توسعه باید به زبان خودمان باشد | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
رضا داروی اردکانی و بحث از توسعه علم

توسعه باید به زبان خودمان باشد

خبرگزاری مهر

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۷:۳۵ ۱۳۹۲/۱۱/۲

رئیس فرهنگستان علوم دوشنبه 16 دی ماه 92، در مراسم اعطای جایزه علی محمد کاردان با بیان اینکه پیشرفت زمانی در جامعه صورت می گیرد که علم و توسعه با یکدیگر ارتباط داشته باشند، تأکید کرد: توسعه باید به زبان خودمان باشد و بنابراین لازم است به فکر توسعه علم باشیم.

دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم صبح امروز در مراسم اهدای جایزه علی محمد کاردان طی سخنانی گفت: نیازی نداریم به جای فکر کردن به مسائل اقتصادی به فکر این باشیم که اقتصاددانان به زبان انگلیسی مقاله هایی در این زمینه ارائه دهند در نتیجه باید به فکر توسعه علم باشیم.

وی افزود: به طور کلی ما باید دانشمندان را آزاد بگذاریم زیرا این عزیزان باید بتوانند پژوهش کنند اما در مقابل علم کشور برنامه ریزی می خواهد در نتیجه از مقالات پراکنده موفق نخواهیم شد. همچنین اگر علم ما به توسعه، صنعت، کشاورزی کشورمان خدمت نکند و فقط در حد مقاله باشد نمی توانیم به درجات بالاتری برسیم در نتیجه مقاله باید علمی باشد و همه در جهت رشد و پرورش علم و دانش کشور باشد.

داوری اردکانی گفت: من هیچ وقت سخنور نبودم و به خوبی سخنرانی نمی کنم اما امروز فهمیدم که همه اساتید برجسته به من لطف دارند و برای من خوشبختی است که لطف این عزیزان شامل حال من می شود. امروز این مراسم به علی محمد کاردان اختصاص دارد و من  خیلی خوشحالم که با این استاد فرزانه از نزدیک در ارتباط بودم زیرا ما سالها در یک اتاق با هم همکار بودیم و این بزرگ ترین افتخار برای من است.

وی تأکید کرد: علی محمد کاردان بسیار شیرین سخن بود و من سالها از علم و دانش این استاد گرامی بهره مند شدم، استاد کاردان در یزد درس خواند و بعد از گرفتن لیسانس به سوئیس برای ادامه تحصیل رفت اما همیشه به ایران خدمت کردند زیرا زبان است که می ماند یعنی اینکه سعدی از طریق زبان ماندگار شده است، استاد کاردان مطالب تعلیم و تربیت را با زبان فارسی بیان می کرد و حتی در سوئیس نیز با زبان فارسی مشهور بوده است.

رضا داوری اردکانی در ادامه بیان کرد: استاد کاردان در علم جامعیت داشت در نتیجه این را موهبت الهی می دانیم و من همیشه خدمت گذار علم هستم زیرا علم را دوست دارم و علم را برای کشورم ایران می خواهم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب