آیا سرمایه داری آینده ای دارد؟! | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
برگزاری درس گفتار از سوی موسسه مطالعات اقتصادی پرسش

آیا سرمایه داری آینده ای دارد؟!

خبرگزاری مهر

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۴۰ ۱۳۹۲/۱۰/۲۳

مؤسسه مطالعات سیاسی اقتصادی “پرسش” در ادامه درسگفتارهای زمستانه خود درسگفتاری با عنوان “آیا سرمایه داری آینده ای دارد؟!” را با تدریس پرویز صداقت برگزار خواهد کرد.

این درسگفتار از دوشنبه ۲۳ دیماه ساعت ۱۷ و یا تدریس دکتر پرویز صداقت آغاز خواهد شد و هفته های بعد در همین روز و ساعت ادامه خواهد یافت.

سرمایه‌داری پنج قرن است که دوام آورده و تاکنون قادر بوده با تعدیل در سیاست‌ها و نوآوری‌های فناورانه به حیات خود استمرار بخشد. به‌ویژه، در پی شکست و فروپاشی «سوسیالیسم واقعاً موجود» و دولت‌های رفاه کینزی، باور حاکم بر اقتصاد و جریان غالبِ علوم اجتماعی آن است که تغییر ساختاری بنیادی اساساً ناممکن است، سرمایه‌داری نظم طبیعی و ابدی است و بدیلی در برابرش وجود ندارد.

حاصل چنین باوری، به‌ویژه در دهه‌های اخیر، از سویی پذیرش همدلانه نظم موجود و از سوی دیگر یأس فلسفی حاصل از شکست، در قالب‌های مختلف تفکر پسامدرنیستی، بوده است.  اما آیا هستیِ سرمایه‌داری به مثابه یک سیستم طی ۵۰۰ سال اثبات می‌کند که تا ابد ادامه خواهد داشت، یا این صرفاً یک تعمیم تجربی است؟ آیا سرمایه‌داری، به‌مثابه یک سیستم تاریخی، با همه‌ پویایی‌ها و ویرانگری خلاقانه‌اش، به پایان عمر خود نزدیک می‌شود؟

 آیا افول دامنه‌ طبقات میانی جامعه باعث خواهد شد که سرمایه‌داری نقطه ‌اتکای سیاسی ـ اجتماعی خود را از دست بدهد؟ آیا حل بحران‌های اجتماعی و زیست‌ محیطیِ سرمایه‌داری بدون فرارفتن از سامان و نظم نهادی موجود امکان‌پذیر است؟ دلایل شکست «سوسیالیسم واقعاً موجود» چه بود و آیا سرمایه‌داری دولتیِ سبک چین، بدیلی قابل ‌دوام در برابر سرمایه‌داری لیبرالی است؟

روشن است بدیل‌ها و شبه‌بدیل‌های قرن گذشته، خواه سوسیالیسم سبک شوروی و خواه دولت‌های رفاه سوسیال ‌دموکرات، هیچ‌ یک قابلیت دوام و استمرار نداشتند؟ پس در برابر بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌ محیطی سرمایه‌داری چه بدیلی قابل ‌اتکا است؟ آیا می‌توان بدیلی دموکراتیک و عادلانه در برابر سرمایه‌داری بنا کرد؟ یا ضد آرمان ‌شهری از آن سنخ که «جورج اورول» در ۱۹۸۴ پیش‌بینی کرده بود، ناکجاآبادی مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌ مراقبت از افراد که حافظ نظمی غیردموکراتیک و غیرعادلانه‌تر از وضع موجود است، پیش روی بشریت خواهد بود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفنهای مؤسسه “پرسش”، ۶-۸۸۶۵۸۶۰۳ تماس گرفته و یا به وب سایتwww.qporsesh.com  مراجعه نمایند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب