منذر قحف | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb

منذر قحف

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۱۶ ۱۳۹۲/۱۰/۲۱

منذر قحف،متولد کشور سوریه،دکترای اقتصاددانشگاه یوتا، سالت لیک سیتی ، یوتا ، مارس 1975

منذر قحف

متولد کشور سوریه

 • ·        مقاطع تحصیلی

دکترای اقتصاد:دانشگاه یوتا،  سالت لیک سیتی ، یوتا ، مارس 1975

فوق لیسانس برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی : موسسه برنامه ریزی سازمان ملل ، دمشق ، سوریه ،1967

لیسانس تجارت : دانشگاه دمشق ، دمشق ، سوریه ، ژوئن 1962 ، فارغ التحصیل مورد تقدیر واقع شده توسط رییس جمهور سوریه

تجربه کاری:

مشاور، مربی ، سخنران اقتصاد

 • ·        منذر قحف در این موارد به عنوان متخصص اقتصاد  مشاوره داشته است:
 1. طرح و بازبینی مفاد شریعت پیمانها(عقود) مالیه اسلامی ، توسط قوانین نظام ها(سیستمهای) قابل استفاده و موثربرای موسسات مالی اسلامی در آمریکا، کانادا ، ترینیداد ، نیجریه و گویان.
 2. مشاوره به حقوقدانان، شرکت ها و اشخاص در جنبه های اسلامی، معاملات مالی، مدیریت سرمایه ی اسلامی و برنامه ریزی دارایی (املاک و …) ، ارائه نظرات تخصصی به دادگاهها در مورد موضوعات مرتبط به  قوانین اسلامی درباره بانکداری ، تامین مالی ، اوقاف و غیره
 • ·        آموزش شامل (این موارد بوده است):
 1. دوره های آموزشی مستقیم و عملی که پیشنهاد می شوند یا مستقیم به موسسات مالی یا از طریق گروه ها(انجمن های) اموزشی بین المللی مشهور و معتبر.
 2. چندین  واحد کپی رایت شده (امتیاز حق نشرش متعلق به منذر قحف) در بانکداری و مالیه ی اسلامی  که شامل: (( بازارهای سرمایه و صکوک اسلامی)) ، (( مدیریت ریسک و پذیرش با پیمان(توافق) بازل 2)) ، (( مدیریت سرمایه بر اساس شریعت)) ،(( مهندسی مالی مطابق با شریعت))، (( تبدیل دارایی های مرسوم(متعارف) به دارایی های اسلامی)) ، (( ساختار محصولات مالی اسلامی )) ، (( بنیانهای تامین مالی و بانکداری اسلامی)) ، (( برنامه ریزی دارایی اسلامی)) ،(( لیزینگ اسلامی )) ، (( تکافل و بیمه ))) ، (( مدیریت سرمایه ی اسلامی ))  و غیره.
 3. آموزش و همکاری با چندین شرکت از قبیل (( یورو مانی )) و موسسات مالی اسلامی
 • ·        تدریس
 1. بانکداری و اقتصاد اسلامی در دوره لیسانس اقتصاد و بانکداری اسلامی در مکتب شریعت در دانشگاه یرموک ، اردن (در سالهای 2004 و 2005)
 • ·        تالیفات
 1. 28 کتاب و کتابچه به زبانهای عربی و انگلیسی در مورد بانکداری اسلامی و مالیه، اقتصاد اسلامی ، زکات و اوقاف که برخی از آنها در این رشته ها مرجع (رفرنس )  شده اند. تعدادی از کتابهای دکتر قحف به ترکی ، اندونزیایی و کره ای  ترجمه شده است.
 2. مقالات و یادداشت های ثبت شده: بیش از 100 مقاله به انگلیسی و عربی  در مورد اقتصاد اسلامی ، تامین مالی (مالیه) عمومی و خصوصی ، بانکداری اسلامی ، زکات ، اوقاف  از جمله ثبت شده  در دایره المعارف آکسفورد جهان اسلامی مدرن
 • ·        عضویت در مجامع بین المللی به عنوان اقتصاددان و محقق ارشد
 1. موسسه آموزش و پژوهش اسلامی(IRTI)  بانک توسعه ی اسلامی(IDB) جده ، عربستان سعودی (در سالهای 1999-1995)
 2. سازماندهی دوره های آموزشی  در بانکداری و اقتصاد اسلامی، ارزیابی مقالات ، نوشتن تحقیقات مبتکرانه علاوه بر مقالات و گزارش های دیگر و تولید ایده برای پروژه های تحقیقاتی.
 3. موسسه آموزش و تحقیقات اسلامی (IRTI) بانک توسعه اسلامی(IDB) جده ، عربستان سعودی(1991-1989)
 4. نظارت بر 17 پایان نامه دکترا و فوق لیسانس ، آماده سازی طرح های پژوهشی ، ارزیابی کارهای پژوهشی، سازماندهی سمینارها در مورد اقتصاد اسلامی ، بانکداری و تامین مالی ، هماهنگی با سایر بخش ها  و شبکه سازی با دیگر موسسات تحقیقاتی دارای اهداف مشابه
 5. برنامه ریزی و اجرای بودجه برای سازمانهای غیر انتفاعی(خیریه) و ملی ، جمع آوری کمکهای مالی ، ارزیابی درخواست ها برای کمک مالی از موسسات خیریه ای که بر اساس شریعت اسلامی فعالیت می کنند، نوشتن راهنما یی ها برای کمک به مسلمانان و مساجد شمال آمریکا در هماهنگی با مذهب ، قانون ارث ، صدقه و اطمینان دادن
 • ·        حرفه شخصی
 1. نیویورک 1985-1981 : مشاور مالی و سرمایه گذاری در ارتباط تنگاتنگ با بازار سرمایه(بورس) و بازارهای مالی و (بازار) ارز
 2. مدیر تامین مالی: جامعه اسلامی شمال آمریکا ، پلین فیلد ، ایندیانا ،1981-1975
 3. دستیار آموزشی: بخش اقتصاد، دانشگاه یوتا ، سالت لیک سیتی ، 1975-1971
 4. حسابرس(مامور رسیدگی) : اداره حسابرسی دولت ، دمشق ، سوریه ، 1971-1963
 5. مربی: مدرسه تجارت ، دانشگاه دمشق ، دمشق ، سوریه ، 1963-1962
 6. آموزش قدرتمند و دانش فقه و مطالعات اسلامی
 7. حسابدار عمومی مورد تایید در سوریه از 1968

•          سخرانی

 1. سخنرانی در مورد قواعد و قوانین  مالی اسلامی و اقتصاد و مالیه ی اسلامی  در کنفرانس ها و سمینارهای عمومی  در آمریکا ، کانادا،خاور میانه،اروپا،کشورهای حوزه کاراییب،جنوب شرق آسیا و افریقا.
 2. برای بیش از 34 سال، دکتر قحف به جوامع مسلمان در شمال آمریکا وخارج از آمریکا سفر کرده و سخنرانی هایش موضوعات متعددی از نگرانی  جامعه به ویژه در حوزه های اقتصادی و مالی  راشامل می شده است. او سخنرانی هایی در کنفرانس ها ، سمینارها ، جلسات و گعده ها در مورد نظریه تامین مالی اسلامی  در شمال آمریکا و بقیه جهان، اقتصاد و بانکداری اسلامی ، اوقاف ، تراست های اسلامی ، برنامه ریزی دارایی  اسلامی (مثلا ملک و املاک)، خیرات(صدقات) در اسلام(زکات)،خطبه هی نماز جمعه و مراکز اسلامی  ارائه داده است.
 3. از 1999 دکتر قحف ، یک شخص مبتکر انگلیسی زبان برای وبسایت اسلام آنلاین بوده است. او ایده های شریعت را در مورد بانکداری و تامین مالی اسلامی و دیگر مسائل معاملات مالی و اقتصاد اسلامی ارائه می دهد. او به سوالات مسلمانان انگلیسی زبان  در آمریکا و دیگر قسمتهای جهان پاسخ می دهد. دکتر قحف یک وبسایت شخصی دارد (که در آن) ارائه می دهد اطلاعاتی به مسلمانان آمریکا و کانادا در مورد مسائل مالکیت و دارایی ، تراست ها ، مسئولیت ها و روابط مالی خانواده، برنامه ریزی دارایی ها ، صدقه دادن و اوقاف (موسسات خیریه اسلامی)
 • ·        فعالیت های حرفه ای هفتگی
 1. مربی مالیه و بانکداری اسلامی: در بسیاری ازدوره های آموزشی سازماندهی شده و هدایت شده توسط بانک توسعه ی اسلامی(IDB)، موسسه آموزشی و پژوهشی اسلامی(IRTI)، بانکهای تجاری اسلامی و دیگر موسسات بانکی در خاورمیانه،جنوب و جنوب غرب آسیا،غرب آفریقا و آمریکا
 2. مربی اقتصاد اسلامی، زکات و اوقاف: در بسیاری از دوره های آموزشی سازماندهی شده و هدایت شده در کشورهای متعدد در آسیا و آفریقا،اروپا، خاور میانه و شمال آمریکا
 3. سخنران و مربی در اقتصاد و مالیه و بانکداری اسلامی: دعوت شده توسط موسسات متعدد آمورشی در سطوح ملی و بین المللی که سخنرانی کند و دوره های آموزشی در حوزه ی تخصصش برگزار کند.
 4. متخصص همکاری در آکادمی فقه اسلامی سازمان همکاری اسلامی و عضوچندین کمیته ی فنی و روش شناسانه ی شریعت و اقتصاد و مالیه(سازمان همکاری اسلامی)
 5. ارائه ی نظرات تخصصی در دوره ها و مشاجرات قانونی در آمریکا در موضوعات قوانین اسلامی(شریعت) مرتبط با بانکداری اسلامی ، مالیه ، اوقاف ، ارث و….
 6. سازماندهی و هدایت کنفرانس ها و سمینارهای بین المللی در مورد اقتصاد اسلامی در آمریکا،آسیا و آفریقا از 1975 تاکنون
 7. آماده سازی و باز بینی برنامه های آموزشی و برنامه های تحقیقاتی برای مطالعات مالیه و اقتصاد اسلامی
 8. نمره دادن به مقالات و سخنرانی ها در سمینارهای حرفه ای و کنفرانس های اقتصاد ، مالیه و بانکداری اسلامی ، زکات و اوقاف
 9. خمات دهی به عنوان مجری مناظرات، باز بین و مدیر در سمینارهای متعدد، کنفرانس ها و کمیته های نظارت دکترا و فوق لیسانس در موضوعات اقتصاد اسلامی ، زکات و اوقاف ، مالیه ی اسلامی و …
 10. ارائه مشاوره های بیشمار به دانشجویان فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای اروپا، آمریکا ، شرق آسیا  و خاورمیانه برای پایان نامه ها و کارهای تحقیقاتی آنها
 • ·        خدمت به جوامع کسب و کار و دانشگاهی
 1. بازبین بیرونی کمیته های ترویج و تصدی ارزیابی کننده عملکرد استادان دانشگاه
 2. مدیر صندوق زکات ملی و صندوق همکاری اسلامی برای مسلمانان شمال آمریکا ، جولای 1975 تا سپتامبر 1981
 3. مشاوره اساسی به اشخاصی که مراجعه کرده اند به دکتر قحف توسط انجمن اسلامی شمال آمریکا و مساجد آمریکا و کانادا در رابطه با ارتباط شرع با موضوعاتی  یه خط اینجا مونده.
 4. بنیانگذاراتحادیه انجمن دانشجویان مسلمان  و تعاونی مسکن اسلامی در ایالت ایندیانا  (هر دو در 1980)، علیرغم عمر کوتاه آنها، این تجربیات به او کمک کرد که اتحادیه های تعاونی و اعتباری را در آمریکا و کانادا تاسیس کند.
 5. مشاور تعاونی مسکن اسلامی ، تورنتو ، کانادا. یه نصفه خط اینجا مونده
 6. گوینده و پژوهشگر در دو برنامه ی اسلام آنلاین دات نت: فتوای زنده و گفتگوی زنده  در جلسات خاص بانکداری اسلامی ، مالیه ، زکات و اوقاف.
 7. داور(کارشناس) رقابت مطالعات ارائه شده برای جایزه ی فقه مالی اسلامی و ارزیاب همکاری های علمی برای ترفیع استادان دردانشگاه های یرموک اردن و (IIUM)مالزی
 8. خلاصه ای از نشریات(کارهایی که تا حالا ازش چاپ شده)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب