کار

اقتصاد بخش غیر انتفاعی

اقتصاد هنر

اقتصاد جرجی،

اقتصاد پسا استعماری،

اقتصاد اجتماعی

12-باثبات سازی

با ثبات

اشتغال کامل، قیمت‌های  پایدار و…

اقتصاد کلان، مالیه بین‌الملل (که به عنوان اقتصاد کلان باز نیز شناخته می‌شود)

اقتصاد تاریخ گرا، اقتصاد پست مدرن، اقتصاد سیاسی

 رادیکال

 مشاهده‌ی همزمان ستون مربوط به شاخه‌های نوظهور نطریه‌ی نئوکلاسیک، می‌تواند تصویر کاملی از غنا و تنوع رویکرد‌های [مختلف] اقتصادی را به نمایش می‌گذارد که هر یک می‌توانند به گوشه‌ای از شکست‌های نظریه‌ی نئوکلاسیک بپردازند، اما همواره این امکان وجود داد که درباره جزئیات جدول مناقشه کنیم:

برای نمونه نظریه‌ی سرمایه مکتب اتریشی که در جدول ذیل مقوله زمان آمده است آن چنان مشابه نظریه‌ی جریان غالب است که می‌توان آن را به اندازه سایر بخش‌های نظریه قیمتی، نئوکلاسیک دانست.

«نهادگرایی» در مقابل عنوان سیستم‌ها آورده شده است زیرا نهادگرایان از هیچ یک مقولات ذکر شده در این جدول استفاده نمی‌کنند. به همین ترتیب ممکن است کسی معتقد باشد که اقتصاد پست مدرن اصولا می‌بایست از جدول حذف شود. علاوه بر این نیازی به تاکید نیست که تمامی مکاتب در این جدول آورده نشده‌اند، شاید مکتب مورد علاقه شما از قلم افتاده باشد. در این مورد، کافی است قلم به دست گیرید و آنرا در جدول در جای خود قرار دهید. نکته اینجاست که این جدول به ما کمک می‌کند تا بحثمان را گامی به پیش ببریم.

آینده پلورالیسم در اقتصاد

در سال 2000 در فرانسه جنبشی آغاز شد که به سایر بخش‌های اروپا ،آمریکای شمالی و آسیا گسترش یافت. در این جنبش، دانشجویان دوره‌ی دکتری اقتصاد خواهان آن شده بودند که در دوره‌های آموزشی، مقدار کمتری ریاضیات بخوانند و در عوض بیشتر به اقتصاد توصـیفی و هترودکس بها داده شود. این جنبش که پستـ اوتیسم[10]  نامیده می‌شود پاسخ به نیازی است که هواداران جنبش از آن به عنوان کنکاش پیرامون ماهیت نظریه‌ی اقتصاد معاصر یاد می‌کنند. هر کس که هنوز هم نسبت به وجود این جنبش، مردد است می‌توان به وب سایت (www.paecon.net) مراجعه کند یا هریک از سه منبع درسی که عموما در دوره‌های اقتصاد خرد کارشناسی دانشگاه‌های  معتبر بویژه در ایالات متحده تدریس می‌گردد را مورد مطالعه قرار دهند؛ «کرپس، مس کولل و دیگران و واریان»[11].

تعدادی از افراد فهرست اینترنتی که من نیز آنرا امضا نمودم (http://csf.colorado.eud/pen-1/) پیرامون اصطلاح «autistic» بحث و اعتراضاتی داشتند زیرا ظاهرا برخی از آمریکایی ها به عبارت «اقتصاد پست اوتیستی» از این جهت که عبارت «autistic» حامل مفهوم ضمی منفی [برای اقتصاد جریان غالب] است منتقد بودند. یکی از امضا کنندگان کودکی که دارای بیماری اوتیسم بود داشت و وارد بحث شده بود. اما او هم بیش از آنکه نسبت به استفاده از این اصطلاح شکایت داشته باشد تفکر(ناتوان جلوه دادن رقیب) را  تقبیح نمود. این بدان معناست که این دسته افراد، ناتوان جلوه دادن رقیب برای نشان دادن عمق شکست‌های آن فرد یا گروه را تایید نمی‌کنند.

علاوه بر این جنبش هترودوکس بار دیگر، رشد و گسترش خود را آغاز نموده است که بخشی از این رشد موهون علاقه به پست اوتیسم و قسمتی دیگر نیز به دلیل دیگر تلاش‌های هترودوکس‌هاست.

فکر کنید چه خواهد شد اگر یک یا جند جنبش درون رشته‌ای اقتصاد یا چند شاخه هترودوکس که در مورد موضوعات مهم با نئوکلاسیک‌ها مشترک هستند ایجاد شود؟ مشکل است که بتوانیم آنها را «هترودوکس» بنامیم زیرا آنها بخشی از اقتصاد جریان غالب هستند. شاید بتوانیم جایگزینی برای اصطلاحات «اقتصاد پست‌اوتیستی» و «اقتصاد هترودوکس» پیدا کنیم.

پیشنهاد من اصطلاح «اقتصاد اجتماعی و سیاسی» است. من در مقاله‌ای جداگانه و نیز در کتابی که به تازگی نگارش آنرا به اتمام رسانده‌ام دلایل خودم را در این باره به تفصیل توضیح داده‌ام. [Gassler, tpse,2004،]  اگر بخواهم این ایده را مختصرا توضیح دهم باید بگویم این ایده معتقد به یک بسط در نگاه اقتصادی به فراتر از مرزهای سنتی‌اش است؛ خروج از نگاه بسته‌ای که در سه دهه‌ی اخیر شکل گرفته است. همچنین این اصطلاح تاکنون با این ترکیب مورد استفاده قرار نگرفته است لذا متضمن هیچ مفهوم ضمنی‌ای نیست. (این اصطلاح چنانکه در این مقاله هم آنرا توصیف نموده ام به صورت مجزا یعنی «اقتصاد سیاسی» و «اقتصاد اجتماعی» مفاهیم چندگانه‌ای دارد، اما اصطلاحی که شامل هر دو بخش باشد هنوز مورد استفاده قرار نگرفته‌ است)

آینده اقتصاد درون علوم اجتماعی

 برخی رشته‌ها نظیر اقتصاد و تا حدودی علوم سیاسی چنانکه در جدول 5 مشخص شده است به طرز شگفت‌انگیز و فزاینده‌ای به سمت شکل‌گیری شاخه‌های میان رشته‌ای حرکت کرده‌اند. ذیلا تنها به چند مورد این جنبش‌های نظری و روش‌شناختی که رایج‌تر و محبوب‌تر شده‌اند اشاره می‌کنیم: نظریه بازیگر عقلائی، نظریه‌ی بازی‌ها، نهادگرایی جدید و اقتصادسنجی. ما اینجا نشانه‌هایی از آغاز یک بازسازماندهی را [در داخل رشته‌ی اقتصاد] مشاهده می‌کنی، درست مشابه همان [انقلابی] که در قرن بیستم در علم زیست شناسی رخ داد.

در اوایل این قرن، گیاه شناسی و جانورشناسی در اکثر دانشگاه‌ها و نهادهای امریکایی در دو دانشکده مجزا بودند. اما بعدتر کشف شد آنچه که دلیل تمایز این دو شاخه علمی بود تنها تفاوت در یک سطح تحلیلی یعنی ارگانیزم یا ترکیب موجود زنده است. بناراین این تمایز در سطوح پایین‌تر یعنی جایی که میکروبیولوژی پدید آمده بود یا سطوح بالاتر یعنی جایی که بوم شناسی[12]  به این علم وارد شده بود توجیهی نداشت.

سرانجام دو دانشکده گیاه شناسی و جانورشناسی با یکدیگر ادغام شدند و در سطوح پایین‌تر و موضوعاتی نظیر اسپرم‌ها و یاخته‌ها در سطوح تخصصی‌تر به آموزش ادامه دادند. نتیجه این اقدام آن شد که در دانشگاه کلروادو دانشکده‌هایی با نام‌های «زیست‌شناسی محیطی، جمعیتی و ارگانیسمی» و «زیست شناسی مولکولی، سلولی و توسعه‌ای» ایجاد گردید.

هر کسی می‌تواند آغاز اقدامی مشابه را در علوم اجتماعی، البته با مقداری تفاوت، مشاهده نماید. بسیاری از علوم اجتماعی وجود دارند که می‌توانند ادغام شوند و سپس به شکل تخصصی به حیات خود ادامه دهند، بنابراین شاخه‌ی میان رشته‌ای شکل می‌گیرند و تدریجا ارتباطات خود را در سطوح یکسان میان فعالیت‌های علمی رشته‌های مختلف سنتی بهبود می‌بخشند. در برخی موارد مدرسه‌های تخصصی می‌توانند به تداوم این فرآیند کمک کنند: برای نمونه مدارس تجاری از جامعه شناسان و روان‌شناسانی که اولا علاقمند و ثانیا دارای قابلیت تدریس باشند برای آموزش درس «رفتار انسانی در سازمان‌ها» دعوت به عمل می‌آورند.

توجه داشته باشید که جنبش نمایش داده شده در جدول 5 از پایین به بالا و از بالا به پایین است، به نظر می‌رسد میانه جدول هنوز خالی است.

 جدول 5- شاخه‌های میان رشته‌ای در حال گسترش در علوم اجتماعی

سطح

مثال‌هایی از شاخه‌های جدید میان رشته‌ای

مثالهایی از رویکرد های جدید

سیاره‌ها

اقتصاد سیاسی بین الملل

جامعه‌ها

مطالعات پهنه‌ای

نهاد گرایی جدید

بخش‌ها

فرآیندها

سازمان‌ها

مطالعات سازمانی

تعاملات

روان شناسی اجتماعی

نظریه بازی ها

افراد

علوم رفتاری

نظریه بازیگر عقلائی

 ترجیح من برای تدوام جنبش، ستون‌های میانی و نیز ستون‌های سمت راست جدول است تا با گسترش آنها، جدول مشتمل بر رویکردهای هترودوکس شود: چنانکه در جدول 6 مشخص است اقتصاد پست اوتیستی و اقتصاد سیاسی مشارکت بیشتری در این اقدام داشته‌اند.

 جدول 6- مشارکت‌های بین رشته‌ای از اقتصاد هترودوکس

سطح

مثال‌هایی از مشارکت ‌ها از سوی اقتصاد هترودوکس

سیاره‌ها

پویایی سیستم‌ها، اقتصاد محیط زیست، اقتصاد تاریخی، اقتصاد پست مدرن، اقتصاد سیاسی رادیکال

جامعه‌ها

اقتصاد اتریشی، اقتصاد اجتماعی، اقتصاد سرافی

بخش‌ها

اقتصاد جرجی

فرآیندها

اقتصاد سیاسی سیاه، اقتصاد تکاملی ، اقتصاد نهادگرا، اقتصاد پسا استعماری، اقتصاد پست کینزی

سازمان‌ها

تعاملات

اقتصاد فمنیستی

افراد

اقتصاد انسان شناسی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد اجتماعی

 توجه داشته باشید که در این مورد، دو جای خالی جدول 5 اکنون پر شده‌اند اگر چه جای خالی دیگری وجود دارد. این جدول نشان می‌دهد که چگونه رویکردهای هترودوکس می‌توانند خلأها را پر کنند. به احتمال زیاد موارد مشابهی می‌توانند در مورد رویکردهای متفاوت در سایر علوم اجتماعی نیز نشان داده شوند.

امیدوارم روزی در همین قرن برسد که شاهد مجموعه‌ای جدید و بازسازماندهی شده از علوم اجتماعی، مشابه چیزی که در جدول می‌بینیم باشیم. از دیدگاه من شاخه‌های جدید می‌توانند یافته‌های هر دو رویکرد ارتدوکس و هترودوکس را با یکدیگر ادغام نمایند و شاید کسی بتواند نام کوتاه و مناسبی برای جای خالی میانی جدول 7 ارائه نماید.

جدول 7- آینده علوم اجتماعی

سیاره‌ها

مطالعات بین‌المللی

جامعه‌ها

مطالعات پهنه‌ای

بخش ها

فرایند‌ها

سازمان ها

مطالعات سازمانی

تعاملات

روان شناسی اجتماعی

افراد

علوم رفتاری

 نتیجه‌گیری

هنگامی که من از کشورم، ایالات متحده به بلژیک مهاجرت کردم امیدوار بودم در مورد وطن دومم چیزهایی کشف کنم که برای من آموزنده باشد و من این چیزه را یافتم؛ سبک زندگی جهان‌شمول در بروکسل، کیفیت آشپزی و تنوع معماری گوشه‌هایی از این یافته‌ها هستند. همچنین  من کمابیش می‌پنداشتم که من می‌توانم چیزهایی نیز پیرامون کشوری که آنرا ترک کرده بودم بیاموزم. این اتفاق نیز افتاد اما در کمال شگفتی، چیزهایی که من یافتم کاملا متفاوت از آن چیزی بود که پیش‌بینی می‌کردم: صمیمیت کارمند با ارباب رجوع در اداره پست، کار تیمی همراه با بیگانگان، بی میلی برای اصلاح لهجه و تلفظ خارجی‌ها. من فکر نمی‌کنم هیچ یک از هموطنان امریکایی من بتوانند این چیزها را حدس بزنند.

علاوه بر این اعتقاد دارم نظریه اقتصاد نئوکلاسیک چیزهای زیادی برای ارائه دارد: ابزارهای تاکسونومی خاصی که در این مقاله مورد اشاره قرار گرفتند مهم‌ترین منفعت اقصاد نئوکلاسیک هستند. من تردید دارم که بسیاری از اقتصاددانان  نئوکلاسیک به این داشته‌ی بزرگ به عنوان برجسته‌ترین ویژگی نئوکلاسیک توجه لازم را داشته باشند.

دانلود فایل PDF متن  

:منابع

-Boulding, Kenneth E. (Towards a New Economics: Critical Essays on Ecology, Distribution and -Other Themes, Alders hot, UK: Elgar; distributed in North America by Ashgate, Brookfield, Vermont,1992. (Economists of the Twentieth Century Series).

-Etzioni, Amitai (1988), The Moral Dimension: Toward a New Economics. New York: Free Press

-Ferber, Marianne A. and Julie A. Nelson, (eds), Beyond Economic Man: Feminist Theory and -Economics, Cambridge: MIT Press, 1993..

– Gassler, Robert Scott (1998), ‘The Theory of Political and Social Economics: Beyond the Neoclassical Perspective,’ Journal of Interdisciplinary Economics,.

– Gassler, Robert Scott (2004), Beyond Profit and Self-Interest: Economics with a Broader Scope -Cheltenham: Edward Elgar. Forthcoming.

– Henrich, Joseph, Robert Boyd, Samuel Bowles, Colin Camerer, Ernst Fehr, Herbert Gintis, and Richard McElreath.. “In Search of Homo Economicus: Behavioral Experiments in Small-Scale,”American Economic Association Papers and Proceedings May, pp.  Hodgson, Geoffrey M. 1998 Societies’The Approach of Institutional Economics,’ Journal of Economic Literature.

– Koopmans, Tjalling C., and John Michael Montias  , ‘On the Description and Comparison of Economic Systems,’ Ch. 2 of Alexander Eckstein (ed.) (1971), Comparison of Economic Systems:Theoretical and Methodological Approaches. Berkeley: University of California Press.

– Kreps, David M. (1990), A Course in Microeconomic Theory, Princeton: Princeton University Press.

– Mas-Colell, Andreu, Michael D. Whinston and Jerry R. Green (1995), Microeconomic Theory. Oxford: Oxford University Press.

– Musgrave, Richard A (1959), The Theory of Public Finance: A Study in Public Economics, New York: McGraw-Hill.

– Shapiro, Carl and Hal R, Varian (1999), Information Rules: A Strategic Guide to the Network Economy, Boston: Harvard Business School Press.

– Varian, Hal R. Microeconomic Analysis. NewYork:  W.W. Norton, 1992.

– Walras, Léon, [1874], Elements of Pure Economics: Or the Theory of Social Wealth. Tr, by William Jaffé,

– Homewood, Illinois: Irwin, 1954, Reprint Fairfield, New Jersey: Augustus M, Kelley, 1977.


[1] Robert Scott Gassler

[2] Vesalius College of the Vrije Universiteit Brussel

[3] Economics for the Future

[4] Koopmans and Montias

[5] Musgrave

[6] Arrow-Debreu

[7] First Fundamental Theorem of Welfare Economics

[8] simplex Method

[9] default assumption

  که در فارسی به اقتصاد پسا در خود مانده نیز ترجمه شده است  (Post-Autism(10

[11]Kerps, Mas-Collel e tal. and Varian

[12] ecology

۲ دیدگاه