جلد نخست «اقتصاد سیاسی ایران» منتشر می‌شود | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb

جلد نخست «اقتصاد سیاسی ایران» منتشر می‌شود

ایبنا

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۱:۰۳ ۱۳۹۲/۱۰/۱۱

کاووس واضحی نویسنده این کتاب بیان داشت: این اثر، نخستین مجموعه چهار جلدی «اقتصاد سیاسی ایران» است که با نگرش کلی کم‌توسعه‌یافتگی در ایران و مولفه‌های آن به بررسی و واکاوی این موضوع می‌پردازد.

کتاب «اقتصاد سیاسی ایران» به قلم کاووس واضحی با موضوع محوری ساختارهای پیشاسرمایه‌داری در اقتصاد ایران به همت انتشارات صمدیه منتشر می‌شود.

n00188190-b

واضحی عناوین این چهار جلد را به ترتیب «ساختارهای پیشاسرمایه‌داری در اقتصاد سرمایه»، «مفهوم شیوه تولید سرمایه‌داری»، «ساختارها و مصادیق کشاورزی ایران با توجه به شیوه تولید» و «شیوه تولید آسیایی» عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که شیوه تولید در مناسبات اجتماعی، موضوعی بسیار مهم و کلیدی است، در جلد نخست این کتاب سعی شده در نخستین گام به تعریف شیوه‌های تولید و نقش ساختارهای اقتصادی در نهادهای مختلف از جمله نهادهای سیاسی، حقوقی و اجتماعی در جامعه ایران پرداخته شود.

این نویسنده ادامه داد: برای شناخت انواع شیوه‌های تولید و کارکرد آن‌ها، سعی شده است در این کتاب بحث مورد نظر از شیوه تولید کشاورزی آغاز و با تمرکز بر قشر دهقانان و خرده بورژوازی به پایان برسد و به این سوال اصلی مبنی بر این‌که آیا در ایران تنها شیوه تولید، شیوه سرمایه‌داری بوده است که براساس آن پیشنهادهایی تنظیم و جایگاه‌ها و برنامه‌های اقتصادی تهیه می‌شود؟ پاسخ داده شود.

واضحی در توضیح این مطلب عنوان کرد: در حقیقت در این کتاب برای روشن کردن این ساختارهای تولید به ابعاد پیشاسرمایه‌داری در اقتصاد ایران پرداخته و این عقیده را با برخی از متفکران که در ایران تنها شیوه تولید، سرمایه‌داری بوده است، مطرح خواهم کرد. به همین منظور، عمدتا در جلد نخست به مسایلی مانند مفهوم دهقان، ریشه این واژه و کارکرد آن در طول تاریخ پرداخته می‌شود.

وی ویژگی مهم این کتاب را این‌گونه توضیح داد: در این کتاب برای نخستین‌بار طبقات اجتماعی به طور دقیق در بخش کشاورزی مشخص شده و در ادامه با رفتارشناسی طبقه دهقان این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است که طبقه دهقانان به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در طول تاریخ گرایش‌ها و عکس‌العمل‌های سیاسی خاصی را از خود نشان داده‌اند.

وی افزود: مطالعه این کتاب می‌تواند با کمک به شناخت جایگاه تاریخی ایران، ما را به این نتیجه برساند که از نظر سیاسی و تحرکات دموکراسی، به دنبال آزادی و حقوق بشری از نوع بورژوازی باشیم نه بالاتر از آن.

این اقتصادان مخاطبان این اثر را روشنفکران جامعه و پژوهشگران این حوزه دانست و ادامه داد: در این اثر سعی بر آن بوده است تا از منابع لاتین و دست اول و همچنین منابع تاریخی و جامعه‌شناسی به طور وسیعی استفاده شود.

جلد نخست کتاب «اقتصاد سیاسی ایران» نوشته کاووس واضحی در ۳۸۰ صفحه و به بهای ۱۶ هزار تومان از سوی انتشارات صمدیه در دست انتشار است. شمارگان این کتاب هنوز مشخص نشده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب