همایش جنگ اقتصاد در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد | مدرسه اقتصاد

ترجمه

پاتوق دانشجو

جزوات

boxweb

همایش جنگ اقتصاد در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

Print Friendly, PDF & Email

زمان انتشار: ۱۱:۲۱ ۱۳۹۲/۰۹/۲۴

راغفر با بیان چهار فرضیه بر توسعه یافتگی یک کشور تصریح کرد: مهم ترین عامل در امر توسعه یافتگی یک کشور وجود بافت نهادی است که متأسفانه در کشور ما وجود این نهادها بسیار کم رنگ است.

با تلاش انجمن علمي-دانشجويي اقتصاد، همايش علمي-تخصصي «جنگ اقتصاد» را با حضور دكتر فرشاد مومني عضو هيت علمي دانشگاه علامه طباطبايي و دكتر حسين راغفر عضو هيات علمي دانشگاه الزهراء تهران در دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

به گزارش خبر نگتار روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد و به نقل از خبرگزاری دانشجو،  فرشاد مؤمنی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در همایش «جنگ اقتصاد» در دانشگاه فردوسی مشهد بیان داشت: تاریخ به عنوان آئینه ای در برابر ماست تا با عبرت گرفتن و استفاده از تجربیات آن از آزمون و خطاهای زیانبار جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه در هشت سال گذشته همواره جزو هفت کشور دارای بیشترین نوسانات تورمی بوده ایم، افزود: همین آمار نیز در خصوص شاخص فلاکت برای کشور صادق است و این در شرایطی که ما در این سال ها بیشترین درآمدهای نفتی را داشته ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: نظام رسمی آموزشی علم اقتصاد در ایران به معرفت تاریخی اهمیتی نداده است.

وی به سند اقتصادی که در سال 1379 منتشر شده بود اشاره و تصریح کرد: این گزارش که توسط افراد منتقد به اقتصاد دوران جنگ تنظیم شده بیان دارد که شاخص بهره وری تمام عوامل تولید در بازه زمانی سال 65 تا 67، پنج برابر بازه زمانی دوره سال 67 تا 75 بوده است.

وی یکی از راه های دستیابی به نوآوری های نهادی را فرصت دادن به مطبوعات آزاد دانست

در ادامه دکتر حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا(س) تهران با بیان اینکه اقتصاد دوره جنگ دوره خاصی بود که از آن به عنوان معجزه اقتصادی یاد می شود.

وی با بیان اینکه درآمد هشت ساله دولت احمدی نژاد برابر با 100 سال اِستحصال نفت بوده، اظهار داشت: هیچ دولتی به اندازه دولت هشت سال گذشته از بالاترین درآمدهای ارزی و حمایت های سیاسی برخوردار نبوده به اندازه ای که مجلس هر وزیر پیشنهادی دولت را با چشم بسته تأیید کند.

وی اصلی ترین ویژگی اقتصاد ایران را نقطه گرا بودن آن دانست و بیان داشت: اساس این اقتصاد بر تأمین سیاست های عمومی به نفع سرمایه داران است.

راغفر با بیان چهار فرضیه بر توسعه یافتگی یک کشور تصریح کرد: مهم ترین عامل در امر توسعه یافتگی یک کشور وجود بافت نهادی است که متأسفانه در کشور ما وجود این نهادها بسیار کم رنگ است.

لازم به ذکر است این همایش در تاریخ 9 آبان 92 در این دانشگاه برگزار شده است

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

آخرین مطالب