یک روز،یک انتشارات | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
گشتی در فروشگاه انتشارات روزنامه دنیای اقتصاد

یک روز،یک انتشارات

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۵:۳۲ ۱۳۹۲/۰۹/۲۹

مراکز نشر کتب حوزه اقتصاد به عنوان یکی از مراکز ترویج تفکر در کشور محسوب می شوند.قصد داریم هر از گاهی سری به انتشارات فعال در حوزه اقتصاد بزنیم و کتب موجود برروی خروجی این انتشارتی ها را تورقی کنیم.این کار می تواند به شناسایی جریان های فعال در ترویج تفکر های علمی در کشور منجر شود

دیروز حوالی بعد از ظهر بود که می خواستم به انتشارات های اطراف خیابان انقلاب سری بزنم و ببینم در حوزه اقتصاد چه چیز هایی تولید و منتشر شده است .در این فکر بودم که اول سراغ کدامشان برم.که یکی از دوستانم پیشنهاد داد به مرکز فروش انتشارات دنیای اقتصاد بروم که به تازگی بازگشایی شده است.

ساختمان روزنامه دنیای اقتصاد در خیابان مطهری بین میرزای شیرازی و خیابان قائم مقام واقع شده است و فروشگاه این روزنامه هم در طبقه همکف همین ساختمان که نسبتا فروشگاه بزرگی محسوب می شود قرار دارد. فروشگاه به دو قسمت تقسیم شده است در یک قسمت کتب فلسفه جامعه شناسی تاریخ و … و در قسمت دیگر کتب اقتصاد، مدیریت ، حسابداری و …

قفسه مربوط به کتب اقتصاد به چند حوزه عمده تقسیم شده است، از جمله :

اقتصاد کلان: در این قسمت کتاب های درسی بیشتر به چشم می خورد. کتاب هایی که اغلب در دست دانشجویان اقتصاد مقطع کارشناسی است.

عقاید اقتصادی: شاید یکی از بخش هایی که در این فروشگاه نیاز به تامل بیشتری دارد بخش تاریخ عقاید اقتصادی باشد.این بخش که تقریبا دو قفسه از فضای کتاب فروشی را پر کرده است کتاب هایی چیده شده اند با عنوان های جذاب و پر اهمیت در حوزه نظام ها و عقاید تاریخ اقتصادی.کتاب هایی از هر نوع بینش و نگرشی.

در این بین کتابی که بیش از همه توجه من را به خود جلب کرد “فراسوی سرمایه” مزاروش بود نویسنده مجارستانی اصلی که جزوه اساتید فلسفه اقتصاد چپ تلقی می گردد.dasd

کتاب فراسوی سرمایه در ۵۲۰ صفحه و در هفت فصل توسط انتشارات آمه به چاپ رسیده است. این کتاب به بررسی نظام سرمایه و بحران ساختاری آن به صورت اجمالی می‌پردازد. مترجم این کتاب مرتضی محیط که چندی است در حوزه کتب چپ قلم می زند و آثاری را ترجمه و تالیف کرده است.مرتضی محیط در ابتدا بیان می دارد که این کتاب فقط بخش سوم کتاب مزاروش که به بحران سرمایه پرداخته است،می باشد .وی در پیشگفتار کتاب خلاصه ای اجمالی از سیزده فصلی که به فارسی ترجمه نشده است را برای آشنایی بیشتر خوانندگان به رشته تحریر درآورده است. خواننده با مطالعه  این بخش می تواند به صورت اجمالی با کل کتاب آشنایی پیدا کند و جایگاه مطالب بخش سوم را در کل مجموعه به خوبی دریابد.

نویسنده در این اثر نشان می‌دهد که فلاسفه غرب از جان لاک تا هگل چگونه فرض خود را بر ابدی بودن و تغییرناپذیری نظام سرمایه گذاشته بوده‌اند.  او تمام مجیزگویی‌های ملتمسانه مداحان نظام را از مالتوس تا فون هایک با تبحر و ژرفای کم نظیری افشا می‌کند. مزاروش پیامدهای ویران‌گر نظام جهانی سرمایه را از بیکاری گسترده، مزمن و علاج ناپذیر تا وام‌های کمرشکن کشورهای ‘جهان سوم’، از نابودی و تخریب تدریجی و بی‌وقفه محیط‌زیست تا نابودی میلیونی انسان‌ها بر اثر گرسنگی و بیماری‌های قابل‌پیشگیری، از سموم فرهنگی تا ادامه تولید دیوانه‌وار سلاح‌های هسته‌ای، میکروبی و شیمیایی مورد بررسی دقیق و عالمانه قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است با مروری اجمالی بر کتاب مزاروش به متن فلسفی و پیچیده آن پی خواهید برد دلیل این امر نگاه فلسفی به حوزه اقتصاد در بیان نویسنده است .

یکی دیگر از کتاب هایی که به چشم می خورد “فرجام سرمایه داری، پیروزی یا فروپاشی یک نظام اقتصادی” بود کتابی که به قلم گرو ینر دانشمند و اقتصاددان آلمانی تالیف شده است.

این کتاب را نیکو اقبال ترجمه و انتشارات سمت به تاریخ 1386 منتشر کرده است.

کتاب شامل 4 فصل است.درمقدمه این کتاب که توسط دکتر نیکو اقبال نوشته شده،آمده است:

“نویسنده این کتاب از پایگاه اقتصادی کلاسیک چپ نو(نئومارکسیستی)با چشم انداز و نگاه به آینده دور به فرآیندهای اقتصادی و با اعتقاد راسخ به تنها عامل تولیدی اقتصاد یعنی نیروی کار، نکات بسیار با ارزشی را درمورد خطرات نظام سرمایه داری مطرح وتبیین نموده است.

عنوان کتاب سؤال مطرح شده دریکی از دو قرن اخیر را مجدداً مطرح می نماید که درکدام مرحله از “گذار تاریخی” می باشیم وجامعه بعد از سرمایه داری چیست وچه مشخصاتی دارد. ارزش خواندن این کتاب در زمان حاضر با بحران به وجود آمده در کشورهای آزاد سرمایه داری صد چندان گردیده است زیرا که ریشه های این بحران موضوع مورد بحث در این کتاب است.

همانطور که برای نمونه  دو کتاب از کتب بخش عقاید اقتصادی اشاره کردم اکثر کتاب های(مهم) این بخش را اقتصاددانان چپ تالیف کرده بودند ولی در این بین یکی دیگر از آثاری که در بین کتب این قسمت خود نمایی می کرد اثری از شومپیتر بود .

“تاریخ تحلیل اقتصادی” اثر شومپیتر که به واقع کتابی با ارزش در حوزه تاریخ  افکار و عقاید اقتصادی است . 5efb7c045b619c7f04751effd36e1412

ژوزف شومپیتر که به زعم اقتصاددانان یکی از سه اقتصاددان برتر جهان، اقتصاددانی اتریشی‌الاصل است که از اقتصادانان نهادگرا و دگراندیش شمرده می‌شود. شومپیتر به‌مانند مارکس، اعتقاد داشت که سرمایه‌داری در دراز‌مدت نمی‌تواند جایگاه خود را حفظ کند و دوره‌ی آن به پایان خواهد رسید؛ با این تفاوت که وی از این مسئله برخلاف مارکس خرسند نبود، بلکه می‌گفت اگر پزشکی در زمان حال پیش‌بینی کند که بیمارش خواهد مرد، به‌معنای تمایل پزشک به مرگ بیمار نیست.

جلد نخست با زیر‌عنوان «از آغاز تا سده هجدهم» از دو بخش تشکیل شده است. بخش نخست با عنوان «پیش‌درآمد: دامنه و روش کار»، خود از چهار فصل تشکیل شده است شومپيتر تاريخ تحليل اقتصاد را از دو هزار سال پيش آغاز كرده و در بخش دوم كتاب جلد اول تا حدود بيست سال پس از انتشار «ثروت ملل» (1776) اثر آدام اسميت پيش مي رود.

جلد دوم کتاب دوره‌ای از تاریخ علم اقتصاد را که به عقیده شومپیتر و البته غالب اقتصاددانان، عصر کلاسیک است، دربرمی‌گیرد. در این مجلد شومپیتر دیدگاه‌های ریکاردو، اقتصاد دانان مارکسیست و اندیشه‌های اقتصادی پسامارکسیستی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و به بررسی در تحولات اندیشه اقتصادی از سال 1790 تا پایان دهه 1860 می‌پردازد.

شومپیتر در جلد سوم اثرش به مکاتب و دیدگاه‌های نظریه‌پردازان دو سده منتهی به جنگ جهانی نخست پرداخته است.

نهایتا حاصل تلاش او اثری 1200 صفحه‌ای شد که با ترجمه فریدون فاطمی در سه جلد به زبان فارسی برگردانده شده است که نشر مرکز به ترتیب   جلد اول 1375، جلد دوم 1377، جلد سوم 1380 منتشر کرده است .

بخش بعدی فروشگاه که با نام اقتصاد توسعه از قسمت قبل جدا شده است. در این بخش هم کتاب هایی که به چشم می خورد که اکثر توسط انتشارات نی روانه بازار شده است .

image_19090

از جمله کتب این بخش که به چشم می خورد مدارهای توسعه ‌نیافتگی در اقتصاد ایران به قلم دکتر حسین عظیمی است کتابی که به نوبه خود ارزشمند و در آشفته بازار کتب اقتصاد توسعه ،حائز اهمیت است.

کتاب دیگری که در قفسه های این فروشگاه شاید بتوان گفت تفاوتی ماهوی با کتا ب های دیگر داشت کتاب “اقتصاد سیاسی توسعه” بود کتابی که به قلم فریبرز رییس دانا و انتشارات آگاه در سال 1381 منتشر شده است .رییس دانا در این کتاب با نگاه چپ و مارکسیستی به مقوله توسعه نگاه کرده است .

این کتاب در 485 صفحه  و 12 فصل به بررسی مباحثی شامل وابستگی و توسعه، ابعاد مهم در اقتصاد بین الملل، چند زیر گونه سرمایه داری، برنامه ریزی و ارزیابی چند برنامه در ایران، سیاست های مالی مسائل شهری، بیکاری و…می پردازد.9643511014.240 (1)

کتاب بعدی کتاب که شاید بیشتر به خاطر نویسنده اش در عالم اقتصاد شهرت یافته است توسعه یعنی آزادی، آمار تیاسن اقتصاد دان مشهور هندی و برنده جایزه نوبل بود .

توسعه یعنی آزادی کتابی که در 544 صفحه توسط محمدسعید نوری نائینی ترجمه شده و چاپ اول آن به سال 1383 بر می گردد.

تیا سن در این کتاب که چاپ چهارم رسیده است، به توسعه به مفهوم گسترش آزادی‌های اساسی می‌نگرد. او هدف نهایی توسعه را نیل به آزادی می‌شمارد و آزادی را به‌ عنوان سنجه‌ای برای کیفیت زندگی انسان‌ها تلقی می‌کند. نویسنده بر آن است که از دیدگاهی جامع‌نگر فرایند توسعه را بررسی و نقش عوامل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را در آن کندوکاو کند.

قسمت بعدی فروشگاه انتشارات دنیای اقتصاد به موضوع اقتصاد اسلامی و اقتصاد دینی پرداخته بود کتابی که در اولین نگاه نظرم را جلب کرد کتابی بود به قلم علی سعیدی و ویراستاری احسان خاندوزی، به نام اخلاق و بازار: گفتگويي دربارة دين، علم اقتصاد و عدالت کتاب اخلاق و بازار که برای اولین بار در سال 1389 توسط انتشارات دانشگاه امام صادق روانه بازار شده است .

کتاب فوق در شش فصل و در قالب بحث و تبادل‌نظر بسيار متداول ميان افراد مذهبي در مورد اين‌که چه‌طور مي‌توان نظام اقتصادي را عادلانه کرد، شکل گرفته است. در واقع اين کتاب بحث و مناظره يک اقتصاددان است که مباحث موردنظر خود را مطرح و با يکديگر به بحث پرداخته‌اند. اين کتاب به طور خاص به دنبال بررسي اين نکته است که ارتباط و تأثير اخلاق ديني (به طور خاص مسيحي) بر رفتار اقتصادي جامعه چگونه است. همچنين نگارندگان به دنبال پاسخ‌گويي به پرسش‌هاي زير مي‌باشند: وظيفه ما به عنوان يك مومن (مسيحي) در مقابل اقتصاد بازار چيست؟ اخلاقي كه سازوكار بازار رقابتي در دل خود ترويج مي‌كند، چقدر با اخلاق مسيحي موافق و چقدر معارض است؟ نقش ما در تعديل پيامدهاي نامطلوب بازار چيست و مداخله بهينه دولت چگونه است؟

در قسمتی از فروشگاه ،کتب منتشره از سوی روزنامه دنیای اقتصاد بروی میزی در وسط فروشگاه چیده شده است.

شاید یکی از جالب ترین نکاتی که برای هرکس در اولین نگاه در کتب منتشره ازسوی دنیای اقتصاد به ذهن متباتر می شود وجود چندین عنوان کتاب به قلم دکتر غنی نژاد می باشد .

از این عناوین  می توان اقتصاد به روایت دیگر(شرحی نو بر آراء و مکاتب اقتصادی) که  در واقع مجموعه مقالاتی است که غنی نژاد بین سال های 83 تا 87 در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده است.

8cb54cbd6353c7cfcea7a5e65cb7eac7

 

غنی نژاد در پیشگفتار کتاب در باره اهمیت این گونه می گوید «هدف این کتاب معرفی اندیشه‌های اقتصادی برخی از مشاهیر در کنار دیگر متفکرانی است که به‌رغم اهمیت اندیشه‌هایشان، کمتر شناخته شده‌اند. اغلب کسانی که معرفی شده‌اند اقتصاددان حرفه‌ای اند، اما، در این میان برخی قدیمی‌ترها  هم هستند که به لحاظ فعالیت حرفه‌ای اهل دین، فلسفه یا تجارت به شمار می‌آیند. این مجموعه، در واقع، حاصل نگاهی گذرا به برخی تحولات اندیشه اقتصادی، از قرون وسطی تا زمان معاصر است»


کتاب بعدی که شاید با عنوانی جذاب در بین کتب اقتصاد بچشم می خورد کتاب “آزاد سازی و عملکرد اقتصادی” بود بخشی از کتاب به  مضمون اصلي سياست هاي آزادسازي اقتصادي، می پردازد. سیاست هایی که در واقع، ناظر بر باز کردن زنجير هايي است که دخالت دولت، به انحاي مختلف، بر دست وپاي فعالان اقتصادي بسته و مانع شکل گيري بازارهاي رقابتي شده است و  در ادامه می افزاید که تنها  از طريق بازارهاي رقابتي است که توليد ثروت و رفاه در جامعه، به طور مداوم، افزايش مي يابد.
عنوان بعدی که انتشارات دنیای اقتصاد دست به انتشار آن زده آزادسازي و عملکرد اقتصاد ی:  تجربه هاي ايران و جهان در زمينه رقابتي کردن اقتصاد ،است. این کتاب در 224صفحه تدوین شده است .در این کتاب هم به وضوح می توان توجیه کاستی های نظام بازار در اندیشه دکتر غنی نژاد را دید.

کتاب های دیگری هم به چشم می خورد که همگی از جمله کتاب هایی محسوب می شوند که به عنوان مدافعین نظام بازار قلمداد می شوند.

در آخر می توان این نکته را اضافه کرد که چرا باید انتشارات دنیای اقتصاد به عنوان یک انتشارات نوپا در حوزه اقتصاد تنها و تنها به سراغ ترجمه و تالیف کتبی می رود که  فقط یک نوع نگاه به اقتصاد را به مخاطب القا می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب