چرا كشورها شكست مي‌خورند | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گذری بر کناب اخیر عاصم اوغلو

چرا كشورها شكست مي‌خورند

سایت مدرسه اقتصاد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۳:۲۴ ۱۳۹۲/۱۰/۱۸

در این کتاب استدلال می شود که تلقی مصری های حاضر در میدان التحریر از تلقی اغلب دانشگاهیان و مفسران، درست تر است. در حقیقت، مصر دقیقا به این علت فقیر است که تحت حکومت نخبگان معدودی بوده است.

کتاب why nations fail یا چرا کشورها شکست می خورندبا عنوان فرعی سرچشمه‌هاي قدرت فقر و غناي كشورها؛نوشته دو تن از اساتید اقتصاد به نام عاصم اوغلو(استاد اقتصاد رشد ام ای تی) و جیمز رابینسون است در این کتاب به اذعان نویسندگان اش درباره تفاوت های عظیم درآمدها و استانداردهای زندگی است که کشورهای ثروتمند مثل ایالات متحده، بریتانیا و آلمان را از کشورهای فقیر مثل جنوب صحرای آفریقا، آمریکای مرکزی و آسیای جنوبی جدا می کند.

بخش هایی از کتاب:b2252069947dd40273f090d89b308d5e“اکنون که ما این مقدمه را می نویسیم، «بهار عربی» آفریقای شمالی و خاورمیانه را به جنب و جوش انداخته که به اصطلاح با انقلاب یاسمن آغاز گشته که ابتدا با خشم عمومی نسبت به خودکشی یک دست فروش به نام محد بوعزیزی در 17 دسامبر 2010 شعله ور شد. زین العابدین بن علی که از 1987 بر تونس حکومت می کرد، در 14 ژانویه 2011 کنار رفت. اما این غائله نه تنها خاتمه نیافت بلکه تب انقلابی علیه حکومت نخبگان مرفه تونس که پیشتر به سایر کشورهای خاورمیانه نیز بسط یافته بود، قوی تر شد.ریشه های ناخشنودی این کشورها در فقرشان است. سطح درآمد یک مصری متوسط الحال حدود 12 درصد یک شهروند متوسط الحال ایالات متحده است و می توان انتظار داشت که شهروند مصری 10 سال کمتر زندگی کند. 20 درصد جمعیت مصر در فقر مهلک به سر می برند.”

در این کتاب استدلال می شود که تلقی مصری های حاضر در میدان التحریر از تلقی اغلب دانشگاهیان و مفسران، درست تر است. در حقیقت، مصر دقیقا به این علت فقیر است که تحت حکومت نخبگان معدودی بوده که جامعه را در راستای منافع خودشان و به هزینه انبوه مردم سازماندهی کرده اند. قدرت سیاسی کاملا متمرکز بوده و در جهت ایجاد ثروتی عظیم برای آنهایی به کار گرفته شده که آن را در اختیار داشته اند.

این کتاب را پویا جبل عاملی و محمدرضا فرهادی‌پور ترجمه نموده اند و انتشارات دنیای اقتصاد در 15 فصل و 560 صفحه،در آذر ماه امسال(1392) منتشر کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب