اقتصاد مردمی اولویت مغفول دولت ها | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb
نقد سیاست های اقتصادی دولت های پس از جنگ در بیان دکتر ایزدخواه

اقتصاد مردمی اولویت مغفول دولت ها

منبع: قرار گاه شهید باقری

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۸:۰۴ ۱۳۹۲/۰۹/۲۵

از آنجایی که هنوز نتوانسته ایم اقتصادی اسلامی را پی ریزی و از آن مهمتر پیاده و اجرا کنیم ناچار به مدلهای موجود روی آورده ایم و سعی کرده ایم با شمایلی اسلامی تر از همان ها استفاده کنیم. آنچه در ادامه می آید تلاشی است برای نشان دادن جایگاه مردم، به عنوان اصلی ترین شاخص اجرایی اقتصاد در هرکدام از رویکردهای اتخاذ شده توسط دولت های سه گانه پس از جنگ و هم چنین بررسی افق مطلوب اقتصاد از منظر انقلاب اسلامی در نگاهی کوتاه.

مختصری در باره قرار گاه شهید باقری

در راستای تحولات در سازمان بسیج دانشجویی و حرکت آن به سمت دانشجویی تر و مأموریت گراتر شدن، جمعی از مسئولین و فعالین سال های اخیر بسیج دانشجویی دانشگاه ها، مجموعه فعالیت هایی را جهت تحول در بسیج دانشجویی کلید زدند، که شکل دادن قرارگاه شهید باقری، با هدف پشتیبانی فکری-محتوایی از بسیج های دانشجویی یکی از آنهاست.

در واقع، انجام صحیح و مناسب نقش پشتیبانی از بسیج های دانشجویی، به طوری که به شکل صحیح ستادی و با پرهیز از بعضی آسیب های معمول، تأمین کننده نیازهای واقعی و موجب پیشروی بسیج های دانشجویی باشد، یکی از دغدغه های این افراد در دوران مسئولیت شان در بسیج دانشجویی بود که در این مقطع خود عهده دار طراحی و اجرای این نوع نقش ستادی شدند. پس از نوشتن طرح اولیه، و انجام مشورت ها، و جرح و تعدیل ها، بخش های زیر برای قرارگاه شهید باقری در نظر گرفته شد و تیم تشکیل شده از مسئولین سال های اخیر بسیج دانشجویی، اجرای آن را شروع کردند

در این بین یکی از خروجی های این قرار گاه جزوه های مطالعاتی است

وجود مجموعه ی مطالعاتی جمع و جور و جذاب و متنوع که در حوزه های مختلف، نگاه ها و نگرش های لازم برای یک دانشجوی بسیجی را شکل دهد، و گفتمان انقلابی مشترکی را بین فعالان بسیج ایجاد کند، از نیازهای بر زمین مانده ی بسیج دانشجویی است که جزوات مطالعاتی قرارگاه آن را هدف گرفته اند.

این جزوات که غالباً گفتارهایی راهگشا از امام و آقا، یا گفتارهایی ویژه از اساتید جبهه انقلاب هستند (که با ویرایش خاص و جذاب آماده شده اند)، با انتشار هفتگی به دنبال این هستند که انشاءالله از طرفی به عنوان یک منبع مختصر و مفید -با مشارکت اعضای قرارگاه- در برنامه مطالعه هفتگی دانشجویان بسیجی دانشگاه ها قرار بگیرند، و از طرف دیگر یک مجموعه ی محتوایی قابل توصیه به فعالین فعلی و آینده بسیج دانشجویی، و نیز قابل استفاده در برنامه هایی مثل راهیان نور، اردوهای تشکیلاتی و… را شکل دهند.

سعی شده است که این جزوات مطالعاتی، نه تنها عامل فاصله گیری مخاطب از عمل مجاهدانه و سوق دادن وی به فضای صرفاً تئوریک نباشند، بلکه موجب دغدغه سازی برای مخاطب و به نوعی فراهم کننده پشتوانه برای عمل انقلابی وی باشند.

برای تهیه این جزوات، آرشیو نسبتاً کاملی از مجموعه جزوات منتشر شده توسط تشکل های مختلف دانشجویی در دهه ی اخیر جمع آوری، و پس از بررسی ها، بعضی از آن ها مورد ویرایش و استفاده قرار گرفت، و بعضی جزوات نیز از ابتدا تهیه گردید.

 در ادامه بخشی از جزوه مطالعاتی شماره 17 مجموعه قرار گاه شهید باقری که به موضوع اقتصاد پرداخته است را آورده ایم 

انقلاب اسلامی از ابتدای شکل گیری با سه ساحت کلان فرهنگ، سیاست و اقتصاد روبه رو بوده است. درحالی که ریشه ی عمیق فرهنگ ایران اسلامی از قدیم الایام ثابت مانده و حاکمیت سیاسی هم پس از پیروزی نهضت امام خمینی در سال ۱۳۵۷ تغییر کرده است، آنچه تاکنون به شکلی جدی و عمیق همچنان دامن گیر انقلاب اسلامی است، اقتصاد است.از آنجایی که هنوز نتوانسته ایم اقتصادی اسلامی را پی ریزی و از آن مهمتر پیاده و اجرا کنیم ناچار به مدلهای موجود روی آورده ایم و سعی کرده ایم با شمایلی اسلامی تر از همان ها استفاده کنیم. آنچه در ادامه می آید تلاشی است برای نشان دادن جایگاه مردم، به عنوان اصلی ترین شاخص اجرایی اقتصاد در هرکدام از رویکردهای اتخاذ شده توسط دولت های سه گانه پس از جنگ و هم چنین بررسی  افق مطلوب اقتصاد از منظر انقلاب اسلامی در نگاهی کوتاه.

«آقا اگر شما به این رسیدی که روی نظام توزیع محصول کار کنی، خب بسم‌الله، کار را شروع کن. وارد عرصه که می‌شوی می‌بینی دلال به یک شبکه­ ی توزیع وابسته است که اگر نباشد کارش پیش نمی‌رود. درمی‌یابی که شبکه‌سازی در نظام توزیع اصل است. منتها شبکه‌های مردمی می‌خواهیم که مالکش خود مردم باشند. جلوتر می‌روی و به نظام تعاونی می‌رسی. می‌بینی تعاونی‌های کمونیستی در ایران جواب نداده و باید سرمایه هم تأمین شود. تا اینجا معلوم شد که این شبکه هم باید مردمی باشد و هم خودگردان؛ یعنی به دولت و یا تأمین‌کننده­ی پول، متکی نباشد. جلوتر می‌روی و می‌رسی به بحث تأمین مالی خرد. نظام قرض‌الحسنه را مطالعه می‌کنی. خلاصه همین‌طور ادامه می‌دهی و مسئله و ابعادش برایت روشن‌تر می‌شود و تئوری‌ات هم کامل‌تر. در نهایت می‌بینی در عمل و نظر، به یک الگویی رسیده‌ای که رویکرد جدیدی را در اقتصاد ترسیم می‌کند. اگر در دنیا می‌گویند سه رویکرد کمونیسم، لیبرالیسم، سوسیالیسم وجود دارد، روزی خواهد آمد که خواهند گفت رویکرد چهارمی هم هست به نام اقتصاد مردمی. مدلش هم ایران است و هیچ جای دیگری به این شکل نیست!»

دانلود کامل جزوه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب