نقدی بر«اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
حامد سعیدی صابر

نقدی بر«اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران»

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۰۰ ۱۳۹۲/۱۱/۲۹

چندی است که بخشی از کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی دکتر رنانی توسط ایشان در فضاب مجازی منتشر شده است.برآن شدیم تا نقدی هر چند کوتاه بر این نوشتار داشته باشیم
این یادداشت توسط حامدی سعیدی صابر مترجم و تدوین کنند کتاب اقتصاد هترودوکس نگاشته شده است

دکتر رنانی در ابتدای کتاب آورده اند که  تدوین اولیه این کتاب هشت سال پیش (در سال ۱۳۸۴) آغاز شد و بسط‌ ها و بازنویسی‌های آن در زمستان ۱۳۸۵ و بهار ۱۳۸۶ انجام شده است. آنگاه یک‌بار دیگر در بهار و تابستان ۱۳۸۷ اطلاعات آن بهنگام سازی شده و سرانجام متن نهایی آن در مهر ۱۳۸۷ «فقط» برای چند نفر از مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران ارسال شده است تا بتواند با این مطالب  مانعی باشد از پیشروی جمهوری اسلامی در بحث انرژی هسته ای .در این کتاب ما  بیشتر شاهد طعنه های سیاسی هستیم تا نکاتی پیرامون وضعیت اقتصادی ایران با وجود مسئله انرژی هسته ای.

دکتر رنانی در این اثر خود  تلاش دارد تا از منظری تازه به مسئله مناقشه هسته ای غرب با ایران بپردازد و از این منظر بر این نکته تاکید دارد که ایران هسته ای برای غرب اهمیت نداشته و در این بازی غرب به دنبال اهداف دیگری است و ایران باید هرچه سریع تر خود را از این بازی بیرون بکشد.

در ادامه نقدی بر این کتاب که توسط جناب آقای حامد سعیدی صابر نگاشته شده است را آورده ایم که بسیار قابل توجه است.جناب آقای سعیدی صابر به اختصار نکاتی را در نقد استدلال های جناب رنانی مطرح کرده اند که از آن دست می توان به این بخش توجه نمود:                                                      “تمام کتاب دکتر رنانی بر پایه این فرضیه اثبات نشده بنا شده است که افزایش قیمت نفت به نفع غرب است و این افزایش چنان برای آنها اهمیت دارد که تمامی اقدامات سیاسی و نظامی و اقتصادی آنها به ویژه در مناقشه اتمی ایران در جهت همین هدف طراحی شده و مدیریت می‌شود. استدلال‌های منطقی دکتر رنانی در این زمینه ناکافی و نارس است.”

دانلود متن کامل نقد سعیدی صابر بر کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی

علاقه مندان می توانند متن کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران را نیز از از اینجا دانلود کنند

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب