مقایسه آسیب‌های مسکن اجتماعی و مسکن مهر | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb

مقایسه آسیب‌های مسکن اجتماعی و مسکن مهر

عیار آنلاین

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۲۲:۲۳ ۱۳۹۲/۱۰/۸

شرایط مسکن اجتماعی به گونه ای پیش می رود که اکثر انتقاداتی که مسئولان فعلی به مسکن مهر نسبت می دهند در مسکن اجتماعی نیز بروز و نمود داشته است.

وزیر و معاونین وزارت راه و شهرسازی اظهارات مختلف و بعضا متناقضی در خصوص اجرای طرح مسکن اجتماعی بیان داشته اند به نظر می‌رسد هنوز مسوولان وزارت راه و شهرسازی به جمع بندی واحدی برای اجرای این طرح نرسیده اند.

شرایط مسکن اجتماعی به گونه ای پیش می رود که اکثر انتقاداتی که مسوولان فعلی به مسکن مهر نسبت می دهند در مسکن اجتماعی نیز بروز و نمود داشته است. عمده انتقاداتی که از سوی مسوولان وزارت راه و شهرسازی به مسکن مهر داشته اند در سه حوزه تأمین مالی مسکن مهر، جانمایی مسکن مهر و گروههای هدف مسکن مهر بوده است.

در طرح مسکن مهر متقاضیان بخشی از هزینه‌های ساخت و آماده‌سازی زمین را به صورت آورده اولیه در اختیار دولت و سازندگان قرار می‌دهند و مابقی از طریق تسهیلات دولتی تامین مالی می‌شود.

این درحالی است که در طرح مسکن اجتماعی متقاضیان هیچگونه آورده‌ای نخواهند داشت و کل هزینه ساخت به دولت تحمیل خواهد شد که با توجه به اینکه بانک ها تمایلی به حضور در طرح مسکن اجتماعی نخواهند داشت همانگونه که معاونان وزیر راه و شهرسازی مطرح کرده اند دولت می خواهد هزینه ساخت کل این واحدها را از طریق خط اعتباری بانک مرکزی تامین مالی کند.

در اینجا نیز تناقضی که آشکار است تاکید وزیر راه و شهرسازی بر تورم زا بودن ساخت مسکن از طریق خط اعتباری است که به شکلی دیگر در طرح مسکن اجتماعی نیز تداوم خواهد داشت.

از دیگر انتقاداتی که به طرح مسکن مهر از سوی دولتمردان فعلی وارد شده است جانمایی و بارگذاری بیش از حد در شهرهای جدید است و اینکه امکانات و زیرساخت های موجود در شهرهای جدید با حجم ساخت و سازهای صورت گرفته متناسب نبوده است.

در این میان نیز معاون وزیر در امور شهرهای جدید بیان داشته اند که در صورتی وزیر به ایشان تکلیف نماید مسکن اجتماعی در شهرهای جدید ساخته خواهد شد.

آخوندی در طول ماه های گذشته به کرات به مشکلات اجتماعی تجمیع و اسکان دهک‌های کم درآمد در یک منطقه در طرح مسکن مهر انتقاد داشته اند و این تجمیع را موجب بروز بزهکاری و جرم‌خیزی در آینده دانسته‌اند که اظهارات وی در مسکن اجتماعی که ساکنین آن هیچگونه تعلقی به مسکن خود ندارند به مراتب پررنگ‌تر خواهد بود.

این‌ها تنها بخشی از اظهارات متناقض مسوولان وزارت راه و شهرسازی در روزهای اخیر بوده است و مشکلات دیگری همچون بار اجرایی دولت در ساخت و اجاره داری در طرح مسکن اجتماعی را افزایش می دهد و هزینه های سنگینی را متوجه دولت می کند اما نکته ای که قابل توجه است این است که طرح مسکن اجتماعی با ابعاد اعلام شده مبنی بر ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب این طرح، پاسخگوی تقاضای بازار نخواهد بود و لازم است دولت برای ساخت بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی در سال برنامه ریزی کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب