مبانی فکری مدیریت اقتصاد ملی: شیوه ژاپنی، چینی و ایرانی | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
معرفی کتابی از پرفسور محمد نقی زاد

مبانی فکری مدیریت اقتصاد ملی: شیوه ژاپنی، چینی و ایرانی

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۲:۱۰ ۱۳۹۲/۱۱/۳

در كتاب حاضر اين مباحث در خصوص اقتصاد ژاپن، چين و ايران مطرح شده است: آشنايي با مباني اقتصاد ژاپن، روابط اقتصادي ايران و ژاپن و مقايسه‌ي آن با بعضي كشورهاي همجوار، اقتصاد چين و مباني ريسك‌پذيري آن، مباني فكري مديريت اقتصاد ملي ايران، دلايل توسعه‌نيافتگي ايران و راه‌كارهايي به منظور بهبود وضعيت اقتصادي ايران.

سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه اقتصادی به‌رغم همگونی مسائل نظری آن در بین کشورها در حین مدل‌سازی و یا اجرا، مفاهیم اصلی خود را از فرهنگ و اندیشه غالب اقتصادی هیات حاکمه، نظام بوروکراسی، بخش‌خصوصی و به طور کلی از جامعه و از نهادهای موجود در نظام اجتماعی، سیاسی مورد نظر به رعایت می‌گیرند.دیسیپلین اقتصاد مدرن بدون فراهم آوردن زیربنای فکری، فلسفی آن دارای نیروی مقهورکننده‌ای است که با همه تلاش‌های مادی برای توسعه اقتصادی، نه تنها اقتصاد ملی بلکه خاطرات قومی و تمدنی ما را نیز از طریق گرایش مستمر به مصرف دائم کالای خارجی و فارغ از تولید و تغییر مداوم تکنولوژیک به زوال می‌کشد همچنان که کشیده است. کتاب «مبانی فکری مدیریت اقتصاد ملی» جزو آخرین نوشته‌های دکتر محمد نقی‌زاده عضو هیات امنای دانشگاه میجی‌گاکوین که آخرین کتابش به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی شده، است. نویسنده این کتاب را به منظور آشنایی با مبانی اقتصاد ژاپن، چین و ایران و همچنین مبانی فکری مدیریت اقتصاد ملی ایران، ماشین بوروکراسی و نظام سرمایه‌داری دولتی به رشته تحریر درآورده است.

در كتاب حاضر اين مباحث در خصوص اقتصاد ژاپن، چين و ايران مطرح شده است: آشنايي با مباني اقتصاد ژاپن، روابط اقتصادي ايران و ژاپن و مقايسه‌ي آن با بعضي كشورهاي همجوار، اقتصاد چين و مباني ريسك‌پذيري آن، مباني فكري مديريت اقتصاد ملي ايران، دلايل توسعه‌نيافتگي ايران و راه‌كارهايي به منظور بهبود وضعيت اقتصادي ايران. نويسنده معتقد است كه توسعه‌ي اقتصادي ژاپن مبتني بر تداوم روحيه‌ي توليد سخت‌افزاري، تاكيد بر ابداع‌گري مستمر يا تغيير به منظور توسعه‌ي پايدار و تمايلات ناسيوناليستي فرهنگي ـ اقتصادي از طريق آموزش و پرورش و اخلاق اجتماعي است.

وي در خصوص اقتصاد چين به اين موضوعات مي‌پردازد: تشديد وابستگي چين به تكنولوژي و سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم خارجي، جذب سرمايه‌هاي چيني خارج از چين، و افزايش صادرات و مصرف داخلي.

17556_113

نويسنده در خصوص توسعه‌نيافتگي اقتصاد ايران معتقد است كه اقتصاد عصر تمدن صنعتي نياز به بستر فرهنگي و فكري ـ فلسفي خود دارد و در شوره‌زار تفكرات و فرهنگ سوداگري نمي‌رويد، حتي اگر داراي عده‌ي كثيري اقتصاددان، ثروت طبيعي به اندازه‌ي چند قاره و پنجاه‌ سال تجربه‌ي برنامه‌ريزي باشد. تاز ماني كه اين وضع درهم نشكند و مردم‌سالاري بر اقتدارگرايي فائق نيايد، نمي‌توان شاهد توسعه‌ي اقتصادي ايران بود.

این کتاب توسط انتشارت سهامی انتشار در سال 1385 منتشر شده است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب