دانشگاه امام صادق(ع) "دوره اقتصاد تحریم" برگزار می‌کند | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
به همت مذکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع)

دانشگاه امام صادق(ع) “دوره اقتصاد تحریم” برگزار می‌کند

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۹:۱۶ ۱۳۹۲/۱۱/۵

به گزراش مدرسه اقتصاد؛مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق(ع) و بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) دوره تخصصی با عنوان «اقتصاد تحریم» را برای نخستین بار ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد، دکتری رشته­‌های علوم سیاسی، حقوق و اقتصاد برگزار می‌کند.

بر اساس این گزارش این دوره با حضور شخصیتهایی  همچون زاهدی وفا (مشاور سابق وزیر اقتصاد و رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق)، عادل پیغامی (عضو هیات علمی و معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق)، محمد خوش چهره (استاد اقتصاد دانشگاه تهران)، فرشاد مومنی (عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی)، محمدکاظم سجادپور (استاد دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه)، محمد موسوی (مدیر گروه اقتصاد کلان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی)، فواد ایزدی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) و  توکل حبیب زاده، محمد جمشیدی و  عطار برگزار می شود.

کاوشی در مفهوم تحریم اقتصادی و بررسی جایگاه اقتصاد تحریم در حوزه دانشی اقتصاد، بررسی جایگاه اعمال سیاست‌های تحریم های اقتصادی در مناسبات بین‌المللی، آشنایی با ابعاد حقوقی سیاست تحریم اقتصادی، بررسی اقتصاد سیاسی تحریم‌ها، تحریم‌های اقتصادی و امنیت ملی در این دوره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

متقاضیان شرکت در این دوره  از 26 دی ماه طی ده روز تا 6 بهمن ماه به پایگاه اطلاع رسانی www.mottaqin.ir مراجعه کنند. این دوره از 9 تا 11 بهمن ماه برگزار می‌شود

در ادامه توضیحاتی از زبان آقای محسن محمد زاده از اعضای مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق آورده ایم

مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق از ابتدای تاسیس خود تاکنون، سعی نموده است تا با تلاشی مستمر و درخشان، نقش خویش را به عنوان یک نهاد علمی به درستی ایفا نماید. این مجموعه دانشگاهی تا کنون دوره ها و کتابهایی در حوزهای مختلف علمی تدوین و منتشر کرده است. و اکنون  با همین رویکرد خاص، اقدام به برگزاری اولین دوره علمی-تخصصی اقتصاد تحریم نموده است.

ضرورت پرداختن به اقتصاد تحریم

چالشها و مشکلات موجود در اقتصاد کشور را می توان از دریچه های مختلفی تحلیل کرد. یکی از این دریچه ها، شناخت مسائلی است که ریشه در تحریمهای اقتصادی دارد.

تحریم اقتصادی ابزاری بازدارنده است که از سوی کشور- و یا کشورهای صار کننده تحریم- بر کشورهای هدف اعمال می شود. از نظر باری ای. کارتر تحریم های اقتصادی به معنی تدابیر قهرآمیز اقتصادی علیه یک یا چند کشور برای ایجاد تغییر در سیاست های آن کشور است ویا دست کم بازگو کننده نظریات یک کشور درباره این قبیل سیاست های دیگران است.جمهوری اسلامی ایران نیز ابتدای شکل گیری خود تا کنون به دلیل ماهیت برخاسته از اسلام ناب محمدی (ص)، مقصود بسیاری از فشارهای اقتصادی بوده است.

از نگاه رهبران واشنگتن و مقامات همسو با آن، جمهوری اسلامی ایران خطرناک ترین مخالفی است که ایالات متحده با آن روبرو است. در این راستا آنان بر این باورند که روندها و فرآیندهای سیاسی و امنیتی ایران ماهیت گیج کننده داشته است و در دوره های طولانی، این کشور محور انتقام مردم خاورمیانه از آمریکا بوده است. از نگاه این رهبران، مقامات جمهوری اسلامی ایران، همواره تلاش کرده اند تا هر چیزی که آمریکا در صدد انجام آن است را بلوکه کنند، چرا که این تلاش ها متعلق به ایالات متحده آمریکا بوده است.

تحریمهای اقتصادی گونه ای از اعمال سیاست های بازدارنده است که در چند سال اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران شدت بیشتری به خود گرفته است. پر واضح است که تحریم اقتصادی به عنوان یک عامل بیرونی تاثیر مستقیمی در شاخصهای خرد و کلان اقتصادی کشور دارد و می تواند مسیر حرکت کشور به سوی اهداف ترسیم شده در اسناد بالادستی نظام را تحت تاثیر قرار دهد. این گزاره ضرورت پرداختن به اقتصاد تحریم را به خوبی نشان می دهد.

 معرفی دوره اقتصاد تحریم

دوره علمی اقتصاد تحریم برخاسته از کاوشی عالمانه در ادبیات موجود در این حوزه است. مرکز تحقیقات بسیج دانشگاه امام صادق علیه السلام با تکیه بر کارشناسان و پژوهشگران خود، پس از بررسی این حیطه علمی و شناخت ابعاد موضوع، اولین دوره تخصصی اقتصاد تحریم را تدوین و طراحی نمود. این دوره را می توان اولین فصل نشستهای تخصصی این نهاد علمی در خصوص اقتصاد تحریم دانست. در آینده این نه چندان دور جامعه علمی کشور شاهد برگزاری فصل دوم این نشستها خواهد بود.

در فصل اول این نشستها، سعی می شود تا با بهره گیری از توان عملی موجود در جامعه دانشگاهی کشور، داشته های علمی دانشگاهیان در این حوزه مورد بررسی و ارائه  گردد تا همچون اندوخته ای چراغ راه دانشجویان و دانش پژوهان قرار گیرد. در این دوره علمی- تخصصی از حضور اساتید ذیل بهره خواهیم برد.آنچه در ادامه می آید برنامه تفصیلی اولین دوره اقتصاد تحریم است. در این برنامه، تصویری مختصر از محتوای برخی جلسات نیز ارائه گردیده است:

   برنامه نهایی نشستهای تخصصی اقتصاد تحریم

1

2

3
در پایان باید گفت که امید است این تلاش کوچک، سرمایه ای ارزشمند برای کارگزاران و دانشگاهیان کشور گردد تا با تکیه بر این چنین اندوخته هایی، مسیر کشور برای نیل به اهداف متعالی خویش هموارتر گردد.

مشاهده پوستر دوره اقتصاد تحریم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب