پس ازشوك؛ آينده آمريكا و اقتصاد آن | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
معرفی کتاب از پرفسور محمد نقی زاده؛

پس ازشوك؛ آينده آمريكا و اقتصاد آن

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۲:۴۵ ۱۳۹۲/۱۰/۲۶

پس ازشوك؛ آينده آمريكا و اقتصاد آن عنوان كتابي است از رابرت رايش كه پروفسور محمد نقي‌زاده؛ مدير گروه گروه مطالعات ژاپن دانشكده مطالعات جهان “به مناسبت پنجمين سال بحران مالي و ورشكستگي ليمن برادرز در آمريكا و به عنوان هشداري به نظام بانكي آزمند، عواقب تكاثر درآمد و ثروت در صدر و الگوي مصرف بحران‌زا” با همكاري ريحانه فردانش آن را ترجمه كرده است.

با انفجار حباب وام‌هاي مسكن ساب پرايم در اواخر تابستان 2007 در آمريكا بحران مالي عميقي در جهان كليد خورد. يكسال بعد با ورشكستگي بانك ليمن برادرز با بيش از صد و پنجاه سال سابقه در تاريخ پانزده سپتامبر 2008 بحران ابعاد گسترده‌تر و تاريخي به خود گرفت كه آلن گرين اسپن رئيس سابق فدرال رزرو از آن به عنوان بحراني هر صد سال يكبار ياد كرد و مترجم كتاب آن را بحران مهندسي كالاهاي نوين مشتقه و نظام بانكي آزمند نام نهاد.

نظريات مطرح شده در اين كتاب نشان مي‌دهد كه الگوي رفتار مادي و تفكرات اقتصادي انسان به عنوان بازيگر اصلي حوزه اقتصاد كه در شرايط فرهنگي خاص رشد مي‌كند در شكل دادن به روند بلند مدت توسعه اقتصادي، حتي در كشور علمدار نظام سرمايه‌داري جهاني اهميت دارد. لذا بر نظريات كساني كه تفكرات اقتصادي غالب در فرهنگ‌هاي گوناگون و اثرات آن بر روند بلندمدت توسعه آن را قصه خطاب مي‌كنند، اهميت ديسيپلين اقتصاد را تا حد نسخه‌اي مكانيكي براي رفع مشكلات مادي جامعه تنرل مي‌دهند و آن را از رفتار، انديشه و فرهنگ انسان بازيگر- چه در سطح خانوار، چه در سطح بنگاه و چه در سطح دولت- در حيطه چرخش مادي زندگي انسان مجزا مي‌كنند خط پررنگي از بطلان مي‌كشد.

 

اگرچه اين كتاب در سال 2011 تاليف شده است ولي ترجمه آن در اين برهه زماني و در پنجمين سال ورشكستگي ليمن برادرز از معناي ديگري برخوردار است. زيرا كه در كتاب به نكاتي از نظر اقتصادي، سياسي و چگونگي روند اصلاحات اجتماعي- سياسي در دوران بحران در آمريكا اشاره شده كه مي‌توان با مقايسه آن با تحولات در جريان امروز آمريكا و اوضاع اقتصادي جهان به نتايج و تحليل ديگري دست يافت.

سربرآوردن گروه تندروي تي‌پارتي در مخالفت با بيمه درماني همگاني كه همچنان ادامه دارد و از دلايل بن‌بست سياسي جمهوري خواهان و دمكراتها در تصويب بودجه سال آتي محسوب مي‌شود و يا عدم موافقت با افزايش ماليات ثروتمندان به منظور تعديل درآمدها كه شاخص اصلي تحليل رايش محسوب مي‌شود و مسئله نظارت بر وال‌استريت و بنگاه‌هاي معظم و حقوق و پاداش مديران ارشد در اروپا و آمريكا از آن جمله‌اند.

IMG_4

اين کتاب  در 244 صفحه با شمارگان نسخه 1100 و به قیمت 11 هزار و پانصد تومان از سوی شركت سهامي انتشار منتشر شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب